Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Handel w grze CSGO a rozliczenie podatku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.09.2017

Od pewnego czasu handluję skórkami do broni z gry CSGO. Zarabiam na tym duże kwoty jednak mam problem, ponieważ strona wypłacająca przelewa pieniądze (dolary) na konto PayPal i nie wystawia żadnych rachunków/paragonów/faktur. Wypłacam pieniądze raz lub kilka razy w miesiącu. Jak mam rozliczyć podatek? Czy muszę założyć działalność gospodarczą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Handel w grze CSGO a rozliczenie podatku

Fot. Fotolia

Sprzedaż wirtualnych przedmiotów należy rozpatrywać pod kątem zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku VAT.

 

W zakresie podatku dochodowego ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje szczególnych regulacji dotyczących sprzedaży wirtualnych przedmiotów, dlatego też należy stosować reguły ogólne. Prawidłowa kwalifikacja źródła przychodów uzależniona jest od zapisów regulaminu danej gry online. Jeżeli w regulaminie wskazano, że gracz ma jedynie prawo do udzielenia licencji na korzystanie z wirtualnego przedmiotu czy postaci (a ich właścicielem wciąż pozostaje np. wydawca gry), wówczas dochód z takiej transakcji należy zakwalifikować jako pochodzący z praw majątkowych.

 

Może również zdarzyć się sytuacja, że w regulaminie nie zostanie zawarty zapis o sprzedaży licencji, w związku z czym wirtualny przedmiot zostanie rzeczywiście sprzedany. W takim wypadku przychód będzie pochodził z innych źródeł. W tym przypadku należy wypełnić wiersz w zeznaniu PIT-36 opisany „Inne źródła”, gdzie należy wskazać kwotę uzyskanego dochodu ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów. PIT-36 należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochód uzyskany ze sprzedaży wirtualnego towaru będzie opodatkowany według skali podatkowej (18 proc. lub 32 proc.).

 

Jeżeli chodzi o przeliczenie waluty dokonuje się tego według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, czyli z dnia poprzedzającego otrzymanie zapłaty za wirtualny przedmiot.

 

Jeżeli sprzedaż wirtualnych przedmiotów ma charakter zorganizowany oraz ciągły, sprzedaż taka może zostać uznana za działalność gospodarczą w myśl ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tą ustawą działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

 

Jeżeli dokonuje Pan transakcji sprzedaży kilka razy w miesiącu może wystąpić ryzyko uznania Pana działalności za opodatkowaną VAT.

 

Transakcję zbycia tego typu rzeczy należy traktować jako sprzedaż usług elektronicznych w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy o VAT. Stawka podatku wynosi 23%. Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli obrót z tytułu sprzedaży wirtualnych przedmiotów nie przekroczył w danym roku kwoty 200 000 zł można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Zwolnienie to przysługuje z urzędu. Dopiero przy transakcji, która powoduje przekroczenie w danym roku kwoty 200 000 zł powstaje obowiązek podatkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus V =

»Podobne materiały

Wycofanie faktury kosztowej

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?

 

Źródła przychodów w postaci stypendiów i nagród sportowych

Jestem wiceprezesem klubu sportowego. Wypłacamy nagrody i stypendia zawodnikom, którymi są uczniowie, studenci, osoby pracujące i niepracujące. Nie wiem, jak określić te źródła przychodów i co z podatkami od takich kwot? Proszę o wyjaśnienia.  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »