Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktury na inną osobę

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.11.2009

W najbliższym czasie będę otwierał portal internetowy, w którym będą się zapisywać użytkownicy. Będą tam podawać swoje pełne dane. Moje pytanie dotyczy fakturowania. Czy mogę wystawić fakturę użytkownikowi na inną firmę? Księgowa twierdzi, że jeżeli użytkownik podaje swoje dane, to faktura musi być wyłącznie na jego dane. Z mojego punktu widzenia dla urzędu skarbowego to nie ma różnicy, na jakie dane wystawiam fakturę, ważne, abym ją wystawił i zaksięgował. Czy jednak się mylę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pana księgowa ma oczywiście rację. Zgodnie z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności:

 1. dokonanie sprzedaży,
 2. datę dokonania sprzedaży,
 3. cenę jednostkową bez podatku,
 4. podstawę opodatkowania,
 5. stawkę i kwotę podatku,
 6. kwotę należności oraz
 7. dane dotyczące podatnika i nabywcy.

 

Faktura wystawiona w sposób, o którym Pan pisze, nie dokumentuje transakcji prawidłowo, co więcej – wykazuje transakcję, której nie było, a nie wykazuje transakcji, która miała miejsce. W razie kontroli kontrolujący mogą zinterpretować ów stan rzeczy na różne sposoby, m.in. mogą uznać, że wykazał Pan tylko połowę sprzedaży i w konsekwencji mogą ukryty dochód (który ich zdaniem powstanie w wysokości równiej co najmniej dochodowi udokumentowanemu nieprawidłowo) opodatkować stawką podatku dochodowego w wysokości 75%.

 

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

 1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
 2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
 3. numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
 4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
 5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
 6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
 7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
 8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
 9. stawki podatku;
 10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
 11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
 12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 – art. 62 § 1): „Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”. Co więcej: „Kto fakturę lub rachunek (...) wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”.

Karze grzywny do 180 stawek dziennych podlega także ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedaży.

 

W wypadkach mniejszej wagi powyżej przedstawione czyny zabronione podlegają karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 0 minus 6 =

»Podobne materiały

Dotacja a VAT i faktura

Organizujemy festiwal muzyczny i miasto chce nam przekazać dotację na gaże dla artystów zagranicznych. Jak wygląda sprawa takiej dotacji z punktu widzenia podatkowego i księgowego? Czy za dotację wystawia się fakturę, a jeśli tak, to na jaką stawkę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »