Zakład optyczny i uprawnienia zawodowe

Czy mogę otworzyć zakład optyczny, podpisując z optykiem, posiadającym uprawnienia zawodowe, umowę na wykonywanie okularów korekcyjnych?

Kwalifikacje do wykonywania określonych czynności

Dobieranie szkieł, oprawek okularów, soczewek kontaktowych wymaga wysokich umiejętności, kwalifikacji i specjalistycznego sprzętu.

Zakład optyczny może otworzyć każdy – bez względu na kwalifikacje. Tyle tylko, że wykonywanie badań, przygotowanie szkieł wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Sam przedsiębiorca nie musi mieć kwalifikacji do wykonywania określonych czynności, ale musi zadbać o to, aby były one wykonywane przez osoby z odpowiednich wykształceniem doświadczenie, ewentualnie uprawnieniami zawodowymi.

Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

„Art. 6. 1. Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

2. Właściwy organ nie może żądać ani uzależniać swojej decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków, w szczególności od przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, nieprzewidzianych przepisami prawa.

3. Właściwy organ, z wyłączeniem sądu powszechnego, nie może żądać ani uzależnić swoich rozstrzygnięć w sprawie podjęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej od przedłożenia dokumentów w formie oryginału, poświadczonej kopii lub poświadczonego tłumaczenia, chyba że obowiązek taki jest przewidziany przepisami ustaw szczególnych z uwagi na nadrzędny interes publiczny lub wynika z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo ratyfikowanych umów międzynarodowych

„Art. 14. 1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

2. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

3. Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

„Art. 19. Jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych”.

Kwalifikacje (uprawnienia zawodowe) w zakresie optyki

Jak wynika z podanych informacji Pani samodzielnie nie posiada kwalifikacji (czy uprawnień zawodowych) w zakresie optyki (optyki korekcyjnej).

Optyk okularowy wykonuje okulary korekcyjne według recepty lub starych okularów, naprawia i konserwuje różne typy okularów na zlecenie klienta, pełni rolę doradcy przy wyborze oprawek i szkieł korekcyjnych.

Może on samodzielnie wykonywać okulary korekcyjne, czego samodzielnie nie może robić Pani. Pani musi korzystać z pomocy owego optyka lub szlifierza szkła optycznego, otwierając zakład optyczny.

Optyk nie musi samodzielnie zabiegać o klientów. Może ich pozyskiwać za pośrednictwem innych osób i podmiotów.

Może Pani samodzielnie przyjmować zlecenia, recepty, ustalać warunki z klientem, powadzić również sprzedażą soczewek kontaktowych oraz różnych akcesoriów optycznych takich, jak: futerały do okularów, płyny do czyszczenia soczewek okularowych, płyny do konserwacji i pielęgnacji soczewek kontaktowych, łańcuszki do okularów, pojemniki na soczewki kontaktowe itp.

Mając umowę z optykiem, wypełnia Pani wskazania przepisów (art. 19 cytowanej ustawy). Zapewnia Pani, że określone czynności w zakładzie optycznym wykonywane będą przez osoby dysponujące uprawnieniami zawodowymi.

Możliwe jest więc otworzenie zakładu optycznego, który bazuje nie na optykach zatrudnionych w zakładzie, ale na optykach w ramach umów-zlecenia, o dzieło, umów o współpracy.