Samochody nie klientów na parkingu pod sklepem, co zrobić?

• Opublikowano: 03-03-2023

Jestem właścicielem sklepu z artykułami dla dzieci. Wynajmuję budynek wraz z przynależącym do niego parkingiem. Codziennie dużo kierowców, niebędących klientami mojego sklepu, zostawia samochody na parkingu, który wynajmuję razem z budynkiem. Skutkuje to tym, że moi klienci (w tym bardzo dużo kobiet ciężarnych) muszą do naszego sklepu dojść np. 200 metrów. To bardzo negatywnie wpływa na reputację sklepu. W związku z tym mam klika pytań: Czy staż miejska/policja ma obowiązek zareagować na moje wezwanie? Czy mogę mieć jakieś roszczenia finansowe do sąsiadującej firmy, jeżeli wiem, że 50% „tych problematycznych” samochodów to klienci tej sąsiedniej firmy? Jakie warunki muszę spełnić, by móc zgodnie z prawem pobierać opłaty za parking od osób, które nie są moimi klientami, oraz w jaki sposób mam je egzekwować, jeżeli ktoś nie będzie chciał zapłacić? Czy wzywanie policji jest w takiej sytuacji uzasadnione?

Samochody nie klientów na parkingu pod sklepem, co zrobić?

Parkowanie na parkingu prywatnym

Policja i straż miejska nie będzie interweniowała w przypadku zaparkowanego samochodu na parkingu prywatnym, chyba że sposób parkowania ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu. Nie może Pani ponadto zlecić odholowania pojazdu. Co do zasady usunięcie pojazdu z powodu pozostawienia go w niewłaściwym w miejscu może nastąpić, gdy pojazd jest pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i jednocześnie utrudnia ruch oraz gdy pojazd jest pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Działalność w zakresie pobierania opłat za parking

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla Pani byłoby postawienie znaku informującego, że parkowanie jest płatne i że opłata nie jest pobierana od klientów sklepu. Należałby zarejestrować w tym zakresie działalność gospodarczą, aby uniknąć kłopotów z urzędem skarbowym. Jeśli zauważy Pani, że jakiś kierowca nie uiścił opłatny, to należałby zrobić zdjęcie samochodu, pokazać pojazd świadkowi i skierować do policji wniosek o ukarania kierowcy grzywną za popełnienie przez kierowcę wykroczenia z art. 121 § 2 Kodeksu wykroczeń. Artykuł ten przewiduje, iż podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny ten, kto bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza pożywienie lub napój w zakładzie żywienia zbiorowego, przejazd środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa niedysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie, wstęp na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową, działanie automatu lub inne podobne świadczenie, o którym wie, że jest płatne. Podciągnąć pod to można świadomie zaparkowanie auta w strefie płatnego postoju bez zamiaru uiszczenia należności. W przypadku niezapłacenia za postój może Pani ponadto wystąpić z pozwem do sądu o zapłatę. Z opisu sytuacji wynika, że nie zależy Pani na karaniu kierowców, a na umożliwieniu korzystania z parkingu przez klientów Pani sklepu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie przy parkingu tablicy informującą o konieczności uiszczenia za zaparkowanie pojazdu przez kierowców niebędących klientami sklepu z ostrzeżeniem możliwości złożenia zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia z art. 121 Kodeksu wykroczeń.

Można ponadto zastanowić się nad odholowaniem takiego auta. Można powołać się na art. 343 §2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób.