.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zakup sztabki złota na działalność gospodarczą - czy potrzebne jest zezwolenie?

Zakupiłem na działalność jednoosobową sztabkę złotą inwestycyjną o czystości 99,99. Czy żeby odsprzedać lub obracać złotem inwestycyjnemu, muszę posiadać jakieś zezwolenia? Czy jedynie trzeba wybrać i dodać odpowiednie PKD?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup sztabki złota na działalność gospodarczą - czy potrzebne jest zezwolenie?

Zakup i sprzedaż złota

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy Prawo dewizowe wartościami „dewizowymi są zagraniczne środki płatnicze oraz złoto dewizowe i platyna dewizowa”. Z kolei pkt 13 wskazuje, że „złotem dewizowym i platyną dewizową jest złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej; złotem dewizowym i platyną dewizową są również przedmioty ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzane z tych kruszców”.

 

Zgodnie zaś z art.2 ust.1 pkt 19 tejże ustawy „regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży jest działalnością kantorową”, zaś art. 11 ust. 1 wskazuje, że „działalnością kantorową jest działalność regulowana w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej, zwanego dalej »rejestrem«”.

Działalność kantorowa – złoto dewizowe

By zatem móc obracać (nabywać i sprzedawać) złotem dewizowym, musi Pan założyć działalność gospodarczą, uzyskać wpis do rejestru działalności kantorowej. Organem prowadzącym rejestr jest Prezes Narodowego Banku Polskiego. Wpisu do rejestru dokonuje się na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy, zawierającego następujące dane:

 

  1. firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania;
  2. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile przedsiębiorca taki numer posiada;
  3. numer identyfikacji podatkowej (NIP);
  4. siedziby oraz adresy jednostek, w których będzie wykonywana działalność kantorowa;
  5. oznaczenie zakresu działalności kantorowej wykonywanej przez przedsiębiorcę w poszczególnych jednostkach;
  6. podpis przedsiębiorcy oraz oznaczenie daty i miejsca składania wniosku.
  7. Przedsiębiorca jest obowiązany zawiadomić pisemnie Prezesa Narodowego Banku Polskiego o podjęciu działalności kantorowej, a w razie zaprzestania jej wykonywania, złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru, w terminie 7 dni, licząc odpowiednio od dnia podjęcia działalności kantorowej lub zaprzestania jej wykonywania.

 

Wpis kosztuje 1087 zł.

 

Co istotne, rejestr działalności kantorowej jest jawny, a zatem każdy ma prawo dostępu do zawartych w nim danych poprzez stronę NBP.

 

Jeśli zaś Pana złoto nie jest złotem dewizowym, nie musi Pan uzyskiwać wpisu do rejestru działalności kantorowej. Wystarczy działalność gospodarcza i obowiązki z nią związane.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl