Przewóz gazów chłodniczych z Ukrainy

• Autor: Marcin Sądej

Mam pytanie dotyczące przejazdu przez granicę z Ukrainy. Na Ukrainie gazy chłodnicze są sporo tańsze, potrzebuję ich na własny użytek (mam duże chłodnie). Co może się wydarzyć, jeżeli codziennie będę przewoził po 40 kg tego materiału, czyli cztery butle? Czy celnik może zabrać towar? Czy jest jakoś ewidencjonowane, jakie ilości różnych rzeczy przewożę? Ile razy i jaką ilość gazów chłodniczych mogę przewozić bez cła?

Przewóz gazów chłodniczych z Ukrainy

Import towarów z zagranicy (poza UE)

Wszelkie ewentualne ograniczenia w imporcie towarów z zagranicy (poza UE) wynikają z przypisania do towaru odpowiedniego kodu taryfy celnej wymienionej w systemie ISZTAR. Przeglądnąłem system pod kątem gazów i chłodniczych i znalazłem następujące grupowanie pod numerem 2902:

„2902.  Węglowodory o dwóch lub więcej nieskondensowanych pierścieniach benzenowych; należą do nich:

(a) Bifenyl (C6H5C6H5). Ma postać połyskujących białych kryształów o przyjemnym zapachu. Stosowany jest w szczególności do otrzymywania chlorowanych pochodnych (plastyfikatorów), jako płyn chłodzący (czysty lub w mieszaninie z eterem bifenylowym) oraz jako moderator w reaktorach nuklearnych.

(b) Difenylometan (C6H5CH2C6H5). Węglowodór z dwoma pierścieniami benzenowymi połączonymi z grupą metylenową (CH2). Krystalizuje w postaci bezbarwnych igieł o silnym zapachu przypominającym geranium; stosowany w syntezie organicznej.

(c) Trifenylometan (CH(C6H5)3). Metan, w którego trzy atomy wodoru zastąpione zostały trzema pierścieniami benzenowymi.

(d) Terfenyle. Mieszanina izomerów terfenylu stosowana jest jako płyn chłodzący i jako moderator w reaktorach nuklearnych”.

Do grupy tej przypisano poniższe zakazy:

Przypis TN701

Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 692/2014 (Dz.U. L183, str. 9) zabrania się przywozu do Unii Europejskiej towarów pochodzących z Krymu lub Sewastopola.
Zakaz nie ma zastosowania do:

a) realizacji do dnia 26 września 2014 r. umów handlowych zawartych przed dniem 25 czerwca 2014 r. lub umów dodatkowych niezbędnych do realizacji takich umów, pod warunkiem że osoby fizyczne lub prawne, jednostki lub organy chcące realizować daną umowę zgłosiły co najmniej 10 dni roboczych wcześniej dane działania lub transakcje właściwemu organowi państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę;
b) towarów pochodzących z Krymu lub Sewastopola, które udostępniono organom Ukrainy do zbadania, w odniesieniu do których sprawdzono zgodność z warunkami umożliwiającymi przyznanie preferencyjnego pochodzenia i dla których zostało wydane świadectwo pochodzenia, zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 978/2012 i rozporządzeniem (UE) nr 374/2014 lub zgodnie z układem o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Czy przywóz gazów chłodniczych z Ukrainy podlega ograniczeniom?

Przypis TN702

Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 1351/2014 (Dz.U. L 365, s. 46) zakazuje się wywozu towarów i technologii nadających się do wykorzystania w kluczowych sektorach: transport; telekomunikacja; energia; poszukiwanie, badanie i wydobywanie ropy naftowej, gazu ziemnego i surowców mineralnych:

a) na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu na Krymie lub w Sewastopolu; lub
b) w celu wykorzystania na Krymie lub w Sewastopolu.
Zakaz pozostaje bez uszczerbku dla wykonywania do dnia 21 marca 2015 r. zobowiązań wynikających z umowy, która została zawarta przed dniem 20 grudnia 2014 r. lub z umów dodatkowych niezbędnych do wykonania takiej umowy, pod warunkiem, że właściwy organ został poinformowany z wyprzedzeniem, co najmniej pięciu dni roboczych.

Zakaz nie ma zastosowania w przypadku, gdy nie zachodzą rozsądne powody by stwierdzić, że towary i technologie mają być wykorzystywane na Krymie lub w Sewastopolu”.

W rezultacie jedynie przywóz powyższych gazów z Krymu i Sewestopola podlega ograniczeniom. W celu upewnienia się, że przypisałem prawidłowy kod, dobrze by było, aby wskazał Pan, jaka dokładnie substancja znajduje się w butlach. Wtedy będę mógł z całą pewnością stwierdzić, jakie potencjalne ograniczenia są nałożone na taki towar. Niestety nomenklatura CN nie zna ogólnego pojęcia gazu chłodniczego – trzeba szukać konkretnej nazwy substancji. Czekam zatem na informację.