Mamy 8752 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność gospodarczą - usługi edukacyjne

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 10.03.2018

Chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą, która zajmowałaby się usługami edukacyjnymi – głównie przygotowanie materiałów dydaktycznych, tłumaczenia oraz trochę inną dziedziną, tj. dostawą (sprzedażą) drewna opałowego. Nie mam żadnej wiedzy, od czego zacząć. Nie mam również żadnej wiedzy z księgowości. Jak zarejestrować działalność? Jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najlepsza? Czy muszę spełnić jakieś wymagania? Czy muszę posiadać kasę fiskalną? W jaki sposób księgować i rozliczać przychód? Jak to dokumentować? Co mogę wliczać w koszty? Jak je dokumentować? Ile wynoszą dla mnie opłaty związane z prowadzeniem działalności?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Jak zarejestrować działalność?

 

Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1 i złożenie go w urzędzie gminy (miasta). Na podstawie tego dokumentu otrzyma Pani numer NIP oraz REGON. Dodatkowo w zakresie obowiązków ZUS osoba rejestrująca działalność gospodarczą musi zgłosić do ZUS-u następujące dokumenty:

 

  • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego,
  • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
 

Dokumenty te należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia zarejestrowania działalności. Obecnie istnieje możliwość złożenia powyższych dokumentów ZUS razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy (miasta). Podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności może skorzystać z preferencji w postaci małego ZUS-u. Oznacza to, że przez dwa lata prowadzenia działalności płaci się niższe składki. Łącznie jest to kwota ok. 500 zł miesięcznie.


Jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najlepsza?

 

W zakresie podatku dochodowego podatnicy mogą wybrać: opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy, kartę podatkową oraz ryczałt. Wybór odpowiedniej formy zależny jest od planowanego profilu działalności. Jeżeli zamierza Pani odliczać jakiekolwiek koszty związane z prowadzoną działalnością, odpada karta podatkowa oraz ryczałt, ponieważ w tych formach opodatkowania brak możliwości odliczania kosztów podatkowych. Pozostaje zatem opodatkowanie wg skali podatkowej oraz podatek liniowy. Opodatkowanie wg skali podatkowej ma dwie stawki podatku 18% oraz 32% (w przypadku, gdy dochód w ciągu roku przekroczy kwotę 85 528 zł). W przypadku podatku liniowego stawka podatku jest stała i wynosi zawsze 19%. Minusem podatku liniowego jest to, że nie można odliczać ulg podatkowych (np. ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej czy ulgi internetowej). Jeżeli podatnik zdecyduje się na wybór podatku liniowego, musi o tym zawiadomić wcześniej urząd skarbowy. Rozliczenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych dokonuje się w zeznaniu PIT-36, natomiast na zasadach podatku liniowego w zeznaniu PIT-36L. Zeznania te składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dodatkowo przedsiębiorcy mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek. Nowy przedsiębiorca może wybrać, czy chce wpłacać zaliczki miesięcznie, czy kwartalnie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Działalność gospodarczą - usługi edukacyjne

 

Co do zasady dostawa towarów i świadczenie usług podlega również opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak jeżeli obrót w ciągu roku nie przekroczy kwoty 200 000 zł, można skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. W celu skorzystania ze zwolnienia nie trzeba składać żadnych dokumentów do US. Zwolnienie to przysługuje z urzędu. W takim przypadku nie płaci Pani podatku VAT od sprzedaży, ale również nie ma Pani prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu towarów i usług (może Pani jednak nadal zaliczać te wydatki do kosztów podatkowych w PIT).


Czy muszę spełnić jakieś wymagania?

 

W zakresie samego założenia działalności gospodarczej nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymogów. Planowane zakresy działalności nie wiążą się z uzyskaniem koncesji. Jedynie w przypadku tłumaczeń dokumentów zastanawiam się, czy nie jest potrzebny tytuł tłumacza przysięgłego, ale to też zależy, jakie to mają być tłumaczenia.

Czy muszę posiadać kasę fiskalną?

 

W przypadku gdy przedsiębiorca sprzedaje towary lub świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to co do zasady musi posiadać kasę fiskalną i sprzedawać paragony. Istnieje jednak katalog wyłączeń z tego obowiązku. Otóż usługi edukacyjne są zwolnione od konieczności wystawiania paragonu i nabijania sprzedaży na kasę fiskalną.

 

Powyższe zwolnienie nie obejmuje jednak usług tłumaczeń oraz sprzedaży drewna opałowego. W tym jednak zakresie może Pani nie posiadać kasy fiskalnej, jeżeli sprzedaż opału i świadczenie usługi tłumaczeń na rzecz osób fizycznych nie przekroczy w ciągu roku 20 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty pojawia się konieczność założenia kasy fiskalnej.

 

Na rzecz przedsiębiorców wystawia Pani faktury na ich żądanie (nawet jeżeli korzysta Pani ze zwolnienia od podatku VAT).


W jaki sposób księgować i rozliczać przychód? Jak to dokumentować?

 

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej księgowanie odbywa się poprzez podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po założeniu działalności gospodarczej ma Pani obowiązek poinformowania w sposób pisemny urząd skarbowy i założeniu i miejscu przechowywania tej księgi. Prowadzenie księgi może również zlecić Pani biuru rachunkowemu.

 

Podatnicy prowadzący KPiR najczęściej do rozliczeń wybierają metodę kasową. Oznacza to, że przychody i koszty wpisuje się do księgi w dacie wystawienia/otrzymania stosownego dokumentu. Przykładowo kupuje Pani drewno opałowe w dniu 30 stycznia i tego dnia otrzymuje Pani fakturę zakupu. Za towar płaci Pani jednak w dniu 7 lutego. Koszt zakupu wpisuje zatem Pani w styczniu, bo w tym miesiącu została wystawiona faktura (pomimo że płatność nastąpi dopiero w lutym).

 

Sprzedaż na rzecz innych firm dokumentuje Pani fakturami i wpisuje przychód w dacie wystawienia faktury. Przychód z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych księguje Pani na koniec miesiąca na podstawie miesięcznego raportu z kasy fiskalnej. Jeżeli nie musi Pani prowadzić kasy fiskalnej, to przychód księguje Pani w tym dniu, w którym nastąpiła sprzedaż. Jeżeli podatnik nie musi wystawiać paragonów, to przeważnie wydaje rachunki, a więc księgowanie odbywa się na podstawie tych rachunków.


Co mogę wliczać w koszty? Jak je dokumentować?

 

Przede wszystkim zakupione towary i usługi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do kosztów można zaliczyć również zakupiony sprzęt na firmę, np. laptop czy telefon. Koszty związane z samochodem służbowym i wydatki na paliwo. Koszty związane z wynajmem nieruchomości. Koszty obsługi strony internetowej i abonamentu telefonicznego. Katalog kosztów jest naprawdę ogromny i ciężko wymienić wszystkie możliwości, ponieważ w głównej mierze zależą od indywidualnych warunków, w jakich działa podatnik.

 

Dokumentowanie kosztów odbywa się przede wszystkim na podstawie otrzymanych faktur. W przypadku gdy nie ma możliwości otrzymania faktury, koszty można ujmować na podstawie samodzielnie sporządzonych dokumentów wewnętrznych. W pewnych przypadkach również potwierdzenie zapłaty (np. przelew internetowy) może stanowić dokument księgowy.

Ile wynoszą dla mnie opłaty związane z prowadzeniem działalności?

 

Jeżeli chodzi o rejestrację działalności, to jest ona darmowa. Stałym kosztem na pewno będą comiesięczne składki ZUS, które trzeba płacić nawet w przypadku, gdy firma generuje stratę. Podatek PIT płatny jest od zysku (dochodu), zatem im większy dochód firmy, tym większy podatek. Pierwszą zaliczkę na podatek opłaca się w momencie gdy dochód (czyli przychód minus koszty) przekroczy od początku prowadzenia działalności kwotę 3091 zł. Od dochodu można dodatkowo odliczyć składki ZUS, a od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Diety dla prowadzącego firmę zajmującą się handlem samochodami

Czy osoba prowadząca jednoosobową firmę, której główną działalnością jest handel samochodami (a miejscem wykonywania cały kraj), sprowadzająca samochody z zagranicy, może rozliczać diety krajowe i zagraniczne? Proszę o podstawę prawną.

 

Dodanie PKD

Prowadzę jednoosobową działalność. Dostałem ofertę na świadczenie usług kompleksowej obsługi systemu naśnieżania, który już jest zakupiony przez zleceniodawcę. Wiem, że wiąże się to z dodaniem PKD – jaki kod będzie właściwy? Jakim podatkiem należy opodatkować taką usługę?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »