Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksport do USA usług programistycznych

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 22.09.2015

Prowadzę działalność gospodarczą (między innymi w zakresie programowania i usług informatycznych) na PKPiR + podatek VAT i zamierzam nawiązać współpracę z klientem z USA w zakresie eksportu usług programistycznych. Chciałbym mu wystawiać faktury. Czy trzeba w związku z tym jakoś specjalnie rozszerzyć zakres DG? Co zrobić z dokumentem sprzedaży – czy może być po angielsku lub dwujęzyczny? Jak to rejestrować w PKPiR? Czy/jak naliczyć różnice kursowe (możliwe, że rozliczenie będzie nie przelewem, a PayPalem), jak uwzględnić w wyliczeniu podatku PIT, a jak w rejestrze sprzedaży VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli chodzi o konieczność rozszerzenia zakresu działalności, to w mojej ocenie nie ma konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian wyłącznie z powodu poszerzenia kręgu nabywców o kontrahentów spoza UE (krajów trzecich). Oczywiście konieczność taka wystąpiłaby, gdyby zmienił Pan charakter świadczonych usług (zakładam, że nie ma to miejsca i świadczone usługi są ciągle takie same).

 

Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów dokona Pan zapisów na podstawie wystawionej przez siebie faktury; jeżeli będzie ona wystawiona w walucie obcej – należy dla celów podatku dochodowego przeliczyć wartość przychodu z zastosowaniem kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

 

Zakładając, że płatność zostanie dokonana w innym terminie niż data uzyskania przychodu, najprawdopodobniej dojdzie do powstania różnicy kursowej, którą (jak Pan słusznie zauważył) również należy zaksięgować.

 

W przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów różnice kursowe księgujemy na podstawie dokumentu bankowego (wyciągu), ewentualnie wyciągu z konta PayPal. Mogą wystąpić dwie sytuacje:

 

  1. zapłata wpłynie na złotówkowy rachunek bankowy, zostanie automatycznie przeliczona przez bank na złotówki – wtedy dla celów ustalania różnic kursowych przyjmujemy faktycznie zastosowany kurs waluty (jeżeli po przeliczeniu na złotówkach na rachunku bankowym pojawi się większa kwota niż zaksięgowana wcześniej w poczet przychodów – należy doksięgować dodatnią różnicę kursową (kolumna 8 „pozostałe przychody”), jeżeli mniejsza – ujemną różnicę kursową (kolumna 13);
  2. zapłata wpłynie na walutowy rachunek bankowy (ewentualnie na konto PayPal w walucie) – w takim przypadku, z uwagi na brak możliwości ustalenia kursu faktycznie zastosowanego stosujemy kurs średni NBP z dnia poprzedzającego uzyskanie wpływu; księgowanie analogiczne jak wyżej.

 

Przy prawidłowym księgowaniu wyliczenie podatku PIT nie ulegnie zmianie (zaliczka będzie wyliczana na podstawie sum prawidłowo wypełnionej księgi); trudność polega raczej na tym, aby księga była w sposób rzetelny wypełniona.

 

W rejestrze sprzedaży VAT dostawę należy wykazać jako „świadczenie usług poza terytorium kraju” (oddzielny rejestr); sumę rejestru przenosimy do deklaracji VAT7/7K do pozycji 11 (dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju); powtarzamy w pozycji 12. W standardowych sytuacjach kurs waluty będzie ten sam co w przypadku podatku dochodowego (kurs na dzień poprzedzający datę wykonania usługi).

 

W deklaracji VAT-UE nie wykazujemy tej transakcji; w razie gdyby organ podatkowy prosił o wyjaśnienie różnicy między VAT-UE a VAT-7, należy wyjaśnić, że sprzedaż dotyczy kraju trzeciego.

 

Dodatkową kwestią będzie konieczność rozpoznania tzw. różnic kursowych od własnych środków w walutach obcych (to w sytuacji wykorzystania uzyskanej waluty do regulowania walutowych zobowiązań firmy, względnie w przypadku jej sprzedaży) – nie jest to operacja bezpośrednio związana ze świadczeniem usług, ale dobrze byłoby o tym pamiętać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus V =

08.01.2016

W odpowiedzi jest błąd, w deklaracji VAT-7 sprzedaż usługi dla podatnika spoza UE wykazujemy w tylko pozycji 11 i nie powtarzamy w pozycji 12.

misiu

»Podobne materiały

Sprowadzanie towaru z Chin

Chciałabym założyć działalność gospodarczą, która polegałaby na sprowadzaniu towaru (dokładniej: modeli samolotów) z Chin i odsprzedaży za pośrednictwem serwisu Allegro. Jak zakwalifikować taką działalność? Jaka będzie najkorzystniejsza forma opodatkowania?

 

Działalność wydawnicza a podatki

Chce założyć firmę, która będzie sprzedawała przez Internet moje autorskie kursy video obsługi różnych programów komputerowych. Kursy będą sprzedawane na DVD i będą do ściągnięcia. Szukam rozwiązania, które pozwoli mi płacić niskie podatki. Jaki rodzaj opodatkowania powinienem wybrać? Czy będzie to

 

Zakup nieruchomości od spółki cywilnej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę kupić od spółki cywilnej (niebędącej powiązaną z moją firmą) nieruchomość z gruntem, która nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, jest to budynek. który cały czas jest na etapie budowy(w stanie surowym). Spółka nigdy nie czerpała

 

Jak rozpocząć działalność gospodarcza polegającą na handlu częściami samochodowymi?

Chciałbym rozpocząć handel częściami samochodowymi. W związku z tym chciałbym spytać, jak rozpocząć działalność gospodarcza? Jaki rodzaj działalności powinienem zarejestrować w Polsce i jakie płacić podatki. Czy mogę rozmontowywać samochody kompletne (sprowadzone z Anglii), a jeśli tak, czy muszę zd

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »