Mamy 7402 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa z pośrednikiem nieruchomości

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 13.08.2013

Podpisałem umowę z pośrednikiem nieruchomości, który pokazał mi działkę. Później nasza współpraca przebiegała zbyt wolno, więc sam skontaktowałem się z właścicielem nieruchomości bez jego wiedzy (dodam, że od pośrednika dostałem kontakt do kobiety, a rzeczywistym właścicielem działki okazał się jej mąż). Okazało się, że właściciel działki nigdy nie podpisał umowy z tym pośrednikiem. Chciałbym kupić tę nieruchomość, ale uniknąć płacenia prowizji pośrednikowi. Czy to możliwe? W załączniku przesyłam umowę, którą zawarłem. 

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Kwestie związane z umową, którą zawarł Pan z pośrednikiem nieruchomości, regulują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (w skrócie: u.g.n.) i posiłkowo – przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.). Art. 180 u.g.n. przewiduje wykonywanie przez pośredników czynności, które zmierzają do zawarcia m.in. umów sprzedaży nieruchomości.

 

Przepis art. 180 ust. 1 u.g.n. nie precyzuje jednak, jakiego rodzaju mają to być czynności, ani nie stawia w tym zakresie żadnych ograniczeń. Należy zatem przyjąć, że mogą to być bardzo różne czynności: zarówno oferowanie nieruchomości klienta do sprzedaży, jak i wyszukiwanie nabywców, poszukiwanie nieruchomości dla konkretnych nabywców, negocjowanie warunków umów albo warunków zamiany nieruchomości, poszukiwanie potencjalnych najemców lub dzierżawców itp., a także udostępnianie nieruchomości do oględzin, przygotowywanie stosownych protokołów, udział w spisywaniu protokołów i umów, doradztwo w sprawie przyszłych umów i różnych nieruchomości, a także zawieranie w imieniu klienta umowy przedwstępnej lub składanie w jego imieniu oferty potencjalnym kontrahentom1.

 

Z Pańskiego opisu wynika, że pośrednik, z którym podpisał Pan umowę, podjął działania, które umożliwiły Panu kontakt ze sprzedającym i ustalenie warunków potencjalnej transakcji, a także zbadanie stanu prawnego nieruchomości. W przypadku dokonania przez Pana zakupu nieruchomości będzie on zatem uprawniony do żądania zapłaty prowizji. Aby zwolnić się z obowiązku jej zapłaty, musiałby Pani wykazać, że do zawarcia umowy sprzedaży doszło wyłącznie w skutek wskutek Pana samodzielnych działań, niezwiązanych z czynnościami pośrednika.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podobne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który w wyroku z dnia 30 kwietnia 2009 r. (I ACa 249/09, OSAG 2010, nr 1, poz. 50) orzekł, że uprawnienie do wynagrodzenia w postaci prowizji, wynikające z umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości zawartej z zastrzeżeniem wyłączności, przewidziane jest dla przypadku każdej transakcji z kontrahentem skojarzonym ze zbywcą nieruchomości w wyniku starań pośrednika. Ciężar wykazania, że dochodzący wynagrodzenia faktycznie stworzył sprzedającemu sposobność do zawarcia umowy sprzedaży, spoczywa na pośredniku. Klauzula wyłączności, o której mowa w art. 180 ust. 3a u.g.n. w zw. z art. 550 K.c., nie uprawnia natomiast do żądania prowizji, jeżeli w toku postępowania o zapłatę zostanie wykazane, że do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości doszło wskutek samodzielnych działań sprzedającego niezwiązanych z czynnościami pośrednika.

 

Obawiam się jednak, że w opisywanych przez Pana okolicznościach wykazanie tego może być trudne.

 

Niestety sam fakt, że właściciel nieruchomości nie podpisał umowy z pośrednikiem, nie polepsza Pańskiej sytuacji . Oznacza to bowiem tylko tyle, że to sprzedający – ponieważ nie została z nim zawarta umowa w formie pisemnej – nie będzie zobowiązany do ponoszenia jakiegokolwiek kosztu prowizji pośrednika. Nie wpływa to jednak na ważność umowy z pośrednikiem nieruchomości zawartej przez Pana. Są to bowiem dwie zupełnie niezależne od siebie, odrębne umowy i dopuszczalne jest zawarcie umowy tylko z jedną ze stron. Jeżeli więc nawet jeżeli sprzedający zrezygnowałby z wystawienia tej działki u pośrednika, to nie wpływa to na ważność i skuteczność umowy zawartej z Panem. Niestety zgodnie z treścią umowy, którą Pan zawarł, nawet w przypadku jej wypowiedzenia i późniejszego zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, pośrednik będzie uprawniony do żądania prowizji, o ile oczywiście dowie się o dokonaniu przez Pana transakcji. Także jeżeli ktoś zawrze umowę w Pańskim imieniu (np. któryś z członków Pana rodziny bądź osoba z Panią w jakiś inny sposób powiązana), pośrednik będzie uprawniony do żądania prowizji.

 

Jeżeli nie chce Pan zapłacić całej prowizji, najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby rozpoczęcie negocjacji ze sprzedającym w celu rozdzielenia prowizji pośrednika pomiędzy kupującego i sprzedającego albo rozpoczęcie negocjacji z pośrednikiem. Może Pan np. wskazać, że zdecyduje się Pan na zakup nieruchomości, o ile pośrednik obniży swoją prowizję.

 

Jeżeli te sposoby zawiodą, może się Pan po prostu wstrzymać z zapłatą prowizji i poczekać na to, co zrobi pośrednik. Jeżeli wystąpi do sądu z powództwem o zapłatę, będzie Pan mógł wywodzić przed sądem, że pośrednik nie podjął praktycznie żadnych działań w celu umożliwienia Panu sfinalizowania transakcji, a jego działania ograniczyły się do pokazania nieruchomości, a tym samym nie należy mu się wynagrodzenie w pełnej wysokości.

 

Argumentem sprzyjającym będzie tutaj okoliczność, że pośrednik nie wskazał Panu właściciela nieruchomości, a jedynie jego żonę, a kontakt z właścicielem uzyskał Pan zupełnie samodzielnie. Szanse na skuteczność tego typu argumentacji oceniam na 50%. Niestety w przypadku przegranej będzie się Pan musiał liczyć (obok kosztu samej prowizji) z dodatkowym wydatkiem w postaci odsetek i kosztów sądowych.

 

 

 

 

1. Bończak-Kucharczyk E., Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz, Warszawa 2011.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + dziesięć =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa pośrednictwa

W styczniu 2011 roku zawarliśmy z agencją nieruchomości umowę pośrednictwa sprzedaży mieszkania – na wyłączność. Po prawie roku nic się nie działo – zero kontaktu z agencją, żadnych potencjalnych klientów. Zgłosiliśmy chęć rozwiązania umowy, odpowiedziano nam, że to nie jest możliwe. Ostatecznie jednak wysłaliśmy wypowiedzenie listem, a agencja ściągnęła baner z balkonu (zapłaciliśmy za to). Dwa tygodnie temu znaleźliśmy na własną rękę kupca, mieszkanie zostało sprzedane. Właśnie zgłosiła się do nas agencja, stwierdzając, że wypowiedzenie umowy pośrednictwa nigdy do nich nie dotarło (faktycznie – mają potwierdzenie zmiany adresu z poczty), zatem żądają wynagrodzenia z powodu sprzedaży nieruchomości. Czy to wszystko jest zgodne z prawem? Przecież wysłaliśmy wypowiedzenie, nikt nas nie informował o zmianie (nawet nie wiem, czy prawdziwej) siedziby firmy.

Jak odzyskać zadatek?

Podpisałem umowę przedwstępną kupna mieszkania i wpłaciłem sprzedającemu zadatek w wysokości 20 000 zł. Zapłaciłem także prowizję pośrednikowi nieruchomości. Umowa przedwstępna przewidywała podpisanie umowy w określonym terminie, dość odległym ze względu na to, że musiałem uzyskać kredyt w banku. Jednak do sprzedaży ostatecznie nie doszło, ponieważ okazało się, że piwnica nie była wpisana do księgi wieczystej jako lokal przynależny, a sprzedający nie posiadał żadnego dokumentu o przynależności piwnicy do lokalu. Jak odzyskać zadatek? Sprzedający twierdzi, że odda mi go dopiero wtedy, gdy sprzeda mieszkanie. Wydaje mi się, że padłem ofiarą oszustwa – jak to wygląda w świetle prawa? Czy mogę starać się o zwrot prowizji agencji nieruchomości? Oprócz tego poniosłem znaczne koszty bankowe związane z uzyskaniem kredytu, obecnie jestem zadłużony i nie mam mieszkania, z którym wiązałem ważne życiowe plany. Czy mogę domagać się odszkodowania za straty moralne?

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie. Pośrednik nieruchomości, z którego usług korzystałem, wprowadził mnie w błąd w kilku ważnych kwestiach: poinformował mnie, że transakcja będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, co okazało się nieprawdą; nie sprawdził stanu zadłużenia w spółdzielni i okazało się, że poprzedni właściciel nie płacił czynszu; nie spisał także protokołu zdawczo-odbiorczego liczników, a nawet nie oddał mi wszystkich kluczy (musiałem upominać się o klucz do piwnicy i jechać po niego do jego domu). W dodatku znacznie zaniżył wysokość czynszu, twierdząc, że jest on niższy ze względu na zainstalowane panele słoneczne (panele owszem, są zainstalowane, ale nie działają). Pośrednik twierdzi, że dopełnił obowiązków wynikających z umowy. Czy faktycznie tak jest? Czy mogę złożyć na niego skargę i domagać się odszkodowania? W załączniku przesyłam umowę pośrednictwa, którą podpisałem.

wizytówka Szukamy prawników »