Rezygnacja z funkcji członka zarządu

• Autor: Marta Pankiewicz

Jestem wiceprezesem i jednocześnie głównym księgowym w spółce z o.o. Moja kadencja jako członka zarządu kończy się za rok. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Chcę odejść ze spółki ze względu na różne konflikty. Boję się, że po rezygnacji ze stanowiska zostanę pociągnięty do odpowiedzialności za szkody z tego wynikłe. Odpowiadam za księgi, a w spółce nie ma osoby, która mogłaby przejąć moje obowiązki. Rozumiem, że powinienem złożyć wypowiedzenie umowy o pracę oraz oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu. Czy muszę podawać powody rezygnacji? Jeśli tak, to jakie powody powinienem podać, żeby nie mieć później problemów?

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu i jednoczesne wypowiedzenie umowy o pracę w spółce z o.o.

W celu rozwiązania Pana sytuacji konieczne jest złożenie pisemnej rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu ze wskazaniem daty i istotnej przyczyny tejże rezygnacji. Z ostrożności należałoby połączyć takie działanie z wnioskiem o podjęcie uchwały zatwierdzającej przyjęcie rezygnacji.

Odnośnie stosunku pracy – może Pan złożyć wypowiedzenie umowy jednocześnie ze złożeniem rezygnacji (ale w osobnym piśmie) lub oddzielnie. Mandat członka zarządu wygaśnie w dacie wskazanej w treści rezygnacji lub już w chwili złożenia tejże rezygnacji. Umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Przekazanie obowiązków przez rezygnującego członka zarządu

Ponadto radziłabym dla Pana bezpieczeństwa – z uwagi na sytuację w spółce i brak osoby wyznaczonej na Pana miejsce – dokonać przekazania czynności członka zarządu na ręce prezesa zarządu lub przewodniczącego rady nadzorczej. W szczególności należy sporządzić protokół przekazania obowiązków, listę posiadanej dokumentacji (księgi, sprawozdania itp.), listę prowadzonych spraw i wszystkie te dokumenty zdać wraz z odejściem, za pokwitowaniem odbioru.

Zgodnie z treścią art. 202 § 4 Kodeksu spółek handlowych jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu spółki z o.o. jest jego rezygnacja. Jest to jednostronna czynność prawna składana spółce jako oświadczenie woli rezygnującego.

Jeżeli rezygnującym jest jeden członek zarządu, skutek nastąpi w przypadku złożenia stosownego oświadczenia pozostałym członkom zarządu albo osobom powołującym zarząd/ członków zarządu (nie wiem, jak jest to uregulowane w Państwa spółce – w praktyce najczęściej składa się przewodniczącemu rady nadzorczej lub na zgromadzeniu wspólników). Dla jego skuteczności nie jest konieczne zatwierdzenie, ale często ze względów na kłopoty z ewentualnym absolutorium składa się jednocześnie wniosek o formalne zatwierdzenie rezygnacji.

Rezygnacja może mieć charakter natychmiastowy bądź odroczony do momentu w niej wskazanego. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie (art. 746 § 2 i 3 Kodeksu cywilnego). W szczególności zastosowanie znajdą regulacje dotyczące możliwości wypowiedzenia w każdym czasie oraz o obowiązku naprawienia szkody wynikłej z dokonania rezygnacji bez ważnego powodu.

Czy członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym momencie?

Nie można zrzec się z góry uprawnienia do rezygnacji z ważnych powodów. Członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym czasie. Należy podkreślić, że rezygnacja uzasadniona ważnymi powodami jest dopuszczalna w każdym przypadku i nie można wyłączyć tego uprawnienia w umowie spółki. Członek zarządu może zatem złożyć rezygnację z ważnych powodów także wówczas, gdy następowałoby to w czasie nieodpowiednim dla spółki. Wskazuje się, iż prymat w tym zakresie ma wola rezygnującego, a nie interes spółki.

W literaturze można spotkać się na przykład z takimi „ważnymi powodami”:

  • choroba,
  • trudna sytuacja życiowa,
  • zmiana miejsca zamieszkania,
  • dyskredytowanie przez radę nadzorczą zarządu,
  • utrata zaufania do innych członków zarządu, rady nadzorczej czy wspólników,
  • niedotrzymanie warunków pełnionej funkcji przez spółkę (zaległości w realizacji zobowiązań wobec członka),
  • brak możliwości pełnienia funkcji.

Jak rozwiązać umowę o pracę ze spółką z o.o.?

Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki, w którego zakresie członek zarządu jest osobą trzecią wobec spółki i o treści jego praw pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. W przypadku gdy członka zarządu obok powołania według przepisów Kodeksu spółek handlowych łączy ze spółką dodatkowo umowa o pracę, to rezygnacja członka zarządu z pełnienia tej funkcji nie jest automatycznie wypowiedzeniem/ rozwiązaniem stosunku pracy.

Umowę o pracę może Pan rozwiązać na ogólnych zasadach, czyli za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. Jeśli miałby Pan składać obydwa oświadczenia w tym samym czasie, to wypowiedzenie umowy o pracę należy złożyć na ręce przewodniczącego rady nadzorczej, gdyż zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych rada nadzorcza reprezentuje spółkę w umowach zawieranych między członkiem zarządu a spółką.

Jeśli najpierw złoży Pan rezygnację o skutku natychmiastowym, to jako „zwykły” pracownik może Pan złożyć wypowiedzenie prezesowi zarządu.