.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

• Autor: Marta Pankiewicz

Jestem wiceprezesem i jednocześnie głównym księgowym w spółce z o.o. Moja kadencja jako członka zarządu kończy się za rok. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Chcę odejść ze spółki ze względu na różne konflikty. Boję się, że po rezygnacji ze stanowiska zostanę pociągnięty do odpowiedzialności za szkody z tego wynikłe. Odpowiadam za księgi, a w spółce nie ma osoby, która mogłaby przejąć moje obowiązki. Rozumiem, że powinienem złożyć wypowiedzenie umowy o pracę oraz oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu. Czy muszę podawać powody rezygnacji? Jeśli tak, to jakie powody powinienem podać, żeby nie mieć później problemów?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu i jednoczesne wypowiedzenie umowy o pracę w spółce z o.o.

W celu rozwiązania Pana sytuacji konieczne jest złożenie pisemnej rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu ze wskazaniem daty i istotnej przyczyny tejże rezygnacji. Z ostrożności należałoby połączyć takie działanie z wnioskiem o podjęcie uchwały zatwierdzającej przyjęcie rezygnacji.

 

Odnośnie stosunku pracy – może Pan złożyć wypowiedzenie umowy jednocześnie ze złożeniem rezygnacji (ale w osobnym piśmie) lub oddzielnie. Mandat członka zarządu wygaśnie w dacie wskazanej w treści rezygnacji lub już w chwili złożenia tejże rezygnacji. Umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Przekazanie obowiązków przez rezygnującego członka zarządu

Ponadto radziłabym dla Pana bezpieczeństwa – z uwagi na sytuację w spółce i brak osoby wyznaczonej na Pana miejsce – dokonać przekazania czynności członka zarządu na ręce prezesa zarządu lub przewodniczącego rady nadzorczej. W szczególności należy sporządzić protokół przekazania obowiązków, listę posiadanej dokumentacji (księgi, sprawozdania itp.), listę prowadzonych spraw i wszystkie te dokumenty zdać wraz z odejściem, za pokwitowaniem odbioru.

 

Zgodnie z treścią art. 202 § 4 Kodeksu spółek handlowych jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu spółki z o.o. jest jego rezygnacja. Jest to jednostronna czynność prawna składana spółce jako oświadczenie woli rezygnującego.

 

Jeżeli rezygnującym jest jeden członek zarządu, skutek nastąpi w przypadku złożenia stosownego oświadczenia pozostałym członkom zarządu albo osobom powołującym zarząd/ członków zarządu (nie wiem, jak jest to uregulowane w Państwa spółce – w praktyce najczęściej składa się przewodniczącemu rady nadzorczej lub na zgromadzeniu wspólników). Dla jego skuteczności nie jest konieczne zatwierdzenie, ale często ze względów na kłopoty z ewentualnym absolutorium składa się jednocześnie wniosek o formalne zatwierdzenie rezygnacji.

 

Rezygnacja może mieć charakter natychmiastowy bądź odroczony do momentu w niej wskazanego. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie (art. 746 § 2 i 3 Kodeksu cywilnego). W szczególności zastosowanie znajdą regulacje dotyczące możliwości wypowiedzenia w każdym czasie oraz o obowiązku naprawienia szkody wynikłej z dokonania rezygnacji bez ważnego powodu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym momencie?

Nie można zrzec się z góry uprawnienia do rezygnacji z ważnych powodów. Członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym czasie. Należy podkreślić, że rezygnacja uzasadniona ważnymi powodami jest dopuszczalna w każdym przypadku i nie można wyłączyć tego uprawnienia w umowie spółki. Członek zarządu może zatem złożyć rezygnację z ważnych powodów także wówczas, gdy następowałoby to w czasie nieodpowiednim dla spółki. Wskazuje się, iż prymat w tym zakresie ma wola rezygnującego, a nie interes spółki.

 

W literaturze można spotkać się na przykład z takimi „ważnymi powodami”:

 

  • choroba,
  • trudna sytuacja życiowa,
  • zmiana miejsca zamieszkania,
  • dyskredytowanie przez radę nadzorczą zarządu,
  • utrata zaufania do innych członków zarządu, rady nadzorczej czy wspólników,
  • niedotrzymanie warunków pełnionej funkcji przez spółkę (zaległości w realizacji zobowiązań wobec członka),
  • brak możliwości pełnienia funkcji.

Jak rozwiązać umowę o pracę ze spółką z o.o.?

Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki, w którego zakresie członek zarządu jest osobą trzecią wobec spółki i o treści jego praw pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. W przypadku gdy członka zarządu obok powołania według przepisów Kodeksu spółek handlowych łączy ze spółką dodatkowo umowa o pracę, to rezygnacja członka zarządu z pełnienia tej funkcji nie jest automatycznie wypowiedzeniem/ rozwiązaniem stosunku pracy.

 

Umowę o pracę może Pan rozwiązać na ogólnych zasadach, czyli za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. Jeśli miałby Pan składać obydwa oświadczenia w tym samym czasie, to wypowiedzenie umowy o pracę należy złożyć na ręce przewodniczącego rady nadzorczej, gdyż zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych rada nadzorcza reprezentuje spółkę w umowach zawieranych między członkiem zarządu a spółką.

 

Jeśli najpierw złoży Pan rezygnację o skutku natychmiastowym, to jako „zwykły” pracownik może Pan złożyć wypowiedzenie prezesowi zarządu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Pankiewicz

Radca Prawny. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Białymstoku. Aplikacje radcowską (3,5 roku) ukończyła przy OIRP w Białymstoku. Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy w kancelariach prawnych radców prawnych przy udzielaniu pomocy prawnej przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Udziela porad z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i pracy, a od ponad 4 lat prowadzi w sądach sprawy małżeńskie, spadkowe oraz dotyczące uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Interesuje się także prawem prasowym, autorskim, farmaceutycznym, transportowym oraz prawem internetu (ochrona praw konsumentów, sporządzanie regulaminów WWW, polityk prywatności, regulacje dotyczące mailingu itp.).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu