Leasing dla spółki z o.o.

Jestem prezesem nowo założonej spółki z o.o. Chciałbym uzyskać leasing, lecz niestety mam złą historię kredytową. Czy jest możliwość, aby na czas starania się o leasing zmienić osobę pełniącą funkcję prezesa, a po jego otrzymaniu, znowu dokonać zmiany?

Leasing dla spółki z o.o.

Zmiana prezesa spółki z o.o. na czas starania się o uzyskanie leasingu

Odpowiadając na Pana pytanie, należy stwierdzić, że jest możliwość zmiany prezesa (choć może nie wprost) na czas starania się o uzyskanie leasingu – może Pan osiągnąć zamierzony cel.

Postaram się teraz dokładnie Panu wytłumaczyć tę kwestię. Otóż przede wszystkim zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.): „członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”. Zakładam, że tak standardowo jest w przypadku także i tej spółki. Tym samym uchwałą wspólników można powołać członka zarządu, w tym prezesa spółki w każdym czasie, to samo dotyczy odwołania jednego członka i powołania drugiego. Ustawa nie wymaga, aby to działo się np. na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, co oznaczałoby w praktyce podjęcie uchwały maksymalnie do 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Można to zatem zrobić w każdym czasie. Jedynie co do zasady zgodnie z art. 202 § 1 K.s.h.: „jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu”. Nie dotyczy to jednak odwołania członka zarządu.

Odwołanie oraz wybór członka zarządu spółki z o.o.

Zasadniczo zmianę w składzie zarządu powinno się zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego, ale tak naprawdę członkiem zarządu jest ta osoba, która została powołana przez wspólników, niezależnie od tego, czy widnieje w KRS. Stosownie bowiem do wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. (I PKN 619/01, OSNP 2004, nr 11, poz. 191) odwołanie oraz wybór członka zarządu spółki z o.o. następuje na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, której skuteczność nie zależy od dokonania odpowiedniego wpisu w rejestrze (KRS). Wpis (lub jego brak) do rejestru danych członków zarządu nie tworzy nowego stanu prawnego. W odniesieniu do powołania i odwołania członków zarządu decydujące znaczenie ma bowiem ważnie powzięta uchwała o ich powołaniu lub odwołaniu (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Katowicach z 9 września 2002 r., I SA/Ka 1259/01, POP 2004, nr 1, poz. 5, oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 czerwca 2007 r., III SA/Wa 3618/06, LEX nr 413845, podobnie też wyrok: I UK 137/12, wyrok SN z 4 września 2012 r.).

Z mocy przepisu art. 201 § 4 K.s.h. członek zarządu spółki z o.o. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników; wpis zmian w składzie osobowym zarządu w rejestrze sądowym ma tylko charakter deklaratoryjny. Domniemywa się, że wpis w KRS jest prawdziwy, lecz jest to domniemanie wzruszalne. Ustanowione jest ono dla ochrony osób trzecich (kontrahentów spółki).

Wpisanie nowego zarządu do KRS

Sądzę, że lepiej byłoby jednak wpisać nowy zarząd do KRS, bo wówczas leasingodawca będzie w zasadzie sprawdzał aktualne dane w KRS i nie będzie wcale widział tam Pana nazwiska.

Jeżeli już dojdzie do zmiany zarządu spółki i uzyskaniu leasingu, aby zmienić członka zarządu należy ponownie podjąć uchwałę o odwołaniu jednego członka zarządu i powołaniu drugiego albo ewentualnie jest też możliwość rezygnacji jednego członka zarządu i powołania uchwałą drugiego.

Art. 202 § 4 i 5 K.s.h. mówi bowiem, że mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Najczęściej przy rezygnacji podaje się jakiś powód, np. choroba, a to dlatego, że jeżeli nie nastąpi ważny powód złożonej rezygnacji (lekkomyślnie, dla podjęcia działalności konkurencyjnej, funkcji lepiej wynagradzanej, dla awansu społecznego czy zawodowego, choćby był powszechnie – ale nie przez spółkę – aprobowany), spółka będzie mogła żądać odszkodowania (tak też: WSA w Łodzi w wyroku z 24 marca 2009 r., I SA/Łd 1452/08, LEX nr 550368).

Natomiast w opisanej przez Pana sprawie chyba nie będzie takiego ryzyka, skoro członkiem zarządu będzie jedyny wspólnik.

Uchwały o powołaniu i odwołaniu członka zarządu nie wymagają żadnego uzasadnia, więc nie muszą Panowie ujawniać, po co to robią.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Spółka z o.o. ma osobowość prawną i odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania. Może być także tak, że odpowiedzialny będzie członek zarządu, zarówno ten, który podpisał umowę, jak i inni, a to z uwagi na treść art. 299 § 1 i 2 K.s.h., który poniżej cytuję:

„§ 1. Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

§ 2. Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa w § 1, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody”.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. ma tu charakter sankcji za prowadzące do bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce nieprawidłowości w kierowaniu jej sprawami, a wyrazem tych nieprawidłowości jest niezłożenie we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania zapobiegającego upadłości.

Odpowiadają wszyscy ci członkowie zarządu, którzy pełnili tę funkcję w spółce od dnia istnienia zobowiązania z tytułu leasingu (każdy powołany do zarządu od dnia podpisania umowy) i którzy byli członkami zarządu w czasie właściwym do zgłoszenia spółki do upadłości (do dnia, w którym ten wniosek o upadłość należało złożyć; tak: K. Osajda, Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki na tle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Glosa 2005, nr 4; tak również: S. Szejna, Odpowiedzialność cywilnoprawna i publicznoprawna członków zarządu za zobowiązania spółki, Pr.Sp. 2010, nr 11, s. 4;, M. Rodzynkiewicz, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2007, s. 519; podobnie K. Osajda, Odpowiedzialność członków zarządu spółek z o.o. za ich zobowiązania w orzecznictwie Sądu Najwyższego z 2011 r., Glosa 2012, nr 3, s. 10; SN w wyroku z 8 grudnia 2010 r., V CSK 172/10, LEX nr 677904, oraz w wyroku z 15 czerwca 2011 r., V CSK 347/10, LEX nr 1027201; por. jednak: wyrok SN z 25 lutego 2010 r., V CSK 248/09, Biul. SN 2010, nr 5, poz. 13).

Przyjmuje się bowiem, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki na zasadach przewidzianych w art. 299 K.s.h. ponoszą osoby będące członkami zarządu lub likwidatorami spółki w czasie istnienia tego zobowiązania. W wyroku SN z 25 listopada 2010 r. (III CNP 3/10, LEX nr 970077) podkreślono, że objęcie odpowiedzialnością danego członka zarządu lub likwidatora wszystkich zobowiązań spółki, których podstawa istnieje w czasie sprawowania przez niego funkcji, a więc także zobowiązań jeszcze wtedy niewymagalnych, jest uzasadnione tym, że ogłoszenie upadłości, o które członek zarządu lub likwidator powinien wystąpić w celu przeciwdziałania bezskuteczności egzekucji, powodowałoby wymagalność także zobowiązań niemających dotąd tej cechy.

Na marginesie jeszcze dodam, że leasingodawcy zazwyczaj wymagają przy zawieraniu umowy zabezpieczenia w postaci podpisania weksla poręczonego przez członków zarządu, a w chwili poręczenia za weksel na mocy art. 31 Prawa wekslowego członek ten będzie ponosił też wprost z weksla odpowiedzialność osobistą za zobowiązania z tej umowy.