Podatek od sprzedaży ziemi otrzymanej w spadku

• Autor: Aleksander Słysz

Mama otrzymała w spadku ziemię. Od śmierci babci, od której to otrzymała, minęły 4 miesiące. Pojawił się kupiec i mama chce to sprzedać. Wiem że zapłaci od tego 19% podatku dochodowego, chyba że uda się jej wydać ten dochód na własne cele mieszkaniowe. Mama nie ma planów na budowę, natomiast ja (syn) zaczynam się budować. I mógłbym w jakimś stopniu uniknąć podatku. Mama chce mi darować połowę wspomnianej ziemi. Czyli mama sprzeda pół i ja pół. Jak będzie wyglądał podatek dochodowy? Czy mama zapłaci 19% od połowy i ja 19% od połowy? Czy przypadkiem nie będzie tak, że mama zapłaci 19% podatku od całości, a ja 19% od otrzymanej od mamy połowy ziemi?

Podatek od sprzedaży ziemi otrzymanej w spadku

Fot. Fotolia

Sprzedaż nieruchomości lub jej części nabytej w spadku

Nabycie ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, jest tak, bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. właśnie z chwilą śmierci spadkodawcy. Co do zasady sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku w którym dokonano nabycia powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2016.2032 t.j. ze zm.). Podatek wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a w pewnym uproszczeniu kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części nabytej w drodze spadku lub darowizny uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały poczynione w czasie posiadania nieruchomości oraz kwotę ewentualnie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn).

Jak skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku?

By podatku nie zapłacić, można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Powyższe cele określone zostały w art. 21 ust. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisów ustawy ww nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn; podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod określonymi tam warunkami, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W Pana przypadku darowizna nieruchomości czy jej części będzie zwolniona bez konieczności jej zgłaszania bowiem obowiązek zgłoszenia na druku SD-Z2 nie dotyczy przypadków gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Jak powyższe przekłada się na Pana sytuację? Jeśli mama daruje Panu połowę i dokonacie sprzedaży, to Pan rozlicza podatek dochodowy od swojej części, a mama od swojej (od połowy). Mama nie uzyskuje bowiem przychodu z części, której nie sprzedała, gdyż darowizna następuje wcześniej (na Pana rzecz), a ma ona charakter nieodpłatny.