.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zaliczka a zadatek - co podlega zwrotowi? Wyjaśniamy, kiedy nie można liczyć na zwrot uiszczonej kwoty

Autor: Artykuł Partnera

Podczas współpracy biznesowej czy rezerwacji noclegu w hotelu możemy zostać poproszeni o wpłatę pewnej określonej kwoty w ramach zaliczki lub zadatku. Pojęcia te często używane są zamiennie, co nie jest poprawne. Znajomość ich prawidłowej definicji może uchronić nas przed utratą przekazanych środków. Kiedy należy nam się zwrot zaliczki i zadatku?



Zaliczka a zadatek - co podlega zwrotowi? Wyjaśniamy, kiedy nie można liczyć na zwrot uiszczonej kwoty

Zaliczka a zadatek – co je różni?

Różnica między zaliczką a zadatkiem to przede wszystkim ich umocowanie prawne. Pojęcie zaliczki nie jest regulowane przepisami prawa, w przeciwieństwie do zadatku, którego wątek został poruszony w artykułach Kodeksu cywilnego. Z tego względu zaliczka uznawana jest za słabsze zabezpieczenie – pewną formę rezerwacji interesującego nas produktu lub usługi. Natomiast zadatek stanowi silne zabezpieczenie umowy, którego konsekwencje są jasno określone na płaszczyźnie prawnej.

Pomimo tak znaczącej różnicy, warto wspomnieć, co łączy ze sobą te dwa pojęcia. Zarówno zaliczka, jak i zadatek traktowane są jako część wynagrodzenia za produkt lub usługę będącą przedmiotem umowy. Oznacza to, że w momencie odbioru zamówienia czy po zrealizowaniu zlecenia, kupujący dopłaca sprzedawcy brakującą różnicę. Jednak co dzieje się, gdy umowa nie dojdzie do skutku?

Co podlega zwrotowi – zaliczka czy zadatek?

Zacznijmy od tego, że co do zasady zaliczka zawsze podlega zwrotowi. Bez względu na to, kto zawinił i nie doprowadził do zrealizowania umowy – sprzedający musi zwrócić kupującemu pieniądze. Ma on jednak możliwość domagania się odszkodowania na rzecz pokrycia strat, niezależnie od tego, co było przyczyną zwrotu. W umowie mogą jednak pojawić się zapisy określające sytuacje, w których sprzedający może zatrzymać zaliczkę.

W przypadku zadatku kwestia zwrotu nieco się komplikuje. Jeśli umowa nie może zostać wypełniona z winy sprzedającego, musi on zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Natomiast jeśli strony umowy nie chcą wskazywać winnego, zadatek zwracany jest w takiej kwocie, w jakiej został wpłacony. 

Są jednak sytuacje, w których nie możemy liczyć na zwrot zadatku. Dzieje się tak wtedy, gdy to kupujący zrezygnuje z realizacji umowy. Wówczas zadatek przechodzi na rzecz sprzedającego, na poczet poniesionych wydatków i strat. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, więcej w tym temacie sprawdź artykuł zaliczka a zadatek na Firmove.pl.

Zaliczka i zadatek – które rozwiązanie jest lepsze?

Zastanawiasz się, które rozwiązanie – zaliczka a zadatek przy rezerwacji sprawdzi się lepiej? Chociaż z pozoru zaliczka wydaje się atrakcyjniejsza ze względu na proste zasady i możliwość decydowania o jej szczególnych warunkach w umowie, to więcej pozytywów przemawia za zadatkiem. Ta forma zabezpieczenia wykonania umowy jest silniejsza, dlatego też decyzja o jej zerwaniu nie będzie podejmowana pochopnie przez żadną ze stron umowy. Umocowanie w przepisach Kodeksu cywilnego ułatwia również dochodzenie swoich praw. 

Należy jednak pamiętać, że zadatek działa dwukierunkowo – chroni zarówno kupującego, jak i sprzedawcę. Zatem jeśli umowa nie dojdzie do skutku z winy zamawiającego, straci kwotę przeznaczoną na zadatek. Z kolei gdy zawini wykonawca, zleceniodawca może domagać się od niego dwukrotności kwoty zadatku. Dlatego jeśli zależy nam na wykonaniu umowy lepiej zdecydować się za zadatek, gdyż w większym stopniu dyscyplinuje on strony zobowiązania. Nieformalny charakter zaliczki może sprawić, że zakup lub usługa nie urzeczywistni się, a my stracimy czas i pieniądze.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu