.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czym jest działka ROD i jak napisać umowę przedwstępną z zadatkiem?

Autor: Artykuł Partnera

Wiele osób marzy o własnej działce. Niewątpliwie na własnym kawałku gruntu można wypocząć, zrelaksować się, ale też uprawiać ulubione warzywa. Dziś przedstawimy Wam, czym jest działka ROD i jak napisać umowę przedwstępną z zadatkiem.Czym jest działka ROD i jak napisać umowę przedwstępną z zadatkiem?

Czym jest działka ROD?

Jest to kawałek gruntu, który jest położony w obrębie ogródków działkowych. Tereny ROD wykorzystuje się do uprawy roślin, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by na nich wypoczywać.

W założeniu działki ROD mają służyć rekreacji, natomiast nie mogą być zamieszkiwane. W świetle prawa, a dokładnie zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzimych ogrodach działkowych na terenie ROD istnieje całkowity zakaz zamieszkiwania.

Trzeba też wiedzieć, że taka działka ma bardzo specyficzny status prawny, a mianowicie tych terenów nie można traktować jako własnościowych. Ich użytkowanie jest rodzajem dzierżawy.

Działka ROD jest zaliczana do Rodzinnych Ogródków Działkowych, które z kolei należą do Polskiego Związku Działkowców. Jeżeli więc nabywacie prawo do użytkowania działki, stajecie się działkowcami i nadal nie będziecie mieć pełnego prawa własności.

Prawo dzierżawy działki ROD - co warto wiedzieć?

Przeglądając ogłoszenia, często można zauważyć określenie sprzedaż działki ROD. Nie jest to do końca precyzyjne właśnie ze względu braku prawa własności. Można jedynie zyskać prawo dzierżawy, np. od zarządu danego ogródka działkowego.

Można też kupić prawo dzierżawy od dotychczasowego użytkownika. Umowę zawiera się więc z działkowiczem i w ten sposób nabywa się prawo do użytkowania terenu. Oczywiście cena takiej dzierżawy może być bardzo wysoka, wszystko zależy od lokalizacji.

Prawo dzierżawy jako już wspominaliśmy można uzyskać od zarządu. To rozwiązanie jest tańsze, gdyż koszty są już ustalone przez Krajową Radę PZD. Trzeba również dokonać opłaty administracyjnej, która ustalana jest przez zarząd danej działki. 

Jak napisać umowę przedwstępną z zadatkiem?

Warto zapoznać się z wzorem umowy przedwstępnej z zadatkiem dostępnym na stronie: https://www.znajdzparagraf.pl/produkt/umowa-przedwstepna-sprzedazy-dzialki-rod-z-zadatkiem-wzor-pdf-doc/. Rodzinne Ogródki Działkowe są świetnym wyborem dla wszystkich, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu natury, przy czym, aby zdobyć prawo do dzierżawy, trzeba przygotować odpowiednią umowę przedwstępną. Dzięki niej możliwe jest przeniesienie praw i obowiązków dotyczących prawa dzierżawy na inną osobę. Trzeba też zapłacić zaliczkę.

Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej z zadatkiem? 

Informacje na temat zaliczki muszą znaleźć się w umowie, która musi zostać podpisana przez obie strony. Należy w niej określić dokładny czas i miejsce przekazania zadatku. Ponadto należy mieć pokwitowanie. W ten sposób można uniknąć wielu problemów.

Dokument umowy przedwstępnej musi zawierać zaakceptowane przez obie strony warunki transakcji. W umowie muszą znaleźć się informacje dotyczące spełnienia wszystkich formalności. Umowa powinna być papierowa. W przypadku sporów będzie wtedy traktowana jako dowód.

Po podpisaniu takiej umowy - Stowarzyszenie Działkowe ma dwa miesiące na wydanie zgody na realizację transakcji. Przy podpisaniu umowy trzeba sprawdzić, czy stan faktyczny jest zgodny z zapisami znajdującymi się w tym dokumencie. Uprawnia on nowego posiadacza ROD do korzystania z działki, oczywiście zgodnie z obowiązującym regulaminem.

Materiał opracowany na podstawie serwisu ZnajdzParagraf.pl 


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus jeden =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu