Usługa budowlana jako forma częściowej zapłaty za nieruchomość

• Opublikowano: 25-06-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Chcę sprzedać nieruchomość, kupujący jest zainteresowany następującą formą zapłaty: 3/4 sumy w gotówce, pozostała część w tzw. naturze, jako wykonanie usługi. Kupujący, który prowadzi firmę budowlaną, zobowiązałby się do wyremontowania innej mojej nieruchomości. Czy taka transakcja w świetle prawa jest realna i ważna? Jeśli rozumiem, w akcie notarialnym pojawiłaby się cała kwota wartości nieruchomości z wyszczególnieniem formy zapłaty. Czy usługa budowlana może być formą częściowej zapłaty za nieruchomość?

Usługa budowlana jako forma częściowej zapłaty za nieruchomość

Umowa sprzedaży

Umowa sprzedaży dla swej ważności wymaga ustalenia ceny za sprzedawany towar. Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Dalsze przepisy kodeksu wskazują, że cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia.

Cena to świadczenie pieniężne, zatem co do zasady musi zostać spełniona w pieniądzu. Gdy ktoś zobowiązuje się – przepraszam za trywialność przykładu – do wydania tuzina jaj w zamian za kilo wieprzowiny, to nie mamy do czynienia ze sprzedażą a zamianą towarów.

Cena częściowo w pieniądzu, częściowo w rzeczach

Spotkałam się jednak ze stanowiskiem, które sugerowałoby możliwość zawarcia takiej umowy, o jakiej Pani myśli: „Za dopuszczalne należy również uznać oznaczenie w umowie sprzedaży ceny częściowo w pieniądzu, a częściowo w innych rzeczach lub nawet prawach. Umowa taka nosi znamiona umowy mieszanej z przewagą cech właściwych dla umowy sprzedaży (w wyroku z dnia 2 grudnia 2010 r., I CSK 10/10, LEX nr 653678, SN uznał, że »jeżeli w umowie sprzedaży udziałów określony został przedmiot, cena, raty spłaty, to umowa taka jest ważna i tak należy ją wykonać. To, że strony określiły później, że spłaty realizowane będą towarem, nie oznacza, że określiły zobowiązanie jako niepieniężne«).” (Z. Gawlik [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania – część szczególna, wyd. II, red. A. Kidyba, Warszawa 2014, art. 536.). Proszę jednak zauważyć, ze nawet w przytoczonym przez komentatora wyroku sąd wyraźnie wskazuje o późniejszej decyzji co do sposobu spłaty, a nie zawarciu takiego postanowienia w umowie.

Forma zapłaty za nieruchomość

Myślę, że notariusz, który będzie przygotowywał akt notarialny, może mieć obiekcje co do wpisania tej formy „zapłaty” w akcie notarialnym. Jeśli jednak treść aktu byłaby ustalana, to uważam, że należałoby wyraźnie podać cenę nieruchomości, wskazać zapłatę pieniężną i jej termin oraz wartość pozostałej do zapłaty kwoty ze wskazaniem terminu. Tu dopiero należałoby dodać, że owa pozostała część zapłaty za nieruchomość pokryta zostanie poprzez świadczenie własne kupującego w konkretnej postaci i w sposób konkretny wycenione. Mam na myśli wskazanie konkretnych robót i konkretnej ich wartości.

Z tą formą wiąże się jednak w mojej ocenie wiele ryzyk. Nie znalazłam żadnej interpretacji ani informacji dotyczącej opodatkowania usług, które w takim przypadku zostaną wykonane. Ponadto co się stanie, jeśli kupujący w chwili wykonywania usług stwierdzi, że są one warte więcej. Może się przecież zdarzyć w dobie dzisiejszej inflacji, że wartość usług znacznie wzroście, a budowlańcy mają w określonych przypadkach prawo do waloryzacji. W jaki sposób wyegzekwuje Pani cenę nieruchomości, jeśli kupujący usługi nie wykona lub wykona ją wadliwie. Oczywiście są na to sposoby, ale w mojej ocenie regulacje dotyczące tych kwestii musiałyby zostać wpisane do aktu notarialnego. Pewnym rozwiązaniem byłoby wpisanie alternatywnego sposobu zapłaty – wskazanie, że w określonych sytuacjach zobowiązanie kupującego stanie się pieniężne, a Pani będzie mogła egzekwować zapłatę w pieniądzu. Nie podaję tu dokładnych rozwiązań, bowiem te musiałby ustalić z Państwem notariusz sporządzający akt notarialny.

Zapłata za nieruchomość w dwóch częściach, umowa o roboty budowlane

Osobiście sugerowałabym zawarcie umowy obejmującej wartość w pieniądzu nieruchomości z płatnością w dwóch częściach, a następnie zawarcie porozumienia, w którym ustalą Państwo, że owa druga część ceny zostanie pokryta poprzez wykonanie określonych prac. Tutaj ta umowa mogłaby mieć już formę zbliżoną do umowy o roboty budowlane, gdzie wszystkie kwestie związane z wykonaniem, wyceną, materiałami, a także wadami wykonanej roboty zostałyby ujęte. Można by w porozumieniu zawrzeć także postanowienie dotyczące jego rozwiązania w sytuacji niewykonania remontu lub nieodebrania prac z powodu wad, co powodowałoby konieczność zapłaty ceny za nieruchomość. W takim przypadku trzeba by w porozumieniu zawrzeć postanowienia dotyczące rozliczenia wykonanych robót.

Wzajemne zrzeczenie się roszczeń

Proszę rozważyć też opcję zawarcia zwykłego aktu notarialnego z bardziej odległą datą zapłaty drugiej części należności za nieruchomość, odrębnej umowy o roboty budowlane i już po wykonaniu robót, stwierdzeniu, że wszystko jest zgodne z Pani oczekiwaniami, zawrzeć porozumienie co do wzajemnego zrzeczenia się roszczeń z tytułu pozostałej ceny nieruchomości i ceny za wykonane usługi.

Ostatecznie kwestię postanowień aktu notarialnego kupna-sprzedaży nieruchomości musicie Państwo ustalić z notariuszem, ponieważ każdy z nich ma swoje szablony działania i pomysły na rozwiązanie problemów klientów. Zaznaczam tę kwestię, ponieważ pomimo zgodności mojej odpowiedzi z przepisami może zdarzyć się, że notariusz będzie miał inne stanowisko z uwagi na własną praktykę.