Otrzymanie noty obciążeniowej

Pracowałem dla pewnej spółki. Zasada była taka, że jeśli klient zerwie umowę, to sprzedawca musi zwrócić uzyskaną prowizję. Współpracę zakończyliśmy w listopadzie 2012 r. Właśnie otrzymałem notę obciążeniową na kwotę 815 zł w związku z rezygnacją klienta z produktu inwestycyjnego. W nocie nie podano, o którego klienta chodzi, nie ma żadnych konkretów. Czy roszczenie jest zasadne?

Otrzymanie noty obciążeniowej

Słusznie Pan zauważa, iż otrzymana nota obciążeniowa nie wskazuje klienta ani żadnych innych danych umożliwiających Panu weryfikację istnienia roszczenia oraz jego wysokości. Można wpisać wszystko w treści takiej noty obciążeniowej.

Niemniej jednak rzeczywiście w § 8 pkt 4 jest zapis, że nie ma Pan prawa do prowizji w sytuacji, gdy klient zrezygnuje z oferowanego produktu. Powiem szczerze, że umowa nie jest bardzo precyzyjna w tym względzie, ale w kolejnym punkcie jest zapis, że umowy „zerwane przez klienta” powodują de facto pomniejszenie prowizji.

Okoliczność, że umowa została rozwiązana, nie niweczy roszczeń z niej wynikających, bo np. Pan również mógłby pozwać drugą stronę o wypłatę należnej Panu prowizji, gdyby ta nie została Panu wypłacona. Jednakże w tej sytuacji nie można być pewnym, czy jest podstawa do żądania od Pana zapłaty takiej kwoty. Ja sugerowałabym Panu wystąpienie z pismem mniej więcej o takiej treści:

„W związku z otrzymaniem noty obciążeniowej z dnia ………… informuję, iż nie widzę podstaw do jej uregulowania, albowiem poza podaniem podstawy prawnej nie zawiera ona żadnych danych pozwalających na ustalenie, czy kwota w niej wskazana znajduje oparcie w okolicznościach faktycznych. Proszę zatem o niezwłoczne podanie imienia i nazwiska klienta, daty rezygnacji z produktu, danych tego produktu, dowodu zwrotu przez Państwa do TU wynagrodzenia proporcjonalnie do czasu trwania polisy pod rygorem uznania, w przypadku nieudostępnienia mi tych danych oraz dowodu, że Państwa roszczenie nie istnieje.

Na odpowiedź oczekuję w terminie 5 dni od dnia odbioru niniejszego pisma, a potem uznaję notę obciążeniową za niebyłą”.

Gdyby Pana były kontrahent nie odpowiedział na wezwanie, a jednak Pana pozwał (bo niestety uważam, że podstawa teoretycznie jest), to w pozwie będzie musiał roszczenia swe udokumentować. Wtedy po zapoznaniu się z dokumentami będzie Pan mógł uznać powództwo przy pierwszej czynności procesowej i zażądać zasądzenia na Pana rzecz kosztów procesu.

Art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. W tej chwili druga strona nie daje Panu żadnych podstaw do stwierdzenia, czy kwota 815 zł jest należna.