.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Otrzymanie noty obciążeniowej

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 21.11.2013

Pracowałem dla pewnej spółki. Zasada była taka, że jeśli klient zerwie umowę, to sprzedawca musi zwrócić uzyskaną prowizję. Współpracę zakończyliśmy w listopadzie 2012 r. Właśnie otrzymałem notę obciążeniową na kwotę 815 zł w związku z rezygnacją klienta z produktu inwestycyjnego. W nocie nie podano, o którego klienta chodzi, nie ma żadnych konkretów. Czy roszczenie jest zasadne? 

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymanie noty obciążeniowej

Słusznie Pan zauważa, iż otrzymana nota obciążeniowa nie wskazuje klienta ani żadnych innych danych umożliwiających Panu weryfikację istnienia roszczenia oraz jego wysokości. Można wpisać wszystko w treści takiej noty obciążeniowej.

 

Niemniej jednak rzeczywiście w § 8 pkt 4 jest zapis, że nie ma Pan prawa do prowizji w sytuacji, gdy klient zrezygnuje z oferowanego produktu. Powiem szczerze, że umowa nie jest bardzo precyzyjna w tym względzie, ale w kolejnym punkcie jest zapis, że umowy „zerwane przez klienta” powodują de facto pomniejszenie prowizji.

Okoliczność, że umowa została rozwiązana, nie niweczy roszczeń z niej wynikających, bo np. Pan również mógłby pozwać drugą stronę o wypłatę należnej Panu prowizji, gdyby ta nie została Panu wypłacona. Jednakże w tej sytuacji nie można być pewnym, czy jest podstawa do żądania od Pana zapłaty takiej kwoty. Ja sugerowałabym Panu wystąpienie z pismem mniej więcej o takiej treści:

 

„W związku z otrzymaniem noty obciążeniowej z dnia ………… informuję, iż nie widzę podstaw do jej uregulowania, albowiem poza podaniem podstawy prawnej nie zawiera ona żadnych danych pozwalających na ustalenie, czy kwota w niej wskazana znajduje oparcie w okolicznościach faktycznych. Proszę zatem o niezwłoczne podanie imienia i nazwiska klienta, daty rezygnacji z produktu, danych tego produktu, dowodu zwrotu przez Państwa do TU wynagrodzenia proporcjonalnie do czasu trwania polisy pod rygorem uznania, w przypadku nieudostępnienia mi tych danych oraz dowodu, że Państwa roszczenie nie istnieje.

 

Na odpowiedź oczekuję w terminie 5 dni od dnia odbioru niniejszego pisma, a potem uznaję notę obciążeniową za niebyłą”.

 

Gdyby Pana były kontrahent nie odpowiedział na wezwanie, a jednak Pana pozwał (bo niestety uważam, że podstawa teoretycznie jest), to w pozwie będzie musiał roszczenia swe udokumentować. Wtedy po zapoznaniu się z dokumentami będzie Pan mógł uznać powództwo przy pierwszej czynności procesowej i zażądać zasądzenia na Pana rzecz kosztów procesu.

 

Art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. W tej chwili druga strona nie daje Panu żadnych podstaw do stwierdzenia, czy kwota 815 zł jest należna.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl