.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niezgodność długości filmu ślubnego z umową, co przysługuje zamawiającemu?

• Data: 18-12-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Kamerzysta zobowiązał się na dostarczenie filmu o długości minimum 20 minut oraz teledysku (krótszego skrótu z wesela) do dnia 30 maja. Z terminu się wywiązał, jednak przekazał film 15-minutowy, czyli niezgodny z umową. Po uwagach, że film jest niezgodny z umową, po pół roku przekazał film długości prawie 17 minut, czyli nadal niezgodny z umową, oraz teledysk, do którego też miałem uwagi. Kamerzysta twierdzi, że wywiązał się z umowy już za pierwszym razem. Jak w rzeczywistości to interpretować? Czy przekazanie filmu o długości niezgodnej z umową sprawia, że kamerzysta dotrzymał terminu umownego przekazania tego filmu? Za zwłokę w dostarczeniu materiału określone są pewne odsetki. Czy w takiej sytuacji należą mi się one do czasu przekazania filmu zgodnego z umową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niezgodność długości filmu ślubnego z umową, co przysługuje zamawiającemu?

Brak wykonania umowy

Zgodnie z zawartą umową kamerzysta zobowiązał się do wykonania dzieła określonej treści. Z informacji, które Pan przekazał, wynika, że dzieło nie zostało wykonane w taki sposób, jak wynika to z umowy. Zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Treść umowy, zaakceptowana przez strony, przewidywała bowiem osiągnięcie określonego rezultatu w postaci uzyskania filmu określonej długości. Skoro do dnia dzisiejszego nie otrzymał Pan dzieła zgodnego ze specyfikacją umowy, to znaczy, że dzieło nie zostało wykonane, czyli zgodnie z umową można naliczać karę umowną.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, że powinien wezwać Pan wykonawcę do realizacji umowy, wyznaczając mu odpowiedni termin, np. 7 dni od daty otrzymania pisma. Jeżeli wykonawca nie zrealizuje zaciągniętego zobowiązania, to wówczas może Pan złożyć kolejne oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a następnie żądać zwrotu uiszczonych na rzecz wykonawcy kwot.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obrona zleceniodawcy

Zgodnie z art. 471 ustawy Kodeks cywilny dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli dłużnik uchybia swoim obowiązkom, nie spełniając świadczenia lub spełniając je w sposób nienależyty, to wierzyciel może podjąć kroki zmierzające do przymusowej realizacji świadczenia. W wypadkach gdy uzyskanie świadczenia w drodze przymusowej egzekucji jest niemożliwe albo wierzyciel z różnych powodów stracił zainteresowanie pierwotnym świadczeniem, to przysługuje mu roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Warunkiem powstania odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu art. 471 jest niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, powstanie szkody i zaistnienie adekwatnego związku przyczynowego między niewykonaniem zobowiązania a powstałą szkodą. Podkreślić należy, że niespełnienie świadczenia w znaczeniu szerokim oznacza, że albo nie wykonano żadnego lub choćby jednego z obowiązków, które były funkcjonalnie związane z długiem, a świadczenie utraciło dla wierzyciela znaczenie ze względu na cel, jaki miał w wykonaniu zobowiązania (sytuacja niespełnienia świadczenia sensu stricto), albo nie wykonano choćby jednego z obowiązków spoczywających na dłużniku, który był funkcjonalnie związany z długiem, lecz świadczenie nie utraciło dla wierzyciela znaczenia ze względu na cel, jaki miał w wykonaniu zobowiązania (sytuacja nienależytego spełnienia świadczenia).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Konsekwencją uznania, że interes wierzyciela nie został zaspokojony z powodu niewykonania zobowiązania, jest zakwalifikowanie zachowania jako bezprawne, przy czym bezprawność ta ma charakter względny. Naruszenie zobowiązania wywołuje bowiem skutek jedynie w odniesieniu do wierzyciela – inaczej niż uchybienie powinnościom powszechnym, ciążącym na wszystkich (bezprawność bezwzględna). Wierzyciel ma prawo oczekiwać, że dłużnik spełni obciążające go świadczenie, a zatem innymi słowy, zachowa się zgodnie z treścią zobowiązania, zaspokajając jednocześnie interes wierzyciela. Z kolei szkodę zamawiającego stanowi uszczerbek majątkowy, rozumiany jako różnica między aktualnym stanem majątku wierzyciela, a stanem hipotetycznym, jaki by istniał gdyby zobowiązanie zostało wykonane.

 

Natomiast biorąc pod uwagę charakter sprawy, rekomendowałabym wezwanie do wydania dzieła zgodnie z umową oraz naliczenie kary umownej zgodnie z § 7 umowy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Brak realizacji usługi fotograficznej na weselu

Para młoda zawarła umowę z fotografem na wykonanie zdjęć ślubnych, jednak po weselu fotograf nie dostarczył zdjęć w ustalonym terminie i przestał odpowiadać na próby kontaktu. W tej sytuacji para wystosowuje do fotografa oficjalne pismo, wzywając go do realizacji usługi zgodnie z umową, wyznaczając dodatkowy termin. Gdy fotograf nie spełnia zobowiązania, para odstępuje od umowy i domaga się zwrotu zaliczki.

 

Brak wykonania remontu mieszkania

Właściciel mieszkania zawarł umowę z firmą remontową na przeprowadzenie remontu łazienki w określonym terminie. Firma rozpoczęła prace, ale nie zakończyła ich na czas i opuściła mieszkanie bez uprzedzenia, zostawiając łazienkę w stanie uniemożliwiającym korzystanie. Właściciel wysyła firmie wezwanie do dokończenia prac w ciągu 7 dni, a po braku reakcji odstępuje od umowy i żąda pokrycia kosztów zatrudnienia nowego wykonawcy.

 

Niewywiązanie się z umowy o dostarczenie sprzętu

Firma zamówiła sprzęt komputerowy od dostawcy z gwarancją dostawy w terminie, gdyż komputery były niezbędne do realizacji ważnego projektu. Sprzęt nie dotarł w uzgodnionym czasie, a dostawca opóźniał realizację zamówienia, tłumacząc się problemami logistycznymi. Firma wysyła wezwanie do dostarczenia sprzętu w ciągu kilku dni. Gdy dostawca nie spełnia żądania, firma odstępuje od umowy i domaga się odszkodowania za straty wynikające z braku sprzętu.

Podsumowanie

Brak wykonania umowy przez wykonawcę może skutkować konsekwencjami prawnymi, jeśli zamówione dzieło nie jest dostarczone zgodnie z ustaleniami. W takiej sytuacji zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do realizacji umowy, wyznaczając dodatkowy termin, a w przypadku dalszego niewywiązania się, może odstąpić od umowy oraz domagać się zwrotu zapłaconych kwot lub odszkodowania.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie dochodzenia roszczeń wynikających z niewykonania umowy. Pomagamy w przygotowaniu wezwań do realizacji, w odstąpieniu od umowy oraz w dochodzeniu zwrotu wpłaconych kwot lub odszkodowania. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie chronić swoje interesy w przypadku niewywiązania się wykonawcy z umowy.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu