
















W serwisie
Materiały
Kupujący twierdzi że samochód ma wadę ukrytą - co zrobić?• Opublikowano: 22-02-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
2 dni temu sprzedałem samochód w pełni sprawny. Bez tzw. wad ukrytych. Wczoraj kupujących zadzwonił do mnie, że ma problem z silnikiem i powiedział, że to jest wada ukryta. Nic mi o tym nie wiadomo. Moim zdaniem nabywca samochodu zachowuje się podejrzanie, przecież mógł uszkodzić pojazd i chce teraz wyłudzić pieniądze. Co mogę zrobić? |
![]() |
Wada ukryta samochoduW Pana sprawie istotne jest ustalenie, czy auto w momencie sprzedaży miało wadę. To, że teraz jest problem z silnikiem, nie znaczy, że rzecz sprzedana ma wadę, za którą Pan jest odpowiedzialny.
Jeśli problem istniał w momencie zakupu auta albo został spowodowany inną wadą – tu niestety odpowiada Pan za to, bez znaczenia, czy Pan o tym wiedział, czy nie, czy auto wypadało dobrze i wyglądało na zadbane.
Jeśli problem wynika z nieprawidłowego użytkowania, eksploatacji, remontu wypadku, uszkodzenia mechanicznego – Pan za to odpowiadać nie może. Odpowiedzialność sprzedawcy względem nabywcy samochoduZgodnie z art. 556 § 1 Kodeksu cywilnego „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony, albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). Warunkiem dochodzenia roszczenia z rękojmi jest dochowanie przez kupującego aktu staranności w postaci zawiadomienia o wadzie przy czym wykrycie wady rzeczy, której konstrukcja i właściwości nie są znane użytkownikowi nie posiadającemu wiadomości specjalnych, następuje wtedy, kiedy kupujący definitywnie przekonał się, że nabyta rzecz nie nadaje się do użytku zgodnie z jej przeznaczeniem”.
O istnieniu wad decyduje zatem kryterium funkcjonalne, obejmujące przeznaczenie rzeczy i jej użyteczność, a nie kryterium normatywno-techniczne (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 listopada 2007 r.).
Odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy jest zaś w istocie odpowiedzialnością opartą na zasadzie ryzyka, bezwzględną i obiektywną. Powyższe akcentuje się głównie poprzez brak możliwości uwolnienia się od niej poprzez wykazanie braku winy własnej sprzedawcy, a nawet poprzez wykazanie braku wiedzy o wystąpieniu, czy też możliwości wystąpienia wady. Zasadniczą przesłanką odpowiedzialności sprzedawcy względem kupującego jest wykazanie, że przedmiot sprzedaży dotknięty jest wadą fizyczną bądź prawną. Nie ma zatem żadnego znaczenia przy rozpoznawaniu tego rodzaju spraw, czy sprzedawca ponosi winę za stan przedmiotu zakupu, czy też takowej nie można mu przypisać. Zwolnienie z odpowiedzialnościW orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się zaś, że aby nastąpiło zwolnienie sprzedawcy od odpowiedzialności z rękojmi, kupujący musi wiedzieć o wadzie i nie podlega badaniu kwestia, czy powinien był o niej wiedzieć np. dlatego, że wada była jawna (por. przykładowo wyrok SN z dnia 29 czerwca 2000 r., sygn. akt V CKN 66/00).
Jednak podejrzewam, że z uwagi na upływ tylko 2 dni – może być to problem, który tkwił już w aucie. Proszę zażądać od kupującego dowodu na istnienie wady, będzie miał Pan podkładkę do podjęcia decyzji.
I tak jak wspomniałam – nie jest istotne, czy Pan o czymkolwiek wiedział, tylko czy silnik miał wadę. PrzykładyPan Adam sprzedał samochód znajomemu, zapewniając, że auto jest w pełni sprawne. Po kilku dniach kupujący zgłosił, że silnik nie działa prawidłowo i twierdzi, że to wada ukryta. Pan Adam nie zauważył żadnych problemów w trakcie sprzedaży, ale postanowił poprosić kupującego o dowód na istnienie wady, aby wyjaśnić sytuację.
Pani Anna sprzedała starszy samochód w bardzo dobrym stanie, a po dwóch tygodniach nowy właściciel zadzwonił z reklamacją dotyczącą ukrytej wady w zawieszeniu. Pani Anna była pewna, że auto było w pełni sprawne, ale w tym przypadku stwierdzono, że wada musiała pojawić się po sprzedaży, przez niewłaściwe użytkowanie pojazdu przez kupującego.
Pan Michał sprzedał używane auto, które regularnie serwisował. Po miesiącu kupujący zgłosił problem z układem elektrycznym i twierdził, że jest to wada ukryta. Pan Michał poprosił o dokumentację, by upewnić się, czy usterka faktycznie istniała w momencie sprzedaży, czy powstała w wyniku niewłaściwego użytkowania samochodu. PodsumowanieW przypadku sprzedaży samochodu, sprzedawca może ponosić odpowiedzialność za ukrytą wadę, jeśli istniała ona w chwili zawarcia umowy. Odpowiedzialność ta nie zależy od wiedzy sprzedawcy o wadzie, ale od jej wpływu na funkcjonalność pojazdu. Kupujący ma prawo dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi, jednak musi poinformować sprzedawcę o wadzie w odpowiednim czasie i dostarczyć dowody na jej istnienie. W sytuacji sporu, kluczowe znaczenie mają dowody i dokumentacja potwierdzająca istnienie wady w momencie sprzedaży. Oferta porad prawnychJeśli masz problem związany z zakupem lub sprzedażą samochodu, w tym wątpliwości dotyczące wad ukrytych, oferujemy profesjonalne porady prawne online. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa, przeanalizować sytuację i udzielić wskazówek, jak postępować w przypadku reklamacji lub roszczeń z tytułu rękojmi. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz szybką i rzetelną pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale