Zakład szklarski - jaką stawkę płacić - czy za usługi, czy za produkcję?

• Autor: Aleksander Słysz

Prowadzę zakład szklarski (wykonuję lustra, witraże, szyby). Rozliczam się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy powinienem płacić stawkę jak za usługi, czy jak za produkcję?

Działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji. Działalność usługowa to natomiast pozarolnicza działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 8,5%: m.in. dla przychodów z działalności usługowej oraz przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,

  • 5,5%: m.in. dla przychodów z działalności wytwórczej.

Moim zdaniem winien Pan podlegać opodatkowaniu obiema tymi stawkami, bowiem np. usługa w zakresie szklenia okien z własnym materiałem to stawka 8,5%, lecz wykonanie lustra, które następnie ktoś od Pana nabywa, to już działalność wytwórcza i właściwa jest stawka 5,5%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju wymienionych działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Gdyby nie prowadził Pan ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, tj nie dałoby się wyodrębnić, co winno zostać opodatkowane stawką 5,5%, a co 8,5%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosiłby 8,5% wszystkich przychodów. Wyjątkiem są sytuacje osiągania przychodów w zakresie wolnych zawodów, ryczałt wynosi 20% albo 17%, w przypadku osiągania przychodów ze świadczenia usług:

  1. „reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 22.33.10),
  2. pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.10.30), pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.30.30), pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 50.40.30),
  3. pośrednictwa w handlu hurtowym (PKWiU grupa 51.1), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy,
  4. hoteli (PKWiU grupa 55.1), świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU grupa 55.2),
  5. parkingowych (PKWiU 63.21.24), obsługi centrali wzywania radio-taxi (PKWiU 63.21.25-00.10), pilotowania (PKWiU 63.22.12), organizatorów i pośredników turystycznych (PKWiU grupa 63.3),
  6. w zakresie zarządzania nieruchomościami, świadczonych na zlecenie (PKWiU 70.32), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy,
  7. wynajmu samochodów osobowych (PKWiU 71.1), wynajmu pozostałych środków transportu (PKWiU 71.2),
  8. doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2), przetwarzania danych (PKWiU 72.3),
  9. pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy, dezynfekcji i tępienia szkodników (PKWiU 74.70.11), fotograficznych (PKWiU 74.81), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy, przyjmowania telefonów (PKWiU 74.83.11), powielania (PKWiU 74.83.12), organizowania wystaw, targów i kongresów (PKWiU 74.84.15), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy,
  10. poradnictwa dla dzieci, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 85.32.13), opieki społecznej świadczonych przez instytucje o charakterze doraźnym (PKWiU 85.32.14), opieki społecznej związanych z przystosowaniem zawodowym (PKWiU 85.32.15)

    z zastrzeżeniem pkt 1 i 3-5” (art. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).