Zajęcie przez komornika samochodu, który ma współwłaściciela

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Czy komornik podczas egzekucji może zająć samochód, jeśli udział własności samochodu jest przeniesiony na inną osobę? Czy udział we własności zawsze wynosi 1/2, czy można go ustalić dowolnie w umowie darowizny?

Zgodnie z art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne z części ułamkowej prawa własności samochodu należącej do dłużnika:

§ 1. „Egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

§ 2. Innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana”.

Przy egzekucji z art. 846 komornik dokonuje zajęcia całej rzeczy, ale sprzedażą objęty jest tylko udział dłużnika (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15.07.1974 r., sygn. akt I CZ 97/74).

Tego typu egzekucja ma małe szanse powodzenia, gdyż bardzo trudno jest znaleźć osobę, która chciałaby kupić ułamkową część prawa własności samochodu.

W umowie przeniesienia ułamkowej części własności na inną osobę (np. w formie darowizny), ułamek ten można określić w sposób dowolny, np. 3/4. W przypadku braku zapisu w umowie określającego wysokość darowanego ułamka w prawie własności rzeczy zakłada się, zgodnie z art. 197 Kodeksu cywilnego, iż udziały współwłaścicieli w rzeczy są równe.