.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy muszę przesunąć ogrodzenie?

Ma się odbyć rozgraniczenie działek pomiędzy moją działką a nowego sąsiada. Niewykluczone, że podmurówka mojego ogrodzenia może miejscami znajdować się na sąsiedniej działce. Moją posesję kupiłem 25 lat temu z tak położonym ogrodzeniem. Chciałbym uniknąć kłopotów związanych z przesuwaniem ogrodzenia, jednak obawiam się że będę musiał przesunąć ogrodzenie? A może starać się o zasiedzenie? Jak się zachować w opisanej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy muszę przesunąć ogrodzenie?

Przesłanki zasiedzenia rozgraniczanego terenu

W pierwszej kolejności już na wstępie podnieść należy, iż z treści Pana opisu wynika, że mogą nie być spełnione przesłanki do zasiedzenie terenu, bowiem wskazuje Pan na 25-letni okres, podczas gdy zasiedzenie w złej wierze wymaga upływu 30 lat. Sytuacja mogłaby ulec zmianie, gdyby ogrodzenie w tym stanie, w jakim jest, istniało owe 30 lat, a Pan na mocy art. 176 Kodeksu cywilnego mógłby doliczyć swój 25-letni okres posiadania do okresu posiadania swego poprzednika. Wskazuje Pan bowiem, że ogrodzenie w chwili zakupu nieruchomości już było, a zatem jest wielce prawdopodobne, że owe 30 lat już minęło.

Przeniesienie posiadania a bieg zasiedzenia

Zgodnie z art. 176 Kodeksu cywilnego jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.

 

Wobec faktu, iż mamy do czynienia z ogrodzeniem, uznać należy, że nikt nie kwestionował Pańskiego posiadania do czasu wytoczenia sprawy o rozgraniczenie. Owe postępowanie administracyjne może być uznane za przerywające bieg posiadania niezbędnego do zasiedzenia. Należałoby zatem ustalić, kiedy owo postępowanie zostało wszczęte.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozgraniczanie działek a przywracanie stanu poprzedniego

Drugą możliwością jest także powoływanie się na przepis art. 151 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze. Niezależnie jednak od definicji zawartych w prawie budowlanym, art. 151 Kodeksu cywilnego może znaleźć zastosowanie wyłącznie do budynków i urządzeń trwale z gruntem związanych.

 

Reasumując, zasadne jest ustalenie, kiedy owo ogrodzenie zostało posadowione, bowiem nie można wykluczyć, że spełnione są przesłanki do zasiedzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu