Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie umowy najmu

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 20.01.2016

Zawarcie umowy najmu nie wymaga co do zasady zgłoszenia do urzędu skarbowego, chyba że jest to umowa najmu okazjonalnego. Jednakże jeżeli wynajmujący chce płacić zryczałtowany podatek od przychodów z najmu, powinien zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wybór tej formy opodatkowania w wymaganym terminie.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszy artykuł dotyczy umów najmu lokalu, w których stroną wynajmującą jest osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej. Pomimo że najem lokalu jest dla takich osób przeważnie dodatkowym źródłem zarobku, przychody z tego tytułu również są opodatkowane.

 

Podatek od przychodów (dochodów) za najem lokalu można płacić na dwa sposoby:

 

  1. na zasadach ogólnych od osiągniętego dochodu, według stawek 18% lub 32% – zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1;
  2. w formie ryczałtu od przychodu w wysokości 8,5% – zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne2.

 

W celu rozliczania się ryczałtem, zgodnie z art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, należy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla naszego miejsca zamieszkania złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania, zwane niekiedy potocznie zgłoszeniem umowy najmu. Podatnik ma na to czas do 20 stycznia roku podatkowego, chyba że:

 

  • zaczął wynajmować mieszkanie w trakcie trwania roku – wtedy może to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z najmu;
  • pierwszy przychód osiągnął w grudniu – wtedy musi to zrobić do końca tego miesiąca.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W przypadku niedochowania powyższych terminów dochód z najmu lokalu podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

 

Zaliczki na podatek dochodowy od wynajmowania mieszkania

 

Niezależenie od tego czy podatnik dokonał zgłoszenia umowy najmu do urzędu skarbowego i będzie opłacać podatek ryczałtem, czy też na zasadach ogólnych, zobowiązany jest on do miesięcznego uiszczania zaliczek na podatek. Należy obliczyć je samodzielnie i wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano czynsz najmu. Należy przy tym zaznaczyć, że wynajmujący nie ma obowiązku składania do urzędu miesięcznych zeznań podatkowych. Obowiązkiem jest wyłącznie złożenie zeznania rocznego. W przypadku ryczałtu będzie to PIT-28 (w terminie do 31 stycznia roku następnego po roku podatkowym), a w przypadku podatku na zasadach ogólnych PIT-36 (w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym).

 

Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego

 

Szczególnym przypadkiem, w którym przepisy wprost nakładają obowiązek zgłoszenia umowy najmu do urzędu skarbowego, jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego, o którym mowa w art. 19a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego3.

 

Zgodnie z art. 19b ust. 1 powyższej ustawy właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić mu potwierdzenie zgłoszenia.

 

W przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia najmu do umowy najmu okazjonalnego nie mają zastosowania niektóre przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w szczególności ułatwiające właścicielowi wypowiedzenie umowy najmu.

 

 

 

 

________________________________

1 Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.)

3 Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 150, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 20.01.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 8 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »