Indywidualne Porady Prawne
Zmiana miejsca przechowywania ksiągAutor: Łukasz Drzewiecki |
Zmiana miejsca przechowywania ksiąg w związku ze zleceniem ich prowadzenia biuru rachunkowemu, wymaga zgłoszenia tego faktu urzędowi skarbowemu. W zależności od formy prowadzonej działalności można to zrobić za pośrednictwem CEIDG lub kierując zgłoszenie bezpośrednio do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. |
|
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy o rachunkowości1 księgi rachunkowe prowadzone są przez jednostkę, przy czym za jednostkę zgodnie z art. 2. ust. 1 w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości uważa się mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
Jednakże zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostka może powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych:
W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez biuro rachunkowe może nastąpić konieczność zmiany miejsca przechowywania ksiąg. Zgodnie z art. 11a ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy księgi rachunkowe są prowadzone poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu kierownik jednostki jest obowiązany:
Zmianę miejsca przechowywania ksiąg przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą zgłosić na formularzu CEIDG-1 za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, natomiast pozostałe jednostki – na formularzu NIP-8 lub NIP-2, bezpośrednio do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Nieprawidłowości związane ze zmianą miejsca przechowywania ksiąg mogą skutkować odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 60 § 2 Kodeksu karnego skarbowego – kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedzibę, przedstawicielstwo lub oddział, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi – w miejscu określonym w umowie z biurem rachunkowym lub w miejscu wskazanym przez kierownika jednostki, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych (w wypadku mniejszej wagi czyn taki traktowany jest jako wykroczenie skarbowe i podlega karze grzywny w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia).
_______________________________ 1 Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Porady prawne online |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale