.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Szkoła zaoczna a alimenty

Opis Problemu:

Córka skończyła 18 lat pod koniec zeszłego roku. W poprzednim roku szkolnym nie zdała do następnej klasy technikum i od września zapisała się do szkoły zaocznej. Nie mam pojęcia, na jakim kierunku się uczy. Uczęszcza na lekcje tylko przez 2 weekendy w miesiącu. Czy w związku z tym należą jej się ode mnie alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Szkoła zaoczna a alimenty

Fot. Fotolia

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec pełnoletniego dziecka

Przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji:

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

Uchylanie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

To są kryteria wyróżnione w powyższym tekście przepisów. Jak się to ma do Pana sytuacji i córki? Na pewno na jej korzyść będzie przemawiał dość młody wiek – dopiero wkroczyła w dorosłość, więc jej nieporadność życiowa jest oczywista. Na jej korzyść przemawia także kontynuacja nauki, mimo że nie w tej samej szkole i nie w tym samym trybie. To, czego należałoby dokonać, to wezwać córkę pisemnie do wyjaśnień – jakie są przyczyny takiej zmiany, dając na to termin i wskazując, że brak odpowiedzi potraktuje Pan jako niedokładanie starań w celu dążenia do samodzielności, co spowoduje wniesienie powództwa o uchylenie alimentów.

W zależności od otrzymanych wyjaśnień lub też ich braku – uwzględni Pan to tłumaczenie albo zwróci się z wnioskiem do sądu o zniesienie lub zmniejszenie alimentów z racji powstałej sytuacji (zmiany) uprawniającej do zmiany wysokości alimentów.

 

Oczywiście – w razie chęci z Pana strony zlecenia przygotowania pisma – proszę o informację – chętnie się tego podejmę, bo mam wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl