Szkoła zaoczna a alimenty• Autor: Eliza Rumowska |
Córka skończyła 18 lat pod koniec zeszłego roku. W poprzednim roku szkolnym nie zdała do następnej klasy technikum i od września zapisała się do szkoły zaocznej. Nie mam pojęcia, na jakim kierunku się uczy. Uczęszcza na lekcje tylko przez 2 weekendy w miesiącu. Czy w związku z tym należą jej się ode mnie alimenty? |
Fot. Fotolia |
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec pełnoletniego dzieckaPrzepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji: „Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka] § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. § 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. § 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Uchylanie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego] Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”. To są kryteria wyróżnione w powyższym tekście przepisów. Jak się to ma do Pana sytuacji i córki? Na pewno na jej korzyść będzie przemawiał dość młody wiek – dopiero wkroczyła w dorosłość, więc jej nieporadność życiowa jest oczywista. Na jej korzyść przemawia także kontynuacja nauki, mimo że nie w tej samej szkole i nie w tym samym trybie. To, czego należałoby dokonać, to wezwać córkę pisemnie do wyjaśnień – jakie są przyczyny takiej zmiany, dając na to termin i wskazując, że brak odpowiedzi potraktuje Pan jako niedokładanie starań w celu dążenia do samodzielności, co spowoduje wniesienie powództwa o uchylenie alimentów. W zależności od otrzymanych wyjaśnień lub też ich braku – uwzględni Pan to tłumaczenie albo zwróci się z wnioskiem do sądu o zniesienie lub zmniejszenie alimentów z racji powstałej sytuacji (zmiany) uprawniającej do zmiany wysokości alimentów.
Oczywiście – w razie chęci z Pana strony zlecenia przygotowania pisma – proszę o informację – chętnie się tego podejmę, bo mam wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Eliza Rumowska Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale