Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szkoła zaoczna a alimenty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 17.01.2017

Córka skończyła 18 lat pod koniec zeszłego roku. W poprzednim roku szkolnym nie zdała do następnej klasy technikum i od września zapisała się do szkoły zaocznej. Nie mam pojęcia, na jakim kierunku się uczy. Uczęszcza na lekcje tylko przez 2 weekendy w miesiącu. Czy w związku z tym należą jej się ode mnie alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Szkoła zaoczna a alimenty

Fot. Fotolia

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec pełnoletniego dziecka

Przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji:

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

Uchylanie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

To są kryteria wyróżnione w powyższym tekście przepisów. Jak się to ma do Pana sytuacji i córki? Na pewno na jej korzyść będzie przemawiał dość młody wiek – dopiero wkroczyła w dorosłość, więc jej nieporadność życiowa jest oczywista. Na jej korzyść przemawia także kontynuacja nauki, mimo że nie w tej samej szkole i nie w tym samym trybie. To, czego należałoby dokonać, to wezwać córkę pisemnie do wyjaśnień – jakie są przyczyny takiej zmiany, dając na to termin i wskazując, że brak odpowiedzi potraktuje Pan jako niedokładanie starań w celu dążenia do samodzielności, co spowoduje wniesienie powództwa o uchylenie alimentów.

W zależności od otrzymanych wyjaśnień lub też ich braku – uwzględni Pan to tłumaczenie albo zwróci się z wnioskiem do sądu o zniesienie lub zmniejszenie alimentów z racji powstałej sytuacji (zmiany) uprawniającej do zmiany wysokości alimentów.

 

Oczywiście – w razie chęci z Pana strony zlecenia przygotowania pisma – proszę o informację – chętnie się tego podejmę, bo mam wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - VIII =

»Podobne materiały

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego un

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »