Czy ogródek działkowy jest częścią majątku wspólnego małżonków?

• Opublikowano: 23-05-2023 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Posiadam ogródek działkowy, który jest zapisany tylko na mnie. Mąż się wyprowadził. Czy działka wchodzi w skład majątku wspólnego? Chcemy podzielić majątek (mieszkanie, samochód itd.). Rozwodu nie przeprowadzamy.

Czy ogródek działkowy jest częścią majątku wspólnego małżonków?

Wspólność majątkowa małżonków

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków”.

Skład majątku wspólnego

Przepis art. 31 § 2 K.r.io. stanowi natomiast, że „do majątku wspólnego należą w szczególności: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków”.

Stan prawny uległ zmianie z dniem 19 stycznia 2014 r., albowiem wówczas weszła w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 40 z późń. zm.). Zgodnie z art. 66 pkt 2 tejże ustawy – z dniem jej wejścia w życie – „prawo używania działki i pobierania z niej pożytków (użytkowanie działki) ustanowione na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych przekształca się w prawo do działki w rozumieniu niniejszej ustawy, ustanawiane w drodze umowy dzierżawy działkowej”. Przepis ten niejasno stwierdza, że użytkowanie działki stało się dzierżawą działkową ex lege i żadne dodatkowe czynności ze strony działkowca bądź stowarzyszenia nie są potrzebne. Mimo braku umowy dzierżawy działkowej stosunek prawny o charakterze obligacyjnym łączący działkowca ze stowarzyszeniem ogrodowym w odniesieniu do działki jest dzierżawą i wszelkie przepisy regulujące dzierżawę działkową w nowej ustawie znajdą do niego zastosowanie. Ustawodawca wprowadził więc fikcję prawną, zgodnie z którą przyjmuje się, że stosunek ten powstał na podstawie umowy, która nigdy nie została zawarta.

Wprawdzie umowa została zawarta wyłącznie z Panią, ale w trakcie trwania wspólności ustawowej. W konsekwencji należy uznać, iż jako prawo przejawiające wartość podlega podziałowi majątku. To samo ma się do nasadzeń na działce. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych nasadzenia, obiekty i urządzenia stanowią własność działkowca. Stąd też są one bez wątpienia składnikiem majątku wspólnego.