Obowiązek zameldowania lokatora

Chcę wynająć mieszkanie za symboliczną kwotę 300 zł. Oczywiście poza tą kwotą lokator będzie opłacał czynsz, wodę, prąd itd. Czy muszę zgłosić to do US i płacić podatek z tytułu wynajmu? Moje dzieci są już dorosłe, samodzielne i mieszkają za granicą. Nie wymeldowały się, ale nie zamierzają wracać. Czy muszę mieć zgodę dzieci na wynajem? Czy mam obowiązek zameldować lokatora i powiadomić o wynajmie spółdzielnię mieszkaniową?

Dochód z tytułu najmu a podatek

Zgodnie z prawem każdy dochód z tytułu najmu (300 zł miesięcznie) podlega właściwie opodatkowaniu albo według stawki podatkowej, np. 18% (dochód – koszty i amortyzacja), albo stawką ryczałtową od przychodu wynoszącą 8,5% (300 zł x 8,5%).

Jeżeli Pan wybierze pierwszy sposób rozliczenia, wówczas co miesiąc odprowadza Pan zaliczkę na podatek dochodowy (PIT-5) w wysokości 18% bez żadnego zgłoszenia do urzędu skarbowego. W przypadku ryczałtu przed osiągnięciem pierwszego przychodu (pierwszą wpłatą od najemcy) musi Pan zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, iż zamierza Pan opodatkowywać przychód z najmu ryczałtem.

Obowiązek meldunkowy

Odnośnie obowiązku meldunkowego wyjaśnię, że zgodnie z art. 10 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

Tak więc obowiązek taki ciąży właściwie na lokatorze (najemcy) – gdy ma on zamiar przebywać w tym lokalu albo na stałe, albo dłużej niż 3 miesiące, poniżej 3 miesięcy obowiązek taki nie następuje – a nie na Panu jako wynajmującym. Do końca 2012 r. obowiązywał przepis art. 29 (uchylony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r., Dz. U. z 2012 r., poz. 1407, zmieniającej ww. ustawę z dniem 31 grudnia 2012 r.), który stanowił, iż właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące w tym lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia, aczkolwiek teraz także i ten obowiązek został zniesiony.

Ponadto usunięty został z Kodeksu wykroczeń przepis art. 147, który stanowił:

„§ 1. Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Tak więc w istocie nie ma żadnych sankcji za niedokonanie zameldowania, który to obowiązek, jeżeli już, to ciąży na lokatorze, nie na Panu.

Spółdzielnię też powinien Pan poinformować. Jak wiadomo, najczęściej się tego nie czyni, choć oczywiście zgodnie z prawem informuję Pana, że jak najbardziej powinien Pan poinformować spółdzielnię, bo od tego zależy wysokość opłat do spółdzielni.

Zgoda na wynajem mieszkania

Z zadanego pytania, czy musi Pan mieć zgodę dzieci na wynajęcie mieszkania, rozumiem, że mieszkanie jest współwłasnością Pana i dzieci. W takim przypadku odpowiedź zależy od tego, czy wynajęcie mieszkania ma charakter czynności zwykłego zarządu, czy też przekracza zakres zwykłego zarządu. W zależności od tego, czynność taka wymaga zgody większości współwłaścicieli lub zgody wszystkich współwłaścicieli. Z Pana pytania wynika, że jest to pierwszy wynajem, a więc czynność przekraczająca zwykły zarząd, tym samym w teorii raczej powinien Pan mieć ich zgodę, bo jak stanowi art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Zgoda ta może być udzielona w sposób dorozumiany, nie musi mieć formy pisemnej, więc w praktyce, jeżeli tylko Pan złoży podpis na umowie, a żadne z dzieci nie będzie tego kwestionować, nie będzie problemu. Zresztą skoro Pana dzieci wyjechały za granicę, pozostawiając Panu wyłącznie zarząd nieruchomością, to naprawdę nie widzę problemu, aby tylko Pan zawarł tę umowę jako współwłaściciel mieszkania.