Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwości egzekucji komorniczej a pobyt za granicą

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 26.05.2011

W 2003 r. dostałam w banku kredyt na zakup samochodu. Po dwóch latach przestałam go spłacać (bo straciłam pracę) i wyjechałam za granicę. Zostałam wymeldowana z mieszkania rodziców, w którym po jakimś czasie pojawił się komornik. Nie mam żadnego majątku ani zameldowania w Polsce – co więc może zrobić komornik? Czy mogę się dowiedzieć, na jakim etapie jest egzekucja? Czy komornik może mnie zatrzymać np. na lotnisku? Czy może on zająć moje środki wpłacane na IKE lub majątek mojego narzeczonego albo moje konto zagraniczne?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pani wierzyciel – bank, który udzielił Pani kredytu na zakup samochodu, miał tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności w związku z brakiem zapłaty przez Panią rat kredytu i na tej podstawie skierował sprawę o egzekucję do komornika. Wierzyciel podał Pani adres, taki jaki był prawdopodobnie na umowie kredytowej. Ponieważ Pani już pod tym adresem nie mieszka, wierzyciel powinien ustalić (także za pośrednictwem komornika, który działa na rzecz wierzyciela) nowy adres dłużnika. Może w tym celu może złożyć zapytanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które gromadzi informacje o wszystkich osobach zameldowanych w Polsce w wyspecjalizowanej komórce – w Wydziale Udostępniania Informacji Departamentu Spraw Obywatelskich (jego zadaniem jest m.in. udzielaniem informacji adresowych ze zbioru PESEL).

 

Jeżeli nie posiada Pani żadnego adresu na terenie Polski (stałego i tymczasowego) ani żadnego majątku ruchomego (rzeczy) i nieruchomości, to wtedy komornik na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego umorzy postępowanie z urzędu. Na podstawie art. 826 umorzenie postępowania powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możliwości wszczęcia ponownie egzekucji. W związku z tym, jeżeli wróci Pani do Polski wcześniej niż po 10 latach od umorzenia postępowania, to wierzyciel może ponownie wszcząć egzekucję tego niezapłaconego długu.

 

Komornik zawsze wysyła informację o umorzeniu postępowania egzekucyjnego – podając sygnaturę, może otrzyma Pani taką informację telefonicznie (na pewno da się to załatwić osobiście). Oczywiście jest takie niebezpieczeństwo, że jak się Pani uda osobiście, to komornik może Panią zapytać o Pani aktualny adres zamieszkania.

 

Pieniądze Pani przyszłego męża nie będą mogły zostać zajęte, gdyż egzekwowane zobowiązanie pochodzi z czasów, gdy nie byliście Państwo małżeństwem i są Pani długami, w związku z czym nie może zostać wydana rozszerzona klauzula wykonalności na Pani męża w związku z tymi zobowiązaniami.

 

Komornik nie ma możliwości wydania nakazu zatrzymania. Zatrzymanie jest instytucją prawa karnego, a nie cywilnego. Zatrzymać kogoś można tylko i wyłącznie na podstawie postanowienia sądu (lub w sytuacji popełnienia przestępstwa uprawnienie takie ma policja lub inny organ wymieniony w odrębnych przepisach, np. straż graniczna), lecz nie może tego robić komornik. Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika toczy się na podstawie Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego – czyli prawa cywilnego – i nie ma on takich uprawnień, by kogoś zatrzymywać.  Sąd może wydać nakaz zatrzymania, ale w postępowaniu karnym, a nie cywilnym.

 

Komornik ma możliwość zajęcia środków zgromadzonych w IKE.

 

Polski komornik nie ma żadnej możliwości prowadzenia egzekucji poza granicami kraju. Nie może więc zająć rachunku bankowego w zagranicznym banku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - V =

07.01.2018

Doskonały zapis- opis konsekwencji, dziękujemy.

Ania

10.07.2014

Ja mam troszkę inną sytuację. Mianowicie chodzi o mojego byłego wspólnika w spółce cywilnej. Ja spłaciłem wszystko, ale dzisiaj okazało się że on nie. Okazało się ze od pół roku nie spłacał 5 tyś, a ja muszę wszystko uregulować. Dodatkowo pan z banku, z którym miałem przyjemność rozmawiać był nieprzyjemny i opryskliwy. Bank Milenium nie potrafił mnie poinformować przez pół roku o zadłuzeniu byłego wspólnika, czekając na odsetki. Wiem jakie są prawa w spółce cywilnej i wiem ze wedłu owego musze wszystko zapłacić. chodzi mi tylko o sposób w jakim zostałem poinformowany. chciałbym udowodnić bankowi, iż nie jestem głupim człowiekiem, nie mogącym zagrac bankowi na nosie. Ja jestem czystym, a muszę spłacać długi innego człowieka.
Proszę mi odpowiedzieć na jedno pytanie.
Czy porady udzielone na forum są w dalszym ciągu aktualne? Zależy mi na szybkiej reakcji. Z góry dziękuje.

Kaziu

09.06.2014

Mnie również bardzo pomogła ta porada.Dziękuję bardzo.

64rules

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki