Meldunek a wspólnota mieszkaniowa

• Autor: Adam Dąbrowski

Jestem właścicielem mieszkania w Polsce we wspólnocie mieszkaniowej i jestem tam zameldowana. Chciałabym się jednak wymeldować, ponieważ mam zameldowanie za granicą. W mieszkaniu obecnie przebywa syn i jest tam zameldowany. Czy moje wymeldowanie nie będzie sprzeczne z uczestnictwem we wspólnocie mieszkaniowej?

Meldunek a wspólnota mieszkaniowa

Zameldowanie we własnym mieszkaniu

Jako właściciel mieszkania ma Pani prawo do decydowania o tym, czy chce tam Pani przebywać i zamieszkiwać, czy nie.

Adres zameldowania wynika z przepisów prawa administracyjnego i nie jest tożsamy z adresem zamieszkania (z którym bywa stosowany zamiennie).

Adres zamieszkania uregulowany jest w przepisach prawa cywilnego i stanowi miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. O stałości pobytu decyduje posiadanie w danym miejscu głównego ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów.

Adres zameldowania a adres zamieszkania

Brak zameldowania w tym miejscu nie przesądza o braku miejsca zamieszkania. To właśnie miejsce zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla przeciętnego człowieka. Głównie ze względu na fakt, że występuje w wielu przepisach prawa cywilnego i bezpośrednio wpływa na nasze prawa, choćby np. w sytuacji ustalenia właściwości sądu.

Adres zameldowania ma na celu przede wszystkim ewidencjonowanie ludności. Został uregulowany w ustawie o ewidencji ludności. Jest to obowiązek administracyjny, trudno więc połączyć go w jakikolwiek sposób z prawem własności. Brak zameldowanie nie oznacza, że dana osoba nie ma prawo do przebywania, pozostania w lokalu, gdy jest jego właścicielem.

Zameldowanie a wspólnota mieszkaniowa

Generalnie informacja o zameldowaniu nie jest potrzeba wspólnocie, poza sytuacją, gdy chce wysłać do pani pisma i zawiadomienia. Ale do tego nie jest konieczne zameldowanie.

Opłaty muszą być naliczane na podstawie udziału w nieruchomości wspólnej (koszty zarządu), faktycznego zużycia (koszty mediów), bądź w przypadku opłaty „śmieciowej” – liczby zamieszkałych osób.

Prawa właściciela mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej

Zameldowanie lub jego brak nie wpływa na Pani prawa jak właściciela lokalu. Pomimo braku zameldowania nadal jest Pani właścicielem. O Pani prawach we wspólnocie decyduje fakt bycia właścicielem mieszkania, a nie zameldowanie lub zamieszkiwanie.

Dzisiaj zameldowanie jest czynnością techniczną niepowodująca utraty lub nabycia prawa własności mieszkania lub jego utraty. Zameldowanie w lokalu jaki wchodzi w skład wspólnoty nie jest obowiązkowe, a zatem nie jest sprzeczne z przepisami, w tym z ustawa o własności lokali na podstawie której działają wspólnoty. Bycie właścicielem nie jest związane z obowiązkiem bycia zameldowanym.

Mieszka Pani za granicą. W Polsce płaci Pani podatek od nieruchomości. Jest Pani polskim podatnikiem tego podatku. Na marginesie wskażę, że w mojej ocenie zmieniła Pani miejsce zamieszkania i powinna ten fakt zgłosić do właściwych organów na odpowiednich drukach.