Jak odzyskać dług od byłego lokatora?

Ponad rok wynajmowałam mieszkanie. Po dwóch miesiącach lokatorka przestała opłacać czynsz i media, później także odstępne. Udało nam się ją usunąć z mieszkania, pozostawiła jednak spory dług. Czy mogę próbować odzyskać te pieniądze? Dodam, że nie zdążyłyśmy podpisać umowy, ale mam dowody przelewów na konto, wykaz braku opłat do wspólnoty, potwierdzenia opłacania podatku i zeznania sąsiadów.

Jak odzyskać dług od byłego lokatora?

Jak dochodzić roszczeń od nieuczciwego lokatora?

Oczywiście, że istnieją prawne możliwości dochodzenia roszczenia od lokatorki. Brak pisemnej umowy nie jest tu zbytnią przeszkodą w obliczu posiadania pozostałych dowodów na istnienie najmu.

Zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego „umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony”.

Ustawodawca nie wprowadza żadnej szczególnej formy w zakresie zawarcia umowy najmu. Stwierdzić należy, że umowa ta nie musi być zawarta nawet w formie pisemnej.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli strony nie zdecydują się na zachowanie formy pisemnej dla najmu nieruchomości czy pomieszczenia, trwającego dłużej niż rok, umowa jest ważna, ale poczytuje się ja za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 Kodeksu cywilnego).

Drugim aspektem jest zadłużenie. Wystarczy wskazać, że przez pewien czas regulowane były należności w określonej kwocie – co potwierdzi, iż na taki czynsz z tytułu najmu i koszty eksploatacyjne strony umówiły się, zawierając umowę.

Jak odzyskać zaległe należności od byłego lokatora?

Zgodnie z art. 669 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym.

§ 2. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony – miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

O terminie płatności czynszu decyduje umowa, a dopiero przy braku postanowień umownych obowiązuje termin ustawowy określony w § 2”.

W razie opóźnienia w zapłacie czynszu, wynajmującemu przysługują odsetki za cały okres opóźnienia (art. 481 § 1). Stopa odsetek ustawowych od dnia 15 października 2005 r. wynosi 11,5% w stosunku rocznym (rozporządzenie Rady Ministrów z 13 października 2005 r., Dz. U. Nr 201, poz. 1662).

Niestety – aby odzyskać należność, czeka Panią droga sądowa. Najpierw należy wezwać lokatorkę do zapłaty, następnie po upływie terminu wskazanego w wezwaniu skierować sprawę do sądu.

Wpis od pozwu to 5% wartości zadłużenia. Oczywiście koszty te zostaną Pani przysądzone do zwrotu przez pozwaną (byłą lokatorkę) w wyroku sądowym.