Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać dług od byłego lokatora?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 31.01.2012

Ponad rok wynajmowałam mieszkanie. Po dwóch miesiącach lokatorka przestała opłacać czynsz i media, później także odstępne. Udało nam się ją usunąć z mieszkania, pozostawiła jednak spory dług. Czy mogę próbować odzyskać te pieniądze? Dodam, że nie zdążyłyśmy podpisać umowy, ale mam dowody przelewów na konto, wykaz braku opłat do wspólnoty, potwierdzenia opłacania podatku i zeznania sąsiadów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście, że istnieją prawne możliwości dochodzenia roszczenia od lokatorki. Brak pisemnej umowy nie jest tu zbytnią przeszkodą w obliczu posiadania pozostałych dowodów na istnienie najmu.

 

Zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego „umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony”.

 

Ustawodawca nie wprowadza żadnej szczególnej formy w zakresie zawarcia umowy najmu. Stwierdzić należy, że umowa ta nie musi być zawarta nawet w formie pisemnej.

 

Należy jednak pamiętać, że jeżeli strony nie zdecydują się na zachowanie formy pisemnej dla najmu nieruchomości czy pomieszczenia, trwającego dłużej niż rok, umowa jest ważna, ale poczytuje się ja za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 Kodeksu cywilnego).

 

Drugim aspektem jest zadłużenie. Wystarczy wskazać, że przez pewien czas regulowane były należności w określonej kwocie – co potwierdzi, iż na taki czynsz z tytułu najmu i koszty eksploatacyjne strony umówiły się, zawierając umowę.

 

Zgodnie z art. 669 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym.

 

§ 2. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony – miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

 

O terminie płatności czynszu decyduje umowa, a dopiero przy braku postanowień umownych obowiązuje termin ustawowy określony w § 2”.

 

W razie opóźnienia w zapłacie czynszu, wynajmującemu przysługują odsetki za cały okres opóźnienia (art. 481 § 1). Stopa odsetek ustawowych od dnia 15 października 2005 r. wynosi 11,5% w stosunku rocznym (rozporządzenie Rady Ministrów z 13 października 2005 r., Dz. U. Nr 201, poz. 1662).

 

Niestety – aby odzyskać należność, czeka Panią droga sądowa. Najpierw należy wezwać lokatorkę do zapłaty, następnie po upływie terminu wskazanego w wezwaniu skierować sprawę do sądu.

 

Wpis od pozwu to 5% wartości zadłużenia. Oczywiście koszty te zostaną Pani przysądzone do zwrotu przez pozwaną (byłą lokatorkę) w wyroku sądowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + dziewięć =

»Podobne materiały

Dłużnik uchyla się od spłaty długu, co robić?

10 lat temu klient wykonał w mojej firmie usługę na ok. 4000 zł, na co posiadamy fakturę – do dziś nie zapłacił. Co więcej, podstępnie uchyla się od spłaty długu, a organy państwa są bezradne. W 2007 r. sąd gospodarczy nakazał zapłatę, jednak dłużnik posiadał liczne zobowiązania wobec ZUS i US

 

Licytacja połowy domu należącej do męża

Mam we współwłasności z byłym mężem dom (50/50). Po rozwodzie zostałam w domu z dziećmi. Mąż przestał płacić alimenty. Ma długi i ukrywa się. Dostałam informację, że zbliża się licytacja jego połowy domu (który jest niepodzielony). Czy jeśli ktoś to kupi, może się wprowadzić lub wynająć część mojego

 

Zajęcie samochodu niezarejestrowanego w kraju

Mieszkam w Anglii, ale w Polsce mam długi. Planuję jednak przyjazd do kraju na urlop swoim samochodem, zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Czy komornik ma prawo zatrzymać ten samochód, kiedy będę wjeżdżał lub przebywał w Polsce?

 

Długi po zamkniętej działalności gospodarczej

Prowadziłam działalność gospodarczą, dwa lata temu została zawieszona, a teraz zamknięta. Pozostałością są zobowiązania US-ie, ZUS-ie i faktury. Wiem, że US ma zajęcie na koncie, ZUS też miał, ale kilka miesięcy temu wycofał, mimo że nie było zapłacone. Była to tylko część kwoty zobowiązania wobec Z

 

Zadłużenie komornicze a wykup mieszkania komunalnego

Mamy ostania szansę na wykup mieszkania komunalnego, ale problem w tym, że oboje z mężem mamy zadłużenie komornicze i wiadomo, że komornik od razu może zająć mieszkanie. Czy istnieje możliwość wykupu mieszkania komunalnego i przepisania na 17-letnią córkę z dożywotnim zabezpieczeniem bez utraty boni

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »