.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzamin na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego a zwrot kosztów szkolenia

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 21.07.2010 • Zaktualizowane: 07.01.2021

Staram się o pracę inspektora Inspekcji Transportu Drogowego. Mam podpisać umowę wzajemnych praw i obowiązków, z której wynika, że zostaję skierowany na szkolenie i będę musiał zdać egzamin państwowy. Jeśli nie zdam egzaminu, obciążą mnie kosztami szkolenia. Czy takie zobowiązanie do zdania egzaminu jest zgodne z prawem?! Rozumiem obowiązek uczestnictwa w szkoleniu, ale żeby wymagać zdania egzaminu na pół roku wcześniej? To tak, jakbym miał przewidzieć koniec świata!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Egzamin na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego a zwrot kosztów szkolenia

Czy pracodawca może żądać od kandydata na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zwrotu kosztów w przypadku niezdania przez kandydata egzaminu końcowego?

Odnosząc się do treści pytania, z przykrością stwierdzam, że pracodawca nie narusza obowiązujących norm przepisów prawa, egzekwując od kandydata na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zwrot kosztów w przypadku niezdania przez kandydata egzaminu końcowego – kursu specjalistycznego dla kandydatów na inspektorów ITD.

 

Szczegółowe warunki odbywania praktyki, programy szkolenia oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, zwanych dalej „inspektorami”, a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, z uwzględnieniem czasu trwania praktyki i wiedzy niezbędnej dla inspektorów, kryteriów oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz trybu jego przeprowadzenia są określone przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U z 2002 r. Nr 5, poz. 50).

Przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego do zatrudnienia na stanowisku inspektora

Zgodnie z § 2 ww. rozporządzenia przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego „kandydatem”, do zatrudnienia na stanowisku inspektora odbywa się w ramach sześciomiesięcznego kursu specjalistycznego organizowanego przez Głównego Inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego dalej „Głównym Inspektorem”. Sześciomiesięczny kurs specjalistyczny obejmuje praktykę oraz szkolenie teoretyczne i kończy się egzaminem kwalifikacyjnym.

 

Zgodnie z treścią § 10 powołanego wyżej rozporządzenia warunkiem dopuszczenia kandydata do egzaminu praktycznego jest zdany egzamin pisemny.

 

Przepisy rozporządzenia przewidują, że kandydatowi przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z całości lub części egzaminu, przeprowadzanego nie później niż w terminie 30 dni od dnia egzaminu.

Zwrot pracodawcy kosztów uczestnictwa pracownika w kursie specjalistycznym

W przypadku uzyskania negatywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego lub nieprzystąpienia przez kandydata, lub niedopuszczenia kandydata do egzaminu z przyczyn leżących po stronie kandydata zwraca on koszty uczestnictwa w kursie specjalistycznym, zgodnie z umową zawartą między kandydatem a pracodawcą przed rozpoczęciem kursu specjalistycznego, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron związane z uczestnictwem kandydata w kursie specjalistycznym.

 

Podstawę prawną egzekwowania przez pracodawcę zwrotu kosztów kursu kwalifikacyjnego stanowi § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U z 2002 r. Nr 5, poz. 50).

 

Zobowiązanie zatem, by kandydat na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zdał egzamin końcowy (kurs kwalifikacyjny), bezwzględnie nie narusza obowiązujących norm prawnych, ponieważ wynika bezpośrednio z przepisów prawa.

 

Ponadto pragnę dodać, że powyższe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (6):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 0 =

05.04.2012

no jestem po egzaminie wstepnym test wiedzy ogólnej i test kompetencyjny - czas trawania 30 min + 4 godziny - razem spędziłem tam okolo 5 godzin - czy przejde zobaczy się - ale do rzeczy - zapoznałem się z artykułem oraz z przepisami prawa i rzeczywiście trzeba zwrocic gotówke po 6 miesiacach jesli obleje sie egzamin (jest jedna poprawka z częsci lub całości egzaminu) Jak dla mnie to jest po prostu niepowazne - jesli powinie mi sie noga wiecej niz 1 raz bede musiał zwrocic powiedzmy 14 tys zł - jak to zrobie kiedy jestem bezrobotnym? czyby praca była tylko dla ludzi zz rodzin bogatych dla ktorych 14 tys to wydatek na waciki.nie wiem.jesli przejde do rozmowy kwalifikacyjnej porozmawiam o tym wiedząc ze nic o nie da - takiej umowy nie podpiszę - podpisanie jej jest nielogiczne - to tak jakby kursant prawa jazdy kat np.C za ktory zapłacił powiedzmy 3000 zł w przypadku niezdania miał tylko 1 poprawkę i na nowo musiał iść na kurs za 3000 zł - przy 5 poprawkach takie prawko kat C wyjdzie około 15 tys zł a co jak ktos nie zda 10 razy lub więcej.

orange

30.03.2012

są to kwoty od 5 tyś zł w zależności od widzi mi się dyrektora WITD, w umowie jest określona kwota około 14 tyś zł

jaszczur

28.03.2012

nie prawda- jak zostajesz skierowany na kurs to podpisujesz umowę, w której ta kwota jest wymieniona

krokodylica

06.01.2012

a jaka to jest kwota ? czy moze ktos wie w przyblizeniu ?

wero

17.11.2011

oczywiście że się zgadzam poza tym brak jest szczegółowych przepisów dot. samego przeprowadzania egzaminu

zbych

30.10.2011

jest to zupełnie bezprawne, kandydat nie zna kwoty jaką ewentualnie musi oddać.

kamil

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »