Egzamin na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego a zwrot kosztów szkolenia

• Autor: Irena Sawa

Staram się o pracę inspektora Inspekcji Transportu Drogowego. Mam podpisać umowę wzajemnych praw i obowiązków, z której wynika, że zostaję skierowany na szkolenie i będę musiał zdać egzamin państwowy. Jeśli nie zdam egzaminu, obciążą mnie kosztami szkolenia. Czy takie zobowiązanie do zdania egzaminu jest zgodne z prawem?! Rozumiem obowiązek uczestnictwa w szkoleniu, ale żeby wymagać zdania egzaminu na pół roku wcześniej? To tak, jakbym miał przewidzieć koniec świata!

Egzamin na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego a zwrot kosztów szkolenia

Czy pracodawca może żądać od kandydata na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zwrotu kosztów w przypadku niezdania przez kandydata egzaminu końcowego?

Odnosząc się do treści pytania, z przykrością stwierdzam, że pracodawca nie narusza obowiązujących norm przepisów prawa, egzekwując od kandydata na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zwrot kosztów w przypadku niezdania przez kandydata egzaminu końcowego – kursu specjalistycznego dla kandydatów na inspektorów ITD.

Szczegółowe warunki odbywania praktyki, programy szkolenia oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, zwanych dalej „inspektorami”, a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, z uwzględnieniem czasu trwania praktyki i wiedzy niezbędnej dla inspektorów, kryteriów oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz trybu jego przeprowadzenia są określone przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U z 2002 r. Nr 5, poz. 50).

Przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego do zatrudnienia na stanowisku inspektora

Zgodnie z § 2 ww. rozporządzenia przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego „kandydatem”, do zatrudnienia na stanowisku inspektora odbywa się w ramach sześciomiesięcznego kursu specjalistycznego organizowanego przez Głównego Inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego dalej „Głównym Inspektorem”. Sześciomiesięczny kurs specjalistyczny obejmuje praktykę oraz szkolenie teoretyczne i kończy się egzaminem kwalifikacyjnym.

Zgodnie z treścią § 10 powołanego wyżej rozporządzenia warunkiem dopuszczenia kandydata do egzaminu praktycznego jest zdany egzamin pisemny.

Przepisy rozporządzenia przewidują, że kandydatowi przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z całości lub części egzaminu, przeprowadzanego nie później niż w terminie 30 dni od dnia egzaminu.

Zwrot pracodawcy kosztów uczestnictwa pracownika w kursie specjalistycznym

W przypadku uzyskania negatywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego lub nieprzystąpienia przez kandydata, lub niedopuszczenia kandydata do egzaminu z przyczyn leżących po stronie kandydata zwraca on koszty uczestnictwa w kursie specjalistycznym, zgodnie z umową zawartą między kandydatem a pracodawcą przed rozpoczęciem kursu specjalistycznego, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron związane z uczestnictwem kandydata w kursie specjalistycznym.

Podstawę prawną egzekwowania przez pracodawcę zwrotu kosztów kursu kwalifikacyjnego stanowi § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U z 2002 r. Nr 5, poz. 50).

Zobowiązanie zatem, by kandydat na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zdał egzamin końcowy (kurs kwalifikacyjny), bezwzględnie nie narusza obowiązujących norm prawnych, ponieważ wynika bezpośrednio z przepisów prawa.

Ponadto pragnę dodać, że powyższe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.).