.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Egzamin na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego a zwrot kosztów szkolenia

• Autor: Irena Sawa

Staram się o pracę inspektora Inspekcji Transportu Drogowego. Mam podpisać umowę wzajemnych praw i obowiązków, z której wynika, że zostaję skierowany na szkolenie i będę musiał zdać egzamin państwowy. Jeśli nie zdam egzaminu, obciążą mnie kosztami szkolenia. Czy takie zobowiązanie do zdania egzaminu jest zgodne z prawem?! Rozumiem obowiązek uczestnictwa w szkoleniu, ale żeby wymagać zdania egzaminu na pół roku wcześniej? To tak, jakbym miał przewidzieć koniec świata!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Egzamin na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego a zwrot kosztów szkolenia

Czy pracodawca może żądać od kandydata na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zwrotu kosztów w przypadku niezdania przez kandydata egzaminu końcowego?

Odnosząc się do treści pytania, z przykrością stwierdzam, że pracodawca nie narusza obowiązujących norm przepisów prawa, egzekwując od kandydata na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zwrot kosztów w przypadku niezdania przez kandydata egzaminu końcowego – kursu specjalistycznego dla kandydatów na inspektorów ITD.

 

Szczegółowe warunki odbywania praktyki, programy szkolenia oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, zwanych dalej „inspektorami”, a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, z uwzględnieniem czasu trwania praktyki i wiedzy niezbędnej dla inspektorów, kryteriów oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz trybu jego przeprowadzenia są określone przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U z 2002 r. Nr 5, poz. 50).

Przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego do zatrudnienia na stanowisku inspektora

Zgodnie z § 2 ww. rozporządzenia przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego „kandydatem”, do zatrudnienia na stanowisku inspektora odbywa się w ramach sześciomiesięcznego kursu specjalistycznego organizowanego przez Głównego Inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, zwanego dalej „Głównym Inspektorem”. Sześciomiesięczny kurs specjalistyczny obejmuje praktykę oraz szkolenie teoretyczne i kończy się egzaminem kwalifikacyjnym.

 

Zgodnie z treścią § 10 powołanego wyżej rozporządzenia warunkiem dopuszczenia kandydata do egzaminu praktycznego jest zdany egzamin pisemny.

 

Przepisy rozporządzenia przewidują, że kandydatowi przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z całości lub części egzaminu, przeprowadzanego nie później niż w terminie 30 dni od dnia egzaminu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwrot pracodawcy kosztów uczestnictwa pracownika w kursie specjalistycznym

W przypadku uzyskania negatywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego lub nieprzystąpienia przez kandydata, lub niedopuszczenia kandydata do egzaminu z przyczyn leżących po stronie kandydata zwraca on koszty uczestnictwa w kursie specjalistycznym, zgodnie z umową zawartą między kandydatem a pracodawcą przed rozpoczęciem kursu specjalistycznego, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron związane z uczestnictwem kandydata w kursie specjalistycznym.

 

Podstawę prawną egzekwowania przez pracodawcę zwrotu kosztów kursu kwalifikacyjnego stanowi § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U z 2002 r. Nr 5, poz. 50).

 

Zobowiązanie zatem, by kandydat na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego zdał egzamin końcowy (kurs kwalifikacyjny), bezwzględnie nie narusza obowiązujących norm prawnych, ponieważ wynika bezpośrednio z przepisów prawa.

 

Ponadto pragnę dodać, że powyższe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu