Dogadanie się z bankiem w sprawie długu

• Autor: Filip Syrkiewicz

Dostałem z sądu wezwanie na sprawę z powodu mojego zadłużenia. Konkretnie chodzi o kredyt w banku, którego nie spłaciłem. Wpadłem w długi i płaciłem tyle, ile miałem na daną chwilę środków finansowych. Czy w trakcie tego postępowania sąd może rozłoży mi zadłużenie na raty, czy będę jednak musiał spłacić dług w całości? Może lepiej zadzwonić do kancelarii prawnej banku i spróbować się z nimi dogadać? Co mi Państwo radzą?

Dogadanie się z bankiem w sprawie długu

Niespłacony kredyt i postępowanie z powództwa banku o zapłatę

Jak wynika z opisu oraz przyjętych na gruncie niniejszego przypadku założeń, przeciwko Panu toczy się postępowanie z powództwa banku o zapłatę.

Zasadą jest, iż sąd związany jest treścią żądania zawartego w pozwie. Jeżeli zatem bank dochodzi od Pana całej przysługującej mu względem Pana należności, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia zasądzającego powodowi tę kwotę, będzie Pan zobowiązany do jej uiszczenia w całości wraz z należnymi odsetkami.

Z opisu nie wynika, iż kwestionuje Pan dochodzoną pozwem kwotę w całości, bądź w części, a zatem należy przyjąć hipotezę, że powództwo jest zasadne.

Czy sąd może rozłożyć zobowiązanie wobec banku na raty?

W toku postępowania może Pan deklarować spłatę kwoty w odpowiednich częściach. Oświadczenie takie z zasady nie wpłynie na wysokość zasądzanego świadczenia, lecz w przypadku trudnej sytuacji majątkowej sąd może zwolnić pozwanego od kosztów procesowych, na które składa się opłata od pozwu, koszty zastępstwa procesowego oraz ewentualne inne koszty związane np. z powołaniem biegłego. Zależnie od wartości przedmiotu sporu, koszty te mogą stanowić bardzo poważne obciążenie dla dłużnika. Z ostrożności warto również zgłosić taki wniosek z własnej inicjatywy w toku przewodu sądowego – w piśmie procesowym lub na rozprawie, do protokołu. Strona powinna jednak dowieść, że poniesienie kosztów procesowych mogłoby skutkować istotnym uszczerbkiem dla koniecznego utrzymania siebie oraz rodziny.

Postępowanie egzekucyjne

Warto jednocześnie wskazać, że orzeczenie sądu w sprawie o zapłatę jest etapem poprzedzającym wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik może bowiem podjąć w stosunku do dłużnika czynności zmierzające do zaspokojenia wierzyciela wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku lub innego tytułu wykonawczego opatrzonego klauzulą wykonalności. Na ogół to właśnie w toku postępowania egzekucyjnego dłużnik uzgadnia z organem egzekucyjnym (komornikiem) zasady regulowania zadłużenia, a w szczególności wysokość i częstotliwość realizacji zobowiązań.

Jeżeli – jak Pan sugeruje – istnieje możliwość porozumienia z bankiem przed wydaniem przez sąd rozstrzygnięcia, takie rozwiązanie jest godne rozważenia. Umożliwia bowiem zawarcie porozumienia w zakresie regulowania świadczeń ubocznych (odsetek za opóźnienie), może także prowadzić do renegocjacji warunków spłaty należności banku. Zawarcie na tym etapie ugody z wierzycielem (bankiem) prowadzi do ograniczenia lub zniesienia kosztów postępowania sądowego, którymi z zasady obciąża się stronę przegraną.

Często jednak wystąpienie przez bank z powództwem o zapłatę poprzedzone jest wcześniejszymi propozycjami polubownego zakończenia sporu i z chwilą wdania się w proces sądowy wierzyciel może nie być zainteresowany zawarciem ugody.

Podsumowując, sąd związany jest żądaniem pozwu i w tym zakresie jego kompetencje ograniczone są do badania czy dochodzona należność przysługującej powodowi. Nie jest natomiast rolą sądu określanie sposobu regulowania przez pozwanego zasądzonej od niego na rzecz powoda kwoty.

Uzgodnienie z komornikiem sposobu regulacji zobowiązań

Rozłożenie zaległego zobowiązania na raty można negocjować z bankiem zarówno przed, jak i po wdaniu się w spór sądowy. Porozumienie w tym zakresie może przyjąć postać ugody, która – po zatwierdzeniu przez sąd – kończy postępowanie w sprawie. Jeżeli strony nie dojdą jednak do porozumienia, bądź jedna z nich nie będzie zainteresowana polubownym zakończeniem sporu, po uprawomocnieniu się wyroku sądu pozwany będzie zobowiązany do zapłaty bankowi należności wraz z odsetkami. Jeżeli przeciwko dłużnikowi wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne, w jego toku będzie możliwe uzgodnienie z komornikiem sposobu regulacji zobowiązań.

W toku postępowania sądowego pozwany znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji majątkowej może wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych.