Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniesienie współwłasności samochodu po rozwodzie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 03.07.2019

Razem z byłym mężem ustanowiliśmy rozdzielność majątkową w 2010 roku, samochód został zakupiony w 2013 roku, ja jestem pierwszym właścicielem, były mąż drugim właścicielem ze względu na zniżki w ubezpieczeniu. Rozwód i podział majątku (z wyłączeniem samochodu) miał miejsce w 2016 roku. Chcielibyśmy znieść nieodpłatnie współwłasność samochodu i zastanawiamy się nad najlepszą formą, tak bym mogła zapłacić niższy podatek. Wartość rynkowa samochodu to ok. 22 000 z, więc z moich kalkulacji wynika, iż w przypadku odsprzedaży udziałów podatek będzie niższy (ok. 230 zł), z drugiej strony ustaliliśmy, że chcemy zamknąć temat nieodpłatnie. Czy w tej sytuacji lepiej podpisać umowę darowizny lub umowę zniesienia współwłasności (podatek wyniósłby ok. 760 zł)?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wskazać należy, że obie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zanim jednak przejdziemy do dalszej analizy przepisów, trzeba ustalić, do jakiej grupy podatkowej zaliczany jest były małżonek. Otóż byłych małżonków nie wiąże ani stosunek pokrewieństwa, ani stosunek powinowactwa. W związku z tym małżonek będący nabywcą rzeczy i praw majątkowych od byłego małżonka nie może zostać uznany za osobę zaliczoną zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I lub II grupy podatkowej, lecz do III grupy podatkowej, tj. do innych nabywców. W dalszej kolejności zauważyć należy, że w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczanymi do III grupy podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł. Stawki podatku natomiast prezentuje poniższe zestawienie: podatek od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

 

  • 10 278: 12%,
  • 10 278 – 20 556: 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł,
  • ponad 20 556: 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy. Natomiast w przypadku darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość darowanej rzeczy lub udziału w rzeczy. W rezultacie w obu przypadkach podstawa opodatkowania będzie taka sama, co powoduje, że również wysokość podatku będzie taka sama.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zniesienie współwłasności samochodu po rozwodzie

 

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie z podatku do darowizny (art. 4a) i z podatku od nieodpłatnego zniesienia współwłasności (art. 4 ust. 1 pkt 15), jednak oba powyższe przypadki dotyczą czynności dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Z uwagi na fakt, iż w relacja do byłego małżonka pozostaje Pani jako osoba obca, ze zwolnień tych nie może Pani skorzystać. Należy zatem wskazać na różnice pomiędzy darowizną a nieodpłatnym zniesieniem współwłasności na gruncie Kodeksu cywilnego.

 

Zgodnie z art. 195 własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Natomiast w świetle art. 210 każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może odbyć się w sposób odpłatny lub nieodpłatny. Generalnie zaakceptowany podział między stronami wyrażony zgodną wolą wyczerpuje wzajemne relacje między stronami.

 

W przypadku darowizny darczyńca posiada uprawnienie do jej odwołania. Jak bowiem wynika z treści art. 898, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.

 

W konsekwencji w przypadku darowizny były małżonek zachowuje potencjalne prawo do jej odwołania. Wprawdzie uczynioną darowiznę ciężko jest odwołać bowiem należy wykazać fakt wystąpienia rażącej niewdzięczności jednak nie można całkowicie wykluczyć, że były małżonek nie zwróci się kiedyś w przyszłości do Pani z żądaniem zwrotu darowizny.

 

Podsumowując, pod względem podatkowym nie ma większej różnicy, natomiast pod względem cywilnym polecałbym zdecydować się na zniesienie współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + IX =

»Podobne materiały

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę,

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejr

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z b
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »