Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniesienie współwłasności samochodu po rozwodzie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 03.07.2019

Razem z byłym mężem ustanowiliśmy rozdzielność majątkową w 2010 roku, samochód został zakupiony w 2013 roku, ja jestem pierwszym właścicielem, były mąż drugim właścicielem ze względu na zniżki w ubezpieczeniu. Rozwód i podział majątku (z wyłączeniem samochodu) miał miejsce w 2016 roku. Chcielibyśmy znieść nieodpłatnie współwłasność samochodu i zastanawiamy się nad najlepszą formą, tak bym mogła zapłacić niższy podatek. Wartość rynkowa samochodu to ok. 22 000 z, więc z moich kalkulacji wynika, iż w przypadku odsprzedaży udziałów podatek będzie niższy (ok. 230 zł), z drugiej strony ustaliliśmy, że chcemy zamknąć temat nieodpłatnie. Czy w tej sytuacji lepiej podpisać umowę darowizny lub umowę zniesienia współwłasności (podatek wyniósłby ok. 760 zł)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zniesienie współwłasności samochodu po rozwodzie

Fot. Fotolia


Wskazać należy, że obie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zanim jednak przejdziemy do dalszej analizy przepisów, trzeba ustalić, do jakiej grupy podatkowej zaliczany jest były małżonek. Otóż byłych małżonków nie wiąże ani stosunek pokrewieństwa, ani stosunek powinowactwa. W związku z tym małżonek będący nabywcą rzeczy i praw majątkowych od byłego małżonka nie może zostać uznany za osobę zaliczoną zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I lub II grupy podatkowej, lecz do III grupy podatkowej, tj. do innych nabywców. W dalszej kolejności zauważyć należy, że w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczanymi do III grupy podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł. Stawki podatku natomiast prezentuje poniższe zestawienie: podatek od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

 

  • 10 278: 12%,
  • 10 278 – 20 556: 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł,
  • ponad 20 556: 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy. Natomiast w przypadku darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość darowanej rzeczy lub udziału w rzeczy. W rezultacie w obu przypadkach podstawa opodatkowania będzie taka sama, co powoduje, że również wysokość podatku będzie taka sama.

 

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie z podatku do darowizny (art. 4a) i z podatku od nieodpłatnego zniesienia współwłasności (art. 4 ust. 1 pkt 15), jednak oba powyższe przypadki dotyczą czynności dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Z uwagi na fakt, iż w relacja do byłego małżonka pozostaje Pani jako osoba obca, ze zwolnień tych nie może Pani skorzystać. Należy zatem wskazać na różnice pomiędzy darowizną a nieodpłatnym zniesieniem współwłasności na gruncie Kodeksu cywilnego.

 

Zgodnie z art. 195 własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Natomiast w świetle art. 210 każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może odbyć się w sposób odpłatny lub nieodpłatny. Generalnie zaakceptowany podział między stronami wyrażony zgodną wolą wyczerpuje wzajemne relacje między stronami.

 

W przypadku darowizny darczyńca posiada uprawnienie do jej odwołania. Jak bowiem wynika z treści art. 898, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.

 

W konsekwencji w przypadku darowizny były małżonek zachowuje potencjalne prawo do jej odwołania. Wprawdzie uczynioną darowiznę ciężko jest odwołać bowiem należy wykazać fakt wystąpienia rażącej niewdzięczności jednak nie można całkowicie wykluczyć, że były małżonek nie zwróci się kiedyś w przyszłości do Pani z żądaniem zwrotu darowizny.

 

Podsumowując, pod względem podatkowym nie ma większej różnicy, natomiast pod względem cywilnym polecałbym zdecydować się na zniesienie współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus siedem =

»Podobne materiały

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę, a on zaczął się a

 

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejrzewam, że nielegaln

 

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »