.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela na 45 rocznicę pracy

• Data: 07-11-2023 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Osiągnięcie 45 lat pracy w zawodzie nauczyciela to imponujący wyczyn, który budzi szacunek i może rodzić pytania o zasłużone gratyfikacje. W niniejszym artykule zajmiemy się analizą obowiązujących przepisów Karty Nauczyciela w kontekście nagród jubileuszowych, aby wyjaśnić, dlaczego nauczyciel po tak długim stażu pracy nie otrzymuje nagrody za 45 lat i jak prawo odnosi się do tego rodzaju sytuacji. Zapraszamy do lektury, która wyjaśnia, jakie są prawa nauczyciela w świetle polskiego prawa pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela na 45 rocznicę pracy

Fot. Fotolia

Z pytaniem o prawo do nagrody jubileuszowej zwróciła się do nas pani Kazimiera, która jako nauczycielka przepracowała w szkole 45 lat. Właśnie ją poinformowano, że nie otrzyma nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Pani Kazimiera poczuła się dyskryminowana i wobec tego porosiła nas o wyjaśnienie, co mówią o tym przepisy oświatowe i czy ma prawo domagać się wypłaty tej nagrody

Nagroda jubileuszowa za wieloletnią pracę nauczyciela

Zgodnie z art. 47 ustawy Karta Nauczyciela „za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

1) za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;

2) za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;

3) za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;

4) za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;

5) za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego”.

Czym jest nagroda jubileuszowa?

Nagroda jubileuszowa nie jest w przepisach prawa zaliczana do składników wynagrodzenia za pracę danego pracownika. Stanowi ona odrębne świadczenie pieniężne z tytułu pozostawania w stosunku pracy przez określony w przepisach prawa pracy czas. Podkreślić przy tym należy, że nagroda jubileuszowa nie przysługuje wszystkim pracownikom na mocy powszechnie obowiązujących przepisów, a jedynie wybranym grupom.

 

Sąd Najwyższy w wyrokach z dnia 22 stycznia 2002 r. (sygn. akt I PKN 820/00) oraz z dnia 3 lutego 2010 r. (sygn. akt II PK 199/2009, M.P.Pr. 2010, nr 5, poz. 226) wskazał, że istotą gratyfikacji jubileuszowej jest nagradzanie pracy u jednego pracodawcy lub w jednym zawodzie.

 

Odrębność nagrody jubileuszowej potwierdza pośrednio szereg przepisów, wyłączających ją z podstawy wymiaru np. wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Nagroda nie jest też oskładkowana, co oznacza, że nie zalicza się jej do podstawy wymiaru obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, przy czym zwolnienie to dotyczy tylko nagród wypłacanych nie częściej niż co 5 lat.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przepisy dotyczące przyznania nagrody jubileuszowej

Jak widzimy – nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, dlatego też każda grupa, której nagroda jubileuszowa dotyczy – ma swoje własne przepisy dotyczące jej przyznawania.

 

Ustawodawca postanowił, że nauczyciele będą otrzymywać nagrodę jubileuszową za maksymalnie 40 lat pracy.

 

Inaczej jest w przypadku pracowników niepedagogicznych szkoły, którym przysługuje nagroda na mocy ustawy o pracownikach samorządowych. Im – zgodnie z art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych – nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:

„1) po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;

2) po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;

3) po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;

4) po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;

5) po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego;

6) po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego”.

 

Nie mamy tutaj jednak do czynienia z dyskryminacją. Dyskryminować pracownika może bowiem pracodawca, ale nie ustawodawca.

 

Poza tym nauczyciele – zgodnie z wolą ustawodawcy – mogą korzystać z wcześniejszych emerytur, którego to prawa pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni przecież w tych samych szkołach, są pozbawieni.

 

Słowem – nie ma możliwości, aby wypłacić pani Kazimierze kolejną nagrodę jubileuszową, gdyż nie przewidują tego przepisy prawa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład Pani Jolanty: Pani Jolanta, która przez 45 lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego w miejscowej szkole podstawowej, była zaskoczona, gdy dowiedziała się, że nie otrzyma nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy, choć bardzo na nią liczyła, odchodząc na emeryturę. Początkowo rozczarowana, pogodziła się z faktem, że według przepisów maksymalna nagroda przysługuje za 40 lat pracy. Spotkała ją za to miła niespodzianka ze strony dyrekcji i grona pedagogicznego – w akcie uznania jej poświęcenia szkoła zorganizowała piękną uroczystość pożegnalną, podkreślając jej wkład w edukację pokoleń uczniów.

 

Przykład Pani Beaty: Pani Beata, z 30-letnim stażem pracy w zawodzie nauczyciela biologii, oczekiwała na nagrodę jubileuszową zgodnie z art. 47 Karty Nauczyciela. Przy jej miesięcznym wynagrodzeniu w wysokości 5000 zł, spodziewała się otrzymać gratyfikację w wysokości 150% tej kwoty, czyli 7500 zł brutto. Z radością przyjęła przelew od dyrektora szkoły, który potwierdzał, że system edukacyjny w Polsce docenia jej wieloletni trud i zaangażowanie w kształcenie młodzieży.

 

Przykład Pana Roberta: Pan Robert, długoletni nauczyciel W-F, obchodził w szkole swoją 40-tą rocznicę pracy. Według Karty Nauczyciela miał prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej w wysokości 250% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Mając pensję w kwocie 5500 zł, oczekiwał nagrody w wysokości 13 750 zł brutto. Kiedy nagroda ta została mu przyznana, pan Robert poczuł satysfakcję, że jego pasja i wytrwałość w wykonywaniu zawodu zostały godnie wynagrodzone.

Podsumowanie

Nagrody jubileuszowe dla nauczycieli to wyraz uznania za lata oddanej pracy w edukacji. Chociaż system prawny w Polsce przewiduje takie gratyfikacje do 40 lat pracy, brak nagrody za 45 lat może budzić wątpliwości i poczucie niesprawiedliwości. Jak pokazują przedstawione przypadki, nauczyciele po wieloletniej pracy mogą oczekiwać jednorazowych świadczeń w wysokości do 250% swojego miesięcznego wynagrodzenia, co stanowi znaczącą sumę. Mimo pewnych ograniczeń w obowiązujących przepisach, ważne jest, aby doceniać wkład nauczycieli w rozwój społeczeństwa i dążyć do tego, by ich zaangażowanie było adekwatnie honorowane.

Porady prawne online dla nauczycieli

Masz pytania dotyczące wynagrodzenia w oświacie i dodatków, np. wypłaty nagród jubileuszowych? Oferujemy szybkie i profesjonalne konsultacje prawne online dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Aby skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami poprzez umieszczony pod tekstem formularz. Zapewniamy dyskrecję i wygodę – bez wychodzenia z domu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + I =

Obecnie prawo do emerytury zostało zrównane i nauczyciel może przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu 65 roku życia! Powinien więc otrzymać nagrodę tak jak inni pracownicy za 45 lat pracy. Nie jest jego winą, że ponosił trudy wykształcenia wyższego itd.

Jan

.
Nekrolog Izabela Nowacka-Marzeion

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu