Zmiana nazwiska kilka miesięcy po ślubie

Wyszłam za mąż 5 miesięcy temu i przyjęłam dwuczłonowe nazwisko (namówił mnie do tego ojciec). Jednak w życiu codziennym dwa nazwiska okazały się dla mnie uciążliwe, więc posługuję się tylko nazwiskiem męża. Czy możliwa jest zmiana nazwiska kilka miesięcy po ślubie? Czy mogę powołać się na fakt używania tylko jednego członu nazwiska? Jakie dokumenty mogę przedstawić, chcąc to udowodnić? Czy mogę podpisać podanie tylko nazwiskiem męża?

Zmiana nazwiska kilka miesięcy po ślubie

Zmiana nazwiska z dwuczłonowego na jednoczłonowe kilka miesięcy po ślubie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska.

Z treści Pani pytania wynika, że przed 5 miesiącami zawarła Pani związek małżeński i przyjęła drugie nazwisko. Aktualnie zgodnie z prawem powinna się Pani w chwili obecnej posługiwać nazwiskiem dwuczłonowym (panieńskim i po mężu). W rzeczywistości jednak posługiwanie się nazwiskiem podwójnym rodzi problemy. Zastanawia się Pani, czy z tak krótkim stażem może Pani wnosić o zmianę nazwiska tylko na jednoczłonowe – po mężu.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zmiana nazwiska jest możliwa w drodze postępowania administracyjnego na mocy ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska.

Zgodnie z art. 4 ww. ustawy zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Okoliczności które przemawiają za zmianą nazwiska

Jak podnosi się w literaturze „istnienie normy prawnej uprawniającej do żądania zmiany imienia lub nazwiska z uwagi na wystąpienie ogólnie wskazanych przez ustawodawcę »szczególnych powodów« jest wystarczającym w tym obszarze, a tym samym przykładowe ich wyliczanie i nazywanie nie tylko prowadzi do rozmaitego typu problemów interpretacyjnych, co jest po prostu zbędne. »Ważny powód« zmiany imienia lub nazwiska powinien być indywidualnie oceniany w każdej jednostkowej sprawie i pożądanym byłoby zrównoważenie pierwiastków subiektywnego i obiektywnego w aspekcie oceny »ważnych powodów« uzasadniających zmianę imienia lub nazwiska. Znaczy to, że wnioskodawca powinien przekonać organ administracyjny, że wskazany subiektywnie przez niego powód zmiany jest na tyle istotny, by władza dokonała tej zmiany, uznając go za obiektywnie istotny” – Hrynicki Wojciech Mateusz, artykuł, Admin.2010.2.62, Ważne powody administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska (przyczynek do dyskusji).

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie, we wniosku o zmianę nazwiska winna Pani wskazać przede wszystkim na okoliczności, które przemawiają za zmianą nazwiska. Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca, a w przypadku braku takiego miejsca – kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.

Przyjęcie podwójnego nazwiska i problemy z tym związane

Osobiście jednak radziłbym wskazać, iż do przyjęcia podwójnego nazwiska doszło na skutek wskazań ojca, co w chwili obecnej uważa Pani za błąd. Jednocześnie winna Pani oświadczyć, iż na co dzień w kontaktach z różnymi podmiotami posługuje się Pani wyłącznie nazwiskiem męża. Jeżeli np. posiada Pani maila firmowego, w którym posługuje się Pani wyłącznie nazwiskiem męża to na tę okoliczność należałoby wskazać. Ponadto zasadnym jest zastanowienie się w jakich sprawach życia codziennego używa Pani jedynie nazwiska męża, pomijając swojej nazwisko panieńskie.

W mojej ocenie nie powinno być problemu ze zmianą nazwiska, ale osobiście radziłbym, by we wniosku wskazać jak najwięcej okoliczności, które rodzą po Pani stronie problem. Jeżeli posiadacie Państwo wspólne dzieci (domniemuję, że nie z uwagi na krótki staż małżeński) to na tę okoliczność także należy wskazać. Oczywiście podpisanie wniosku jedynie nazwiskiem męża jest uzasadnione.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska zawiera:

1) dane osoby, której zmiana dotyczy:

a) imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe,

b) adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub ostatni pobyt stały,

c) w przypadku braku miejsca zameldowania na pobyt, o którym mowa w lit. b, adres pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące,

d) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany dalej "numerem PESEL";

2) imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;

3) uzasadnienie.

Do wniosku o zmianę nazwiska dołącza się:

1) odpis zupełny aktu urodzenia;

2) odpis zupełny aktu małżeństwa;

3) odpisy zupełne aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana nazwiska rozciąga się na dzieci;

4) inne dokumenty uzasadniające zmianę nazwiska.