Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 04.03.2018

Ja i mój mąż jesteśmy jednocześnie udziałowcami i członkami zarządu (ja jestem prezesem) spółki z o.o., która jest komplementariuszem spółki komandytowej, w której to spółce jesteśmy również jedynymi wspólnikami (komandytariuszami). Kto z nas składa podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej? I w jakim charakterze, wspólnika sp.komandytowej czy członka zarządu sp. z o.o.? Czy też powinniśmy złożyć podpisy dwukrotnie, raz jako wspólnik sp.k. i raz jako członek zarządu sp. z o.o.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej

Fot. Fotolia

Kwestie zatwierdzania sprawozdania finansowego zostały uregulowane w ustawie o rachunkowości. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ww. ustawy roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. W praktyce obrotu gospodarczego termin ten upływa przeważnie w dniu 30 czerwca roku następującego.

 

Roczne sprawozdania finansowe jednostki zatwierdza organ zatwierdzający. W przypadku spółki osobowej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej, oraz spółki cywilnej przez organ zatwierdzający rozumie się jej wspólników. A zatem organem zatwierdzającym w spółce komandytowej są jej właściciele.

 

Opisana przez Panią spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych. Wspólnikami takiej spółki są komplementariusze i komandytariusze. W rezultacie uchwałę zatwierdzającą wynik finansowy podejmują wszyscy wspólnicy. Opisana przez Panią spółka komandytowa ma 3 wspólników – dwie osoby fizyczne i jedną osobę prawną. Fakt, że osoby fizyczne, będące komandytariuszami, są równocześnie udziałowcami spółki z o.o., która jest komplementariuszem, nie ma znaczenia.

 

W rezultacie będą Państwo zatwierdzać sprawozdanie finansowe spółki komandytowej z jednej strony indywidualnie jako właściciele - komandytariusze, zaś z drugiej – w imieniu spółki z o.o. będącej komplementariuszem, o ile będą upoważnieni do reprezentowania w tym przypadku spółki z o.o.

 

Oznacza to, że podpisy będą Państwo składać dwukrotnie – raz jako komandytariusze, drugi raz w imieniu spółki z o.o. jako reprezentanci spółki.

 

W głosowaniach nad podejmowaniem uchwał wspólników w sp. z o.o. sp.k. spółka z o.o. powinna być zatem reprezentowana według zasad ogólnych, czyli przez zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji przewidzianymi w umowie spółki z o.o., nawet jeśli komandytariuszem podejmującym tę samą uchwałę jest ta sama osoba.

 

Podsumowując, zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno być dokonane w formie uchwały. W spółce komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a komandytariuszami są osoby fizyczne (będące wspólnikami sp. z o.o.), podpis pod uchwałą zatwierdzającą sprawozdanie finansowe tej spółki powinni złożyć członkowie zarządu reprezentujący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wszyscy komandytariusze (wspólnicy sp. z o.o.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus 10 =

»Podobne materiały

Podpisanie weksla i oświadczenie o poddaniu się egzekucji udziałowcy spółki

Jestem udziałowcem w spółce komandytowej, która bierze kredyt. Udziałowcy poręczają go przy pomocy weksli in blanco oraz oświadczeń o poddaniu się egzekucji. Kiedy powstaje dla mnie zobowiązanie z tytułu poręczenia weksla? Czy jeśli po poręczeniu wezmę ślub, podpisując rozdzielność majątkową, a późn

 

Wystąpienie komandytariusza ze spółki a przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę

Reprezentuję spółkę komandytową. W chwili obecnej wspólnikami są jeden komplementariusz i jeden komandytariusz. Komandytariusz niestety chciałby opuścić spółkę. Co zrobić, żeby spółka nadal mogła istnieć jako spółka komandytowa? Czy przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę coś da? Czy takie pr

 

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Proszę o poradę dotyczącą odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki. Jestem komandytariuszem w spółce komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z o.o. Żadne moje dane nie występują w nazwie spółki komandytowej. W umowie spółki suma komandytowa została ustalona na kwotę

 

Założenie spółki jawnej lub komandytowej

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Chciałbym z synem założyć spółkę jawną lub komandytową. Jakie są konsekwencje podatkowe i VAT? Jaka forma spółki byłaby najkorzystniejsza i jak długo trwa rejestracja takich spółek? Dodam, że syn też prowadzi firmę jako osoba fizyczna.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »