Podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej

• Autor: Marcin Sądej

Ja i mój mąż jesteśmy jednocześnie udziałowcami i członkami zarządu (ja jestem prezesem) spółki z o.o., która jest komplementariuszem spółki komandytowej, w której to spółce jesteśmy również jedynymi wspólnikami (komandytariuszami). Kto z nas składa podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej? I w jakim charakterze, wspólnika sp.komandytowej czy członka zarządu sp. z o.o.? Czy też powinniśmy złożyć podpisy dwukrotnie, raz jako wspólnik sp.k. i raz jako członek zarządu sp. z o.o.?

Podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej

Fot. Fotolia

Organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe w spółce komandytowej

Kwestie zatwierdzania sprawozdania finansowego zostały uregulowane w ustawie o rachunkowości. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ww. ustawy roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. W praktyce obrotu gospodarczego termin ten upływa przeważnie w dniu 30 czerwca roku następującego.

Roczne sprawozdania finansowe jednostki zatwierdza organ zatwierdzający. W przypadku spółki osobowej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej, oraz spółki cywilnej przez organ zatwierdzający rozumie się jej wspólników. A zatem organem zatwierdzającym w spółce komandytowej są jej właściciele.

Opisana przez Panią spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych. Wspólnikami takiej spółki są komplementariusze i komandytariusze. W rezultacie uchwałę zatwierdzającą wynik finansowy podejmują wszyscy wspólnicy. Opisana przez Panią spółka komandytowa ma 3 wspólników – dwie osoby fizyczne i jedną osobę prawną. Fakt, że osoby fizyczne, będące komandytariuszami, są równocześnie udziałowcami spółki z o.o., która jest komplementariuszem, nie ma znaczenia.

W rezultacie będą Państwo zatwierdzać sprawozdanie finansowe spółki komandytowej z jednej strony indywidualnie jako właściciele - komandytariusze, zaś z drugiej – w imieniu spółki z o.o. będącej komplementariuszem, o ile będą upoważnieni do reprezentowania w tym przypadku spółki z o.o.

Kto składa podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej?

Oznacza to, że podpisy będą Państwo składać dwukrotnie – raz jako komandytariusze, drugi raz w imieniu spółki z o.o. jako reprezentanci spółki.

W głosowaniach nad podejmowaniem uchwał wspólników w sp. z o.o. sp.k. spółka z o.o. powinna być zatem reprezentowana według zasad ogólnych, czyli przez zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji przewidzianymi w umowie spółki z o.o., nawet jeśli komandytariuszem podejmującym tę samą uchwałę jest ta sama osoba.

Podsumowując, zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno być dokonane w formie uchwały. W spółce komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a komandytariuszami są osoby fizyczne (będące wspólnikami sp. z o.o.), podpis pod uchwałą zatwierdzającą sprawozdanie finansowe tej spółki powinni złożyć członkowie zarządu reprezentujący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wszyscy komandytariusze (wspólnicy sp. z o.o.).