Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda sądu rodzinnego na dział spadku

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 01.02.2018

Moja siostra jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Jej opiekunem prawnym jest moja mama. Siostra po śmierci taty odziedziczyła ustawowo 1/4 udziału w spadku. Chcemy dokonać działu spadku ze zniesieniem współwłasności na rzecz mamy, a mama chce spłacić siostrę. Poinformowano nas, że zanim skierujemy sprawę do sądu o dział spadku mama musi mieć zgodę sądu rodzinnego na te czynności. Czy to prawda? Czy trzeba wnieść o ustanowienie kuratora dla siostry?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rzeczywiście, na mocy art. 156 w zw. z art. 175 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.), opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą podopiecznego lub jego majątku. Mając na uwadze orzecznictwo, moim zdaniem, zaproponowany przez Panią dział spadku wymaga zgody sądu opiekuńczego, gdyż może mieć istotne znaczenie dla sytuacji majątkowej podopiecznego. Czynność prawna dotycząca majątku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, dokonana przez opiekuna bez uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego, jeżeli zezwolenie takie było wymagane w świetle art. 156 w zw. z art. 175 K.r.io., jest nieważna i nie może być konwalidowana.

 

Zatem, przed dokonaniem działu spadku, opiekun siostry powinien skierować do sądu opiekuńczego, czyli sądu rejonowego wydziału rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania siostry, wniosek o zezwolenie na dokonanie działu spadku. We wniosku należy szczegółowo przedstawić proponowany sposób podziału spadku, czyli należy dokładnie opisać co wchodzi w skład spadku, komu mają przypaść przedmioty należące do spadku, wartość tych przedmiotów spadkowych, wysokość spłaty dla podopiecznego, termin spłaty, sposób w jaki kwota z tytułu spłaty zostanie zabezpieczona. Warto też uzasadnić, dlaczego proponuje Pani taki sposób podziału.

 

Sąd opiekuńczy, rozpoznając wniosek i zezwolenie na dokonanie czynności prawnej, przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem podopiecznego (art. 156 K.r.io. w zw. z art. 178 par. 2 K.r.io.), musi rozpatrzyć, czy planowana czynność prawna, ma na celu ochronę praw podopiecznego, a m.in. szeroko rozumianych jego praw majątkowych (art. 184 par. 1 K.r.io.) oraz czy jest korzystna i celowa dla niego, a także czy odpowiada względom gospodarczym (tak Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 24.02.1995 r., sygn. akt II CRN 155/94).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przed podjęciem decyzji sąd powinien wysłuchać opiekuna oraz samego pupila, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala (art. 576 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego – K.p.c.). W tym celu sąd opiekuńczy nakazuje osobiste stawiennictwo podopiecznego, a wypadku małoletnich, którzy nie ukończyli trzynaście lat – ich sprowadzenie do sądu (art. 574 § 1 i 2 K.p.c.). W zależności od treści czynności stanowiącej przedmiot wniosku o udzielenie zezwolenia może okazać się zasadne wysłuchanie również osób bliskich pupila (art. 576 § 1 zd. 2 K.p.c.).

 

Od wniosku w tej sprawie pobiera się stałą opłatę sądową w kwocie 40 zł (art. 23 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Dowód dokonania opłaty należy załączyć do wniosku o zezwolenie.

 

Z samym wnioskiem o udzielenie zgody na dział spadku powinna wystąpić Pani mama jako opiekun siostry. Natomiast w postępowaniu o dział spadku siostrę musi reprezentować kurator, wyznaczony przez sąd opiekuńczy na podstawie art. 99 w zw. z art. 155 § 2 K.r.io. Warto więc już we wniosku o zezwolenie zawrzeć wniosek o ustanowienie kuratora dla siostry.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki

Moja ciotka od wielu lat leczy się psychiatrycznie. Zajmuje się nią wuj (jest jej opiekunem prawnym), niestety z uwagi na pracę nie może zapewnić jej całodobowej opieki, której ciotka z pewnością wymaga (ma urojenia, odmawia przyjmowania posiłków i leków, w dodatku jest agresywna). Chci

Uprawnienia do podejmowania decyzji za chorego syna

Nasz syn ma 37 lat, jest ciężko upośledzony, całkowicie niesamodzielny, wiele razy był operowany. Czeka go kolejny zabieg w narkozie i zapytano nas, czy mamy prawo do podejmowania takiej decyzji (o leczeniu) za syna. Jak uzyskać takie pełnomocnictwo bez ubezwłasnowolniania syna?

Zapewnienie opieki matce

Moja matka jest osobą starszą i poważnie chorą. Wymaga całodobowej opieki, której jednak nie mogę zapewnić jej osobiście. Jakiś czas temu zdecydowałyśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzka mamy do prywatnego domu opieki, ale po krótkim czasie mama zaczęła domagać się
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »