Zakup walut od firmy współpracującej – czy jest możliwy?

Czy firma może kupować od innej firmy waluty? Znam firmę która eksportuje towar i dostaje zapłatę w euro. Moja firma systematycznie kupuje euro w celu zakupu materiałów. Czy możemy sprzedawać miedzy naszymi firmami walutę poprzez konta banków? Czy działanie takie wymaga np. specjalnego zezwolenia?

Wykonywanie działalności kantorowej

Opisywany przez Pana mechanizm może być potraktowany jako wykonywanie działalności kantorowej, którą jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży (art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe – Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 z późn. zm.).

Aby wykonywać działalność kantorową, należy zostać wpisanym do rejestru działalności regulowanej, albo trzeba być bankiem, oddziałem banku zagranicznego, instytucją kredytową lub oddziałem instytucji kredytowej. Wynika to z treści art. 11 Prawa dewizowego, zgodnie z którym:

„1. Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej, zwanego dalej »rejestrem«.

2. Przepisów o działalności kantorowej nie stosuje się do banków, oddziałów banków zagranicznych oraz do instytucji kredytowych i oddziałów instytucji kredytowych”.

Wyjątkiem są transakcje dokonywane za pośrednictwem rachunków bankowych, z tym że banki muszą (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, j.t. Dz. U. 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm. oraz z uwzględnieniem Prawa dewizowego) badać tytuły transakcji dokonywanych przez podmioty korzystające z tej formy rozliczeń.

Innymi słowy, jeżeli rozliczenia pomiędzy podmiotami korzystającymi z rachunków bankowych będą dokonywane w walutach obcych i będą one uzasadnione istnieniem jakiegoś zobowiązania (po jednej stronie) i należności (po drugiej stronie), to wtedy sprzedaż (zakup) walut obcych jest dozwolona. Jeżeli jednak jedyną causa (jedynym powodem) transakcji sprzedaży (zakupu) walut obcych jest tylko sama chęć dokonania tej transakcji, to będzie to regulowana działalność kantorowa, na dokonanie której potrzebna jest rejestracja według procedur opisanych w Prawie dewizowym.

Zakup lub sprzedaż wartości dewizowych

Konkluzje

Zakup lub sprzedaż wartości dewizowych jest działalnością kantorową, która jest działalnością regulowaną.

Poza obostrzeniami pozostają rozliczenia bankowe, które są uzasadnione innymi niż sam zakup (sprzedaż) wartości dewizowych należności (zobowiązania).

Zakup walut jest możliwy tylko albo za pośrednictwem banku, albo za pośrednictwem firmy, która posiada zezwolenie na prowadzenie działalności kantorowej, zatem, jeżeli Pańska firma kupuje towary, płacąc w euro, to musi płacić albo za pośrednictwem banku, albo za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność kantorową. Odpada więc opcja zakupu wartości dewizowych od kontrahenta.

Stan prawny z dnia 25.02.2011 r.