.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup walut od firmy współpracującej – czy jest możliwy?

Czy firma może kupować od innej firmy waluty? Znam firmę która eksportuje towar i dostaje zapłatę w euro. Moja firma systematycznie kupuje euro w celu zakupu materiałów. Czy możemy sprzedawać miedzy naszymi firmami walutę poprzez konta banków? Czy działanie takie wymaga np. specjalnego zezwolenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wykonywanie działalności kantorowej

Opisywany przez Pana mechanizm może być potraktowany jako wykonywanie działalności kantorowej, którą jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży (art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe – Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 z późn. zm.).

 

Aby wykonywać działalność kantorową, należy zostać wpisanym do rejestru działalności regulowanej, albo trzeba być bankiem, oddziałem banku zagranicznego, instytucją kredytową lub oddziałem instytucji kredytowej. Wynika to z treści art. 11 Prawa dewizowego, zgodnie z którym:

 

„1. Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej, zwanego dalej »rejestrem«.

 

2. Przepisów o działalności kantorowej nie stosuje się do banków, oddziałów banków zagranicznych oraz do instytucji kredytowych i oddziałów instytucji kredytowych”.

 

Wyjątkiem są transakcje dokonywane za pośrednictwem rachunków bankowych, z tym że banki muszą (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, j.t. Dz. U. 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm. oraz z uwzględnieniem Prawa dewizowego) badać tytuły transakcji dokonywanych przez podmioty korzystające z tej formy rozliczeń.

 

Innymi słowy, jeżeli rozliczenia pomiędzy podmiotami korzystającymi z rachunków bankowych będą dokonywane w walutach obcych i będą one uzasadnione istnieniem jakiegoś zobowiązania (po jednej stronie) i należności (po drugiej stronie), to wtedy sprzedaż (zakup) walut obcych jest dozwolona. Jeżeli jednak jedyną causa (jedynym powodem) transakcji sprzedaży (zakupu) walut obcych jest tylko sama chęć dokonania tej transakcji, to będzie to regulowana działalność kantorowa, na dokonanie której potrzebna jest rejestracja według procedur opisanych w Prawie dewizowym. 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakup lub sprzedaż wartości dewizowych

Konkluzje

 

Zakup lub sprzedaż wartości dewizowych jest działalnością kantorową, która jest działalnością regulowaną.

 

Poza obostrzeniami pozostają rozliczenia bankowe, które są uzasadnione innymi niż sam zakup (sprzedaż) wartości dewizowych należności (zobowiązania).

 

Zakup walut jest możliwy tylko albo za pośrednictwem banku, albo za pośrednictwem firmy, która posiada zezwolenie na prowadzenie działalności kantorowej, zatem, jeżeli Pańska firma kupuje towary, płacąc w euro, to musi płacić albo za pośrednictwem banku, albo za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność kantorową. Odpada więc opcja zakupu wartości dewizowych od kontrahenta.

 

Stan prawny z dnia 25.02.2011 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu