Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po bracie kawalerze

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 20.02.2019

Mój brat kawaler zmarł 9 lat temu, nie zostawił testamentu. Był właścicielem działki rolnej. Nie żyją rodzice, a z rodzeństwa zostałam tylko ja. Brat nie miał dzieci, ale ja i pozostałe nieżyjące rodzeństwo mamy. Czy mogę tylko ja dziedziczyć po bracie? Czy postępowanie spadkowe muszę przeprowadzać w sądzie, czy mogę u notariusza?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks cywilny (K.c.) w części dotyczącej spadków ustala reguły zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i na podstawie testamentu. Według tych przepisów dziedziczenie po zmarłym bracie wygląda następująco:

 

Według art. 93 § 1 K.c. – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy) w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

W przypadku braku dzieci (zstępnych) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W sytuacji braku dzieci i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

 

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

 

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

 

Te reguły dotyczą jedynie sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. W przeciwnym wypadku dziedziczenie następuje zgodnie z treścią rozrządzenia testamentowego.

 

Zatem w opisanej sprawie spadek po bracie odziedziczy Pani wraz z dziećmi nieżyjącego rodzeństwa. Nie ma takiej możliwości, aby spadek odziedziczyła wyłącznie Pani z pominięciem dzieci nieżyjącego rodzeństwa, chyba że osoby te przekażą Pani swoje udziały w spadku.

 

Sprawę spadkową można przeprowadzić przed sądem, jak i przed notariuszem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus VIII =

»Podobne materiały

Nieletnia matka - pozew o uznanie dziecka i alimenty

Moja 17-letnia córka urodziła dziecko. 19-letni ojciec zerwał kontakt, zanim córka zorientowała się, że jest w ciąży. Próbowała skontaktować się z byłym chłopakiem, ale bezskutecznie. O ciąży wiedziała rodzina chłopaka, ojciec powiedział, że ma z synem konflikt i nie utrzymują kontaktów. Czy jako pr

 

Kupno praw spadkowych

Jestem zainteresowany zakupem od spadkobierców ustawowych praw i roszczeń do części nieruchomości położonej w Warszawie objętej działaniem dekretu z 26 października 1945 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Czy można nabyć taką nieruchomość, a jeśli tak, to jakie dokumenty będą wymagane do sporządzenia

 

Zgoda sądu na sprzedaż nieruchomości

Kupiłem mieszkanie na kredyt. Jestem jedynym właścicielem tej nieruchomości. Mam następujące pytania:   Co zrobić, aby moja partnerka została włączona do kręgu spadkobierców w razie mojej śmierci? Jak zabezpieczyć moje dzieci przed długami? Jeśli odziedziczą wspomniane wyżej mieszkanie, to

 

Ustanowienie kuratora dla osoby niepełnosprawnej

Ja i żona odrzuciliśmy spadek po naszym zmarłym synu (nie miał dzieci). Nasi rodzice także muszą to zrobić, ale moja mama jest chora na raka w ostatnim stadium choroby. Nie ma z nią kontaktu. Czy powinniśmy ustanowić kuratora dla osoby niepełnosprawnej, czyli dla mamy? Czy spadek powinno odrzucić te

 

Pieniądze z polisy ubezpieczeniowej a spadek

Dłużnik ma polisę ubezpieczeniową na życie, według której jedynym beneficjentem jest jego córka. Po śmierci dłużnika córka wystąpi do sądu o zrzeczenie się prawa do spadku ze względu na długi ojca. Czy pomimo tego będzie uprawniona do polisy ubezpieczeniowej bez ponoszenia negatywnych skutków dziedz

 

Śmierć współwłaściciela konta bankowego. Co zrobić?

Razem z moją babcią byliśmy współwłaścicielami konta bankowego. Babcia zmarła przed 3 miesiącami. Odziedziczyłem po niej cały spadek (3 nieruchomości), mam już akt poświadczenia dziedziczenia. Złożyłem do urzędu skarbowego dokument SD-Z2, w którym wymieniłem te 3 nieruchomości. Jednak w dniu śmierci

 

Żądanie przez siostrę rekompensaty za opiekę nad mamą

Przed paru laty aktem darowizny przekazałam mojej mamie działkę o wartość ok. 200 tys. zł, gdyż wyjeżdżałam na stałe za granicę. Mama sprzedała tę działkę, a za uzyskane pieniądze zakupiła domek letniskowy, a także wykupiła mieszkanie na własność. Zatem w akcie notarialnym oficjalnym właścicielem ty

 

Prowadzenie pojazdów przed uprawomocnieniem wyroku

Mój mąż został złapany na prowadzeniu ciężarówki po spożyciu alkoholu, miał 0,19 w wydychanym powietrzu. Pracuje jako zawodowy kierowca. Zostały mu zabrane prawo jazdy na wszystkie kategorie na 10 miesięcy i otrzymał grzywnę. Wnieśliśmy sprzeciw od wyroku nakazowego i sąd orzekł zakaz prowadzenia po

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »