Śmierć współwłaściciela konta bankowego. Co zrobić?

Razem z moją babcią byliśmy współwłaścicielami konta bankowego. Babcia zmarła przed 3 miesiącami. Odziedziczyłem po niej cały spadek (3 nieruchomości), mam już akt poświadczenia dziedziczenia. Złożyłem do urzędu skarbowego dokument SD-Z2, w którym wymieniłem te 3 nieruchomości. Jednak w dniu śmierci babci na naszym wspólnym koncie bankowym było 50 tys. zł. Czy jestem zobowiązany do wykazania na SD-Z2 całej lub części tej kwoty? Czy pieniądze na koncie wspólnym są spadkiem po zmarłym współwłaścicielu?

Śmierć współwłaściciela konta bankowego. Co zrobić?

Fot. Fotolia

Czy środki zgromadzone na wspólnym ze spadkodawcą rachunku bankowym stanowią spadek?

Rozstrzygnięcie kwestii, czy środki zgromadzone na wspólnym rachunku bankowym stanowią spadek po babci, wymagałoby ustalenia, czyją były własnością za życia babci. W przypadku wspólnego rachunku bankowego należałoby głownie zweryfikować, kto był osobą wpłacającą (zasilającą konto). W uproszczeniu założyłabym, że środki wpłacane przez babcię należały do babci, a te wpłacane przez Pana – do Pana.

Środki będące własnością babci wchodzą do masy spadkowej, środki należące do Pana – oczywiście nie.

W odpowiedzi na Pana pytanie, w mojej ocenie należy skorygować złożone zgłoszenie SD-Z2, i wykazać środki zgromadzone na rachunku bankowym (w części stanowiącej własność babci). Jeżeli środki pieniężne wpłacali Państwo i wypłacali w taki sposób, że trudno jest ustalić, ile z nich na kogo przypada – najlepiej zgłosić całą kwotę.

Zgłoszenie spadku w postaci środków zgromadzonych na koncie bankowym

W przypadkach takich, jak opisany przez Pana (jest Pan jedynym spadkobiercą, dziedziczenie jest w tzw. „zerowej” grupie podatkowej, do której zaliczają się również dziadkowie), i nie został przekroczony termin zgłoszenia warunkujący całkowite zwolnienie od podatku (od dnia powstania obowiązku podatkowego nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy) – za ogólną zasadę sugerowałabym przyjąć, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości niepewności – należy zdecydować się na zgłoszenie środków majątkowych. Nie dotyczy to wyłącznie środków na rachunku bankowym – również innych rzeczy – wyposażenie mieszkania (to, które przedstawia jakąkolwiek wartość), elektronika).

Takie podejście wynika z wagi konsekwencji wynikających z błędnego niezgłoszenia w terminie (utrata prawa do zwolnienia, niezależnego od kwoty).

Reasumując – w Pana przypadku należy ustalić wartość środków na wspólnym rachunku bankowym stanowiących własność babci i skorygować informację SD-Z2 (przed upływem sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od daty poświadczenia dziedziczenia). W razie wątpliwość co do kwoty – zgłosić również wątpliwą.