.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozliczanie PIT online wciąż zyskuje na popularności

Autor: Artykuł Partnera

Chyba nikt nie ma ochoty spędzać czasu w długich kolejkach do urzędów i zwalniać się z pracy, by zdążyć do niego dotrzeć w godzinach pracy danej placówki. W przypadku urzędów skarbowych załatwianie wielu spraw jest prostsze i szybsze dzięki możliwości składania wniosków przez Internet. Dotyczy to również wysyłki rozliczeń rocznych PIT, które zgodnie z obowiązującymi przepisami można dostarczyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Sprawdź, dlaczego korzystanie z systemu e Deklaracje jest coraz popularniejsze i czemu ciągle zdobywa nowych zwolenników rozliczania PIT online.Rozliczanie PIT online wciąż zyskuje na popularności

Rozliczanie deklaracji PIT na portalu podatkowym okazało się jedną z najlepiej ocenianych i wyczekiwanych rewolucji finansowych w Polsce. System rozwiązał problem wielogodzinnych kolejek do urzędów skarbowych i konieczności odwiedzania ich osobiście lub wysyłania listów poleconych. Jeśli zatem chodzi o e-deklaracje, system sprawdził się już w pierwszym roku po jego wprowadzeniu. Z roku na rok liczba podatników zainteresowanych rozliczeniem PIT przez Internet rośnie, zwłaszcza że rozliczenia można dokonać o dowolnej porze dnia i nocy. Dowiedz się więcej na temat rozliczenia PIT przez Internet.

E deklaracje ułatwiają życie podatnikom!

E pit to rozwiązanie, które ułatwia składanie rocznych rozliczeń podatkowych i sprzyja prawidłowemu naliczaniu różnicy pomiędzy składkami należnymi a pobranymi na podatek dochodowy. Różnica w zaliczkach stanowi nadpłatę lub niedopłatę w zależności od tego, na czyją korzyść wyliczono różnicę w pobranych zaliczkach i zaliczkach należnych. Składając deklarację pit przez Internet, praktycznie nie trzeba martwić się taką kwestią, gdyż formularz dostępny online można szybko i poprawnie wypełnić bez pomocy specjalistów. Wystarczy jedynie przygotować kilka podstawowych dokumentów potwierdzających przychód w poprzednim roku, a następnie sprawdzić, czy widoczny w systemie PIT jest z nimi zgodny.

Na czym polega składanie deklaracji podatkowych online?

Wypełnianie i przesyłanie rozliczeń podatkowych na stronie do składania e deklaracji nie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa podatkowego i długiego ślęczenia przed komputerem. Wystarczy sprawdzić PIT-11 otrzymany od pracodawcy i przenieść znajdujące się w nim dane do odpowiedniego formularza PIT. Jeśli otrzymało się kilka pit-11, każdy dokument należy wprowadzić na jedną deklarację rozliczeniową i zsumować kwoty z rubryk oznaczonych tymi samymi numerami. Składanie deklaracji podatkowej przez Internet jest dzięki temu proste i wymaga minimum wysiłku. Co ważne, przez e-pity można wysłać także PIT online do naliczania ulg podatkowych. W ten sposób można skorzystać np. z popularnej ulgi na dziecko w PIT 2024.

Każdy wysłany formularz otrzymuje własny numer referencyjny, który zapobiega jego nieprawidłowemu przypisaniu do sprawy i podatnika. Ponadto podatnik otrzymuje Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, dlatego ma pewność, że wypełniony przez niego formularz dotarł do urzędu skarbowego w wymaganych terminie.

W serwisie udostępniamy bezpłatnie wnioski i wzory podań, które przydają się do korespondencji z urzędem skarbowym - sprawdź, które z treści opublikowanych u nas mogą Ci się przydać. Przeczytaj też więcej o czynnym żalu za niedopełnienie obowiązków podatnika osobiście lub przez e-Deklaracje.

Które deklaracje podatkowe można rozliczyć przez Internet?

Wysyłanie PIT online przez przedsiębiorców nie wymaga zgody Ministerstwa Finansów ani innego organu podatkowego, dlatego deklarację rozliczeniową można składać przez Internet nawet w pierwszym roku działalności. Dzięki temu można przesłać przez Internet każdy formularz PIT, jeżeli nigdzie nie zostało stwierdzone inaczej (np. w nowelizacji przepisów podatkowych). Online można wysłać zarówno deklaracje od osób pracujących na podstawie umowy o pracę, jak i umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Formularz może pochodzić także od przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczanie podatków online jest dozwolone także w przypadku spółek, które odprowadzają PIT i CIT. 

Jak szybko i prawidłowo uzupełnić deklarację podatkową online?

Do sprawnego rozliczania deklaracji podatkowych służy program PIT. W programie można wprowadzić wszystkie pozycje z posiadanych pit-11 i wyliczyć poszczególne rubryki z należnymi i pobranymi zaliczkami na podatek dochodowy. W kolejnych etapach wypełniania deklaracji PIT z pomocą programu można w kilka minut wygenerować gotową deklarację PIT. W deklaracji można wskazać organizację pożytku publicznego, której chce się przekazać 1,5% podatku, by wesprzeć jej ogólne działanie, cel szczegółowy lub jednego z podopiecznych. W systemie dostępna jest zarówno opcja samodzielnego wypełniania Twój e-PIT, jak i generowania gotowej deklaracji po udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań np. o liczbę i rodzaj przysługujących ulg.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 6 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu