Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z kontynuowania umowy zawartej ustnie

Autor: Piotr Brożyński • Opublikowane: 15.05.2018

Zawarłem ustnie umowę (później mieliśmy ją spisać) o remont mieszkania z klientką mieszkającą w innym mieście. Po rozpoczęciu prac miała mi zapłacić zadatek, jednak tego nie zrobiła. Chcę zrezygnować z kontynuowania tej umowy – czy mogę to zrobić bez konsekwencji? Obawiam się, że nie dostanę w ogóle zapłaty za pracę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z kontynuowania umowy zawartej ustnie

Fot. Fotolia

Po pierwsze należy wskazać, że jeśli zawarli Państwo ustną umowę i nie ma żadnego potwierdzenia tej umowy na piśmie czy też w innej formie, takiej jak wiadomości e-mail, SMS itp., wykazanie, że w ogóle doszło do zawarcia takiej umowy oraz na jakich konkretnie warunkach, będzie utrudnione. W związku z powyższym raczej nie powinien Pan się obawiać konsekwencji braku wykonania takiej umowy i całkowitej rezygnacji przez Pana z umowy już na tym początkowym etapie. Tym bardziej, że – jak sam Pan wspominał – umowa dopiero miała zostać pomiędzy Państwem zawarta w formie pisemnej. Wydaje się, że mógłby Pan również przyjąć, że do tej pory ostateczna umowa nie została jeszcze zawarta, gdyż ostatecznie zawarta miała zostać w formie pisemnej, po otrzymaniu przez Pana zaliczki, w związku z czym ma Pan prawo zrezygnować z zawarcia takiej umowy, gdyż obawia się Pan w przyszłości problemów związanych z otrzymaniem wynagrodzenia.

 

Przystąpienie przez Pana do wykonania zawartej przez ustnej umowy jest natomiast ryzykowne, gdyż, nie mając potwierdzonych na piśmie warunków tej umowy, może pojawić się problem w uzyskaniu należnego wynagrodzenia od zamawiającego oraz w wykazaniu, jaka rzeczywiście wysokość wynagrodzenia jest Panu należna, jaki był zakres zleconych robót, czy wykonał Pan prace zgodnie z umową itp.

 

Przyjmując natomiast, że doszło do skutecznego zawarcia umowy, należałoby wskazać, że umowa ta stanowiłaby umowę o dzieło, w związku z czym miałyby do niej zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące tej umowy. Formalnie zatem powinien Pan odstąpić od umowy, aby nie być już tą umową związanym. Przypadek, w którym przyjmujący zamówienie może odstąpić od umowy o dzieło, wskazany jest w art. 640 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy. Formalnie zatem powinien Pan najpierw wyznaczyć zamawiającemu, czyli pani, która zleciła Panu remont, termin na wykonanie działań, w których wymagane jest jej współdziałanie, a dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Może Pan na przykład wezwać do doprecyzowanie szczegółów związanych z zakresem prac (jeżeli Państwo tego wcześniej dokładnie nie uzgodnili), do zapewnienia materiałów czy też zapłaty zaliczki i dopiero po bezskutecznym upływie takiego terminu może Pan złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

 

Odnośnie natomiast tego, co Panu grozi w przypadku niezachowania warunków związanych z odstąpieniem od umowy, należy wskazać, że w braku prawidłowego odstąpienia umowa nadal będzie obowiązywać i zobowiązany Pan będzie do jej wykonania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus cztery =

»Podobne materiały

Umowa o dzieło czy umowa-zlecenie?

Otrzymałem propozycję wykonania dla pewnej instytucji projektu składającego się z kilku części: stworzenia koncepcji, napisania wniosku i zdobycia grantu, zrealizowaniu projektu, sporządzeniu raportu i rozliczenia finansowego. Pracę wykonywałbym samodzielnie, bez nadzoru, wynagrodzenie otrzymał

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »