Rozliczanie sprzątania samochodów w ryczałcie

• Autor: Aleksander Słysz

Czy sprzątanie samochodów i pranie tapicerek samochodowych można rozliczać w ryczałcie ewidencjonowanym 8,5% ? Jestem właścicielem taksówki i zastanawiam się nad rozszerzeniem działalności o sprzątanie samochodów.

Rozliczanie sprzątania samochodów w ryczałcie

Fot. Fotolia

Opodatkowanie dochodów z działalności usługowej

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozwala na opodatkowanie stawką ryczałtu 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) przychodów z działalności usługowej, o ile dany rodzaj usług nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ustawy i nie należy do usług, których wykonywanie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem, wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W mojej ocenie mamy do czynienia z usługami z PKWiU 45.20.30.0, tj. usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobne. Ich świadczenie nie wyłącza z opodatkowania przychodu w sposób zryczałtowany, a nieprzyporządkowanie im innej stawki oznacza, że stawka 8,5% jest właściwa.

Usługa mycia i czyszczenia samochodów a opodatkowanie przychodów na zasadzie ryczałtu

Podobnie wskazuje się w doktrynie [np. M. Jurek, QA 463363, LEX: „w mojej ocenie (…) należy zaliczyć (...) usługi mycia i czyszczenia samochodów do PKWiU 45.20.30.0. (...) Po pierwsze wskazać należy, że ww. usługi nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do u.z.p.d., co oznacza, że ich świadczenie nie wyłącza możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Po drugie, ww. usługi objęte są 8,5% stawką ryczałtu (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b u.z.p.d.)]”.

Powyższe opiera się na właściwej klasyfikacji na gruncie PKWiU, w przypadku gdy pojawiają się wątpliwości w zakresie klasyfikacji towarów, należy wystąpić do Urzędu Statystycznego – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z wnioskiem o ustalenie odpowiedniej klasyfikacji, co będzie stanowiło zabezpieczenie w razie konfliktu z organami podatkowymi.