Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczanie sprzątania samochodów w ryczałcie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.05.2018

Czy sprzątanie samochodów i pranie tapicerek samochodowych można rozliczać w ryczałcie ewidencjonowanym 8,5% ? Jestem właścicielem taksówki i zastanawiam się nad rozszerzeniem działalności o sprzątanie samochodów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczanie sprzątania samochodów w ryczałcie

Fot. Fotolia

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozwala na opodatkowanie stawką ryczałtu 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) przychodów z działalności usługowej, o ile dany rodzaj usług nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 ustawy i nie należy do usług, których wykonywanie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem, wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W mojej ocenie mamy do czynienia z usługami z PKWiU 45.20.30.0, tj. usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobne. Ich świadczenie nie wyłącza z opodatkowania przychodu w sposób zryczałtowany, a nieprzyporządkowanie im innej stawki oznacza, że stawka 8,5% jest właściwa.

 

Podobnie wskazuje się w doktrynie [np. M. Jurek, QA 463363, LEX: „w mojej ocenie (…) należy zaliczyć (...) usługi mycia i czyszczenia samochodów do PKWiU 45.20.30.0. (...) Po pierwsze wskazać należy, że ww. usługi nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do u.z.p.d., co oznacza, że ich świadczenie nie wyłącza możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Po drugie, ww. usługi objęte są 8,5% stawką ryczałtu (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b u.z.p.d.)]”.

 

Powyższe opiera się na właściwej klasyfikacji na gruncie PKWiU, w przypadku gdy pojawiają się wątpliwości w zakresie klasyfikacji towarów, należy wystąpić do Urzędu Statystycznego – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z wnioskiem o ustalenie odpowiedniej klasyfikacji, co będzie stanowiło zabezpieczenie w razie konfliktu z organami podatkowymi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + VII =

»Podobne materiały

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

 

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia? Jeden z nas spła

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »