Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przebieranie się w odzież roboczą zalicza się do czasu pracy

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 16.12.2009

Czy pracodawca powinien uznać, że czas potrzebny na przebranie się w odzież roboczą przed pracą, a także we własne ubrania po pracy, jest zaliczany do czasu pracy? Jestem przekonany, że tak jest, ale nie mogę znaleźć odpowiednich przepisów – proszę więc o konkretne podstawy prawne.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żeby odpowiedzieć na Pańskie pytanie, najpierw trzeba przyjrzeć się definicji czasu pracy zawartej w Kodeksie pracy (w skrócie K.p.).

 

Zgodnie z art. 128 § 1 K.p. „czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”.

 

Oznacza to, że czas pracy nie jest tym samym, co czas rzeczywistego wykonywania pracy określonej w umowie, ale obejmuje również okresy nieświadczenia pracy, w których pracownik „pozostaje w dyspozycji” pracodawcy. Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy oznacza faktyczną gotowość do świadczenia pracy. Nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy pracownik, który nie znajduje się w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu do wykonywania pracy, oraz pracownik, który wprawdzie znajduje się w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, ale w stanie uniemożliwiającym wykonywanie pracy. Gotowość pracownika do świadczenia pracy oznacza bowiem, że musi znajdować się w takim stanie (psychofizycznym), który umożliwia mu faktyczne wykonywanie pracy, a więc musi pozostawać w stanie wskazującym na chęć i możliwość wykonywania powierzonych czynności.

 

Czasem pracy jest zatem zarówno okres rzeczywistego wykonywania pracy w warunkach zorganizowanych, umożliwiających kontrolę zachowania pracownika, jak i okresy pozostawania poza tą kontrolą, o ile wykonywane są zadania robocze, oraz te, w których nie można wykonywać zadań roboczych, ale realizuje się społeczno-ekonomiczny cel stosunku pracy, czyli pracownik zachowuje się zgodnie z interesem pracodawcy.

 

Czas, w którym pracownik pozostaje w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do świadczenia pracy i wykonuje czynności związane ze zdawaniem lub przejmowaniem zmiany oraz przebiera się w ubranie robocze, podlega wliczeniu do czasu pracy.

 

Przyjąć więc należy, że przebranie się po przyjściu do pracy w odzież roboczą, a także umycie się i przebranie w odzież wyjściową po zakończeniu pracy, zalicza się do czasu pracy, bowiem mieści się w ogólnym pojęciu realizacji obowiązku pracownika polegającego na odpowiednim przygotowaniu się do pracy i jej zakończenia.

 

Trzeba stwierdzić otwarcie, że w żadnym akcie prawnym z zakresu prawa pracy nie jest wprost napisane, że czas poświęcony przebraniu się w odzież roboczą jest czasem pracy. Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie wynika z wykładni wskazanego artykułu oraz dorobku doktryny i orzecznictwa w kwestii pojęcia czasu pracy i pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus 0 =

22.02.2013

Witam -jestem ZSIP i zadałem onegdaj to pytanie Ministerstwu Gospodarki . Odpowiedział ,że żaden przepis tego nie reguluje . Ja wychodziłem z innej przesłanki -art 300 KP w nawiązaniu do art KC. Skoro pracodawca ma niehigieniczne warunki pracy a obowiązany jest je zachować i ma obowiązek zapewnić ubranie oraz ma to ma obowiązek je umozliwić założyć w czasie pracy gdyż to On jest winny że ma takie warunki pracy a więc -obowiązek naprawienia szkody. Tylko co z ruchem ciągłym gdzie ludzie muszą się zmieniać na stanowiskach pracy?

Kuba

»Podobne materiały

Dyspozycja pracownika

Czy wykonanie obowiązujących czynności służbowych w miejscowości zamieszkania (obowiązkowa wpłata pieniędzy do banku i ustalenie harmonogramu dalszej pracy poza siedzibą pracodawcy) oznacza rozpoczęcie pracy i tym samym pozostawanie pracownika do dyspozycji pracodawcy? Czy przejazd z miejscowości, g

 

Praca w ruchu ciągłym

Czy pracownicy mogą pracować w systemie zmianowym ciągłym (włącznie z sobotami i niedzielami)? Czy w tym systemie mogą być zmiany co 12 godzin? Kiedy występują nadgodziny? Jakie są według prawa dni wolne w systemie pracy w ruchu ciągłym?  

 

Praca zmianowa matki małego dziecka

Za 3 miesiące wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (roczny urlop). Pracowałam na 3 zmiany. Czy matkę małego dziecka nadal obowiązuje praca zmianowa? Czy po 21 jest już pora nocna? Czy karmiąc dziecko, mogę mieć krótszy dzień pracy?

 

Praca w systemie czterozmianowym

Pracuję w systemie czterozmianowym w ruchu ciągłym. Przysługuje mi co czwarta niedziela wolna, ale w niedzielę wolną, która przypada z grafiku pracy mam wpisywane wolne z limitu godzin. Czy w tę niedzielę można wpisać wolne z limitu godzin?

 

Praca na pół etatu przez dwa tygodnie miesiąca

Czy w ramach umowy o pracę na 1/2 etatu jest możliwość pracy przez 2 tygodnie, a potem dwa tygodnie przerwy?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »