.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niedostateczna opieka nad seniorem i wydawanie jego pieniędzy, jakie kroki podjąć?

• Opublikowano: 10-10-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mieszkam za granicą, a problem, z jakim się zwracam, dotyczy niedostatecznej opieki nad moją seniorką mamą (90 lat) i trwonienia jej pieniędzy. Mama mieszka w Polsce, ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Sam miałem problemy zdrowotne i przez rok nie mogłem jej odwiedzić, a teraz okazało się, że mama jest zaniedbana, żyje w ubóstwie i brudzie, mimo że ma całkiem sporą emeryturę. Kilka lat temu mama zrobiła upoważnienie w banku na wnuczkę po to, aby pomagała jej w płaceniu rachunków. Tymczasem okazało się, że upoważniona osoba wyczyściła konto do zera i tak jest co miesiąc. Pieniądze wpływają na konto, a wnuczka niemal całość wypłaca. Próbowałem interweniować w banku, ale nic to nie dało, ponieważ upoważniona osoba może robić z kontem, co chce. Nic bym nie powiedział, jakby mama miała oprane, posprzątane i ugotowane, ale w tym przypadku jest to karygodne. Co mogę z tym zrobić, aby zapewnić mamie dobrą opiekę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niedostateczna opieka nad seniorem i wydawanie jego pieniędzy, jakie kroki podjąć?

Zapewnienie seniorowi godnej opieki i powstrzymanie trwonienia pieniędzy przez wnuczkę

Jeżeli mama nie może sama zamieszkiwać, albowiem nie jest w stanie wykonać przy sobie podstawowych czynności, powinien Pan albo w porozumieniu z mamą umieść ją w odpowiednim ośrodku, albo w przypadku braku jej zgody – wystąpić o przymusowe umieszczenie mamy w DPS.

 

Jeżeli chodzi o konto, powinien Pan po prostu z mamą udać się do placówki banku i zamknąć to konto albo odwołać upoważnienie do dysponowania kontem i założyć mamie nowe konto – bez upoważnienia dla wskazanej osoby. Jeżeli jednak mama nie powinna sama zamieszkiwać, to powinien Pan postarać się o pomoc dla mamy i umieszczenie jej w odpowiednim ośrodku, w którym o nią zadbają.

 

Jeżeli mama nie jest osobą ubezwłasnowolnioną, a wymaga całodobowej opieki, to niektóre instytucje mogą złożyć wniosek o umieszczenie jej w domu opieki społecznej lub może zrobić to Pan – w przypadku braku porozumienia z mamą i jej woli umieszczenia w takim ośrodku.

 

Umieszczenie w DPS z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności

Zgodnie z art. 54 ustawy o pomocy społecznej:

 

1. Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

2. Osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

2a. W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej wynosi ponad 3 miesiące, osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.

3. Osoba wymagająca wzmożonej opieki medycznej kierowana jest na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.6)) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.

4. W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umieszczenie w DPS na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Zgodnie natomiast z treścią art. 39 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego:

 

1. Jeżeli osoba, o której mowa w art. 38, lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

2. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić również kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli przebywająca w nim osoba jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, natomiast nie wymaga dalszego leczenia w tym szpitalu.

3. Jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, o jej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy.

 

Z uwagi na powyższe, w powyższych przypadkach, sąd decyduje, czy uprawniony ma być przymusowo skierowany do domu pomocy społecznej. Niniejsze następuje na wniosek organu pomocy rodzinie lub osoby najbliższej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu