Niedostateczna opieka nad seniorem i wydawanie jego pieniędzy, jakie kroki podjąć?

• Opublikowano: 10-10-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mieszkam za granicą, a problem, z jakim się zwracam, dotyczy niedostatecznej opieki nad moją seniorką mamą (90 lat) i trwonienia jej pieniędzy. Mama mieszka w Polsce, ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Sam miałem problemy zdrowotne i przez rok nie mogłem jej odwiedzić, a teraz okazało się, że mama jest zaniedbana, żyje w ubóstwie i brudzie, mimo że ma całkiem sporą emeryturę. Kilka lat temu mama zrobiła upoważnienie w banku na wnuczkę po to, aby pomagała jej w płaceniu rachunków. Tymczasem okazało się, że upoważniona osoba wyczyściła konto do zera i tak jest co miesiąc. Pieniądze wpływają na konto, a wnuczka niemal całość wypłaca. Próbowałem interweniować w banku, ale nic to nie dało, ponieważ upoważniona osoba może robić z kontem, co chce. Nic bym nie powiedział, jakby mama miała oprane, posprzątane i ugotowane, ale w tym przypadku jest to karygodne. Co mogę z tym zrobić, aby zapewnić mamie dobrą opiekę?

Niedostateczna opieka nad seniorem i wydawanie jego pieniędzy, jakie kroki podjąć?

Zapewnienie seniorowi godnej opieki i powstrzymanie trwonienia pieniędzy przez wnuczkę

Jeżeli mama nie może sama zamieszkiwać, albowiem nie jest w stanie wykonać przy sobie podstawowych czynności, powinien Pan albo w porozumieniu z mamą umieść ją w odpowiednim ośrodku, albo w przypadku braku jej zgody – wystąpić o przymusowe umieszczenie mamy w DPS.

Jeżeli chodzi o konto, powinien Pan po prostu z mamą udać się do placówki banku i zamknąć to konto albo odwołać upoważnienie do dysponowania kontem i założyć mamie nowe konto – bez upoważnienia dla wskazanej osoby. Jeżeli jednak mama nie powinna sama zamieszkiwać, to powinien Pan postarać się o pomoc dla mamy i umieszczenie jej w odpowiednim ośrodku, w którym o nią zadbają.

Jeżeli mama nie jest osobą ubezwłasnowolnioną, a wymaga całodobowej opieki, to niektóre instytucje mogą złożyć wniosek o umieszczenie jej w domu opieki społecznej lub może zrobić to Pan – w przypadku braku porozumienia z mamą i jej woli umieszczenia w takim ośrodku.

Umieszczenie w DPS z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności

Zgodnie z art. 54 ustawy o pomocy społecznej:

1. Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

2. Osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

2a. W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej wynosi ponad 3 miesiące, osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.

3. Osoba wymagająca wzmożonej opieki medycznej kierowana jest na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.6)) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.

4. W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.

Umieszczenie w DPS na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Zgodnie natomiast z treścią art. 39 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego:

1. Jeżeli osoba, o której mowa w art. 38, lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

2. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić również kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli przebywająca w nim osoba jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, natomiast nie wymaga dalszego leczenia w tym szpitalu.

3. Jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, o jej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy.

Z uwagi na powyższe, w powyższych przypadkach, sąd decyduje, czy uprawniony ma być przymusowo skierowany do domu pomocy społecznej. Niniejsze następuje na wniosek organu pomocy rodzinie lub osoby najbliższej.