.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Konsekwencje wynajmu mieszkania do uprawiania prostytucji

Autor: Kiecana Kamil • Opublikowane: 28.08.2021 • Zaktualizowane: 28.08.2021

Ogłosiłem, że chcę wynająć 3-pokojowe mieszkanie. Zadzwonił pan, który chce na własną działalność wynająć i chce, abym mu wystawiał za wynajem rachunki. Niemniej poinformował mnie, że będą tam mieszkać 3 dziewczyny z Ukrainy i będą uprawiać prostytucję. Jeśli ja, jako właściciel wynajmuję mieszkanie i nie wiem, do jakich celów jest ono wykorzystywane (lub wiem i się zgodziłem), to czy popełniam przestępstwo zagrożone karą więzienia? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje wynajmu mieszkania do uprawiania prostytucji

Ułatwianie uprawiania prostytucji

Kluczowy przepis prawa, który powinien być dla Pana istotny, to art. 204 Kodeksu karnego, zgodnie z którym:

 

„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

§ 3. Jeżeli osoba określona w § 1 lub 2 jest małoletnim, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

Wyżej wymienione „ułatwianie” określa się w piśmiennictwie jako „kuplerstwo”. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez piśmiennictwo, kuplerstwo może polegać np. na pośredniczeniu między prostytutką a klientami, wynajmowaniu pomieszczeń, w którym świadczy ona usługi (nawet jeśli jest to samochód udostępniony na krótko, np. przez taksówkarza) (tak M. Mozgawa [w:] M. Budyn-Kulik i in., Kodeks karny. Komentarz aktualizowany, Gdańsk 2021, art. 204).

 

Kuplerstwo przejawiać się może poprzez wynajmowanie pokoju (w tym hotelowego), mieszkania, przyczepy kempingowej na krótki czas (minuty, godziny, a nie w celu dłuższego zamieszkiwania) (tak V. Konarska-Wrzosek [w:] A. Lach i in., Kodeks karny. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2020, art. 204). Tak też A. Marek [w:] Kodeks karny. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2010, art. 204. Podobnie J. Piórkowska-Flieger [w:] Kodeks karny. Komentarz, wyd. VII, red. T. Bojarski, Warszawa 2016, art. 204.

Konsekwencje najmu mieszkania pod prostytucję

Zatem istnieje w mojej ocenie ryzyko, że organy ścigania prowadziłyby czynności w kierunku ustalenia, że Pana zachowanie spełniałoby przesłanki z ww. art. 204 Kodeksu karnego, nawet gdyby nie było dowodów na to, że wiedział Pan o ww. praktyce. Oczywiście, jeśli okazałoby się, że nie miał Pan podstaw do podejrzewania, że taka praktyka będzie wykonywana w Pana lokalu, to trudno mówić o Pana ukaraniu, jednak potencjalne ryzyko angażowania Pana w działania organów ścigania jest.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl