Konsekwencje wynajmu mieszkania do uprawiania prostytucji

• Autor: Kiecana Kamil

Ogłosiłem, że chcę wynająć 3-pokojowe mieszkanie. Zadzwonił pan, który chce na własną działalność wynająć i chce, abym mu wystawiał za wynajem rachunki. Niemniej poinformował mnie, że będą tam mieszkać 3 dziewczyny z Ukrainy i będą uprawiać prostytucję. Jeśli ja, jako właściciel wynajmuję mieszkanie i nie wiem, do jakich celów jest ono wykorzystywane (lub wiem i się zgodziłem), to czy popełniam przestępstwo zagrożone karą więzienia?

Konsekwencje wynajmu mieszkania do uprawiania prostytucji

Ułatwianie uprawiania prostytucji

Kluczowy przepis prawa, który powinien być dla Pana istotny, to art. 204 Kodeksu karnego, zgodnie z którym:

„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

§ 3. Jeżeli osoba określona w § 1 lub 2 jest małoletnim, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Wyżej wymienione „ułatwianie” określa się w piśmiennictwie jako „kuplerstwo”. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez piśmiennictwo, kuplerstwo może polegać np. na pośredniczeniu między prostytutką a klientami, wynajmowaniu pomieszczeń, w którym świadczy ona usługi (nawet jeśli jest to samochód udostępniony na krótko, np. przez taksówkarza) (tak M. Mozgawa [w:] M. Budyn-Kulik i in., Kodeks karny. Komentarz aktualizowany, Gdańsk 2021, art. 204).

Kuplerstwo przejawiać się może poprzez wynajmowanie pokoju (w tym hotelowego), mieszkania, przyczepy kempingowej na krótki czas (minuty, godziny, a nie w celu dłuższego zamieszkiwania) (tak V. Konarska-Wrzosek [w:] A. Lach i in., Kodeks karny. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2020, art. 204). Tak też A. Marek [w:] Kodeks karny. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2010, art. 204. Podobnie J. Piórkowska-Flieger [w:] Kodeks karny. Komentarz, wyd. VII, red. T. Bojarski, Warszawa 2016, art. 204.

Konsekwencje najmu mieszkania pod prostytucję

Zatem istnieje w mojej ocenie ryzyko, że organy ścigania prowadziłyby czynności w kierunku ustalenia, że Pana zachowanie spełniałoby przesłanki z ww. art. 204 Kodeksu karnego, nawet gdyby nie było dowodów na to, że wiedział Pan o ww. praktyce. Oczywiście, jeśli okazałoby się, że nie miał Pan podstaw do podejrzewania, że taka praktyka będzie wykonywana w Pana lokalu, to trudno mówić o Pana ukaraniu, jednak potencjalne ryzyko angażowania Pana w działania organów ścigania jest.