Zabezpieczenie umowy najmu okazjonalnego na wypadek problemów

• Opublikowano: 05-10-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Zamierzam wynająć mieszkanie na umowę najmu okazjonalnego i zastanawiam się jak zabezpieczyć tą umowę. Najemcami mieliby być obywatele Ukrainy, ale stroną umowy ma być Polka, moja znajoma. Ona chce wziąć tę umowę najmu okazjonalnego na siebie, abym ja czuła się pewniej. Proszę mi doradzić, jak to przeprowadzić, aby zabezpieczyć umowę najmu na wypadek problemów, na przykład gdyby najemcy nie chcieli opuścić mojego lokalu. Czy znajoma, na którą będzie umowa najmu, będzie mogła zameldować w moim lokalu lokatorów, czy potrzebna będzie moja zgoda?

Zabezpieczenie umowy najmu okazjonalnego na wypadek problemów

Cechy najmu okazjonalnego

Stroną umowy powinny być osoby, które faktycznie zamieszkują w nieruchomości. Dla bezpieczeństwa najmu okazjonalnego polecam też formę aktu notarialnego.

Najem okazjonalny to najem, którego założeniem jest sprawniejsze eksmitowanie lokatora w przypadku sporu stron – co do zasady eksmisja taka jest nieco szybsza.

Najważniejsza kwestią jest to, iż pomimo szczegółowego uregulowania najmu okazjonalnego, najem okazjonalny nie niweluje przepisów i uprawnień lokatora gwarantowanych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Umowa najmu okazjonalnego przede wszystkim ze względu na formalizm, czas oznaczony umowy, ma zagwarantować większą ochronę interesów wynajmującego. Samo poddanie się egzekucji w akcie notarialnym i wskazanie miejsca zamieszkania ma zagwarantować jedynie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych lokatora po ewentualnej eksmisji. Najemca musi bowiem wskazać miejsce, do którego będzie można go eksmitować, jeśli zajdzie taka konieczność.

Łatwiejsza procedura eksmisyjna

Cała procedura eksmisji polega na tym, iż akt notarialny – w przypadku sporu – może zostać opatrzony przez sąd klauzulą wykonalności, co stanowi tytuł wykonawczy w zakresie wykonania eksmisji. Normalna procedura eksmisji rozpoczyna się bowiem od postępowania sądowego – tu postępowanie sądowe nie jest potrzebne – wystarczy, że złoży Pani akt notarialny wraz z wnioskiem do sądu. Pozostaje więc tylko postępowanie komornicze w zakresie opróżnienia lokalu – czas takiego postępowania jest różny – może trwać miesiąc, a może nawet pół roku. W przypadku najmu okazjonalnego, oprócz kaucji, która zabezpiecza szkody oraz należności z tytułu najmu, zawierać może ona także należności z tytułu kosztów egzekucji.

Podsumowując, w obecnym systemie prawnym najem okazjonalny jest, mimo wszystko, najlepszą formą najmu w zakresie ochrony uprawnień właściciela lokalu, a to z uwagi na szybszą procedurę eksmisji w przypadku braku płatności czynszu lub braku chęci opuszczenia przez najemcę wynajmowanego lokalu.

Obowiązek meldunkowy

Sam obowiązek meldunkowy nie ma żadnego znaczenia w przypadku chęci eksmisji lokatorów –bowiem jest on jedynie obowiązkiem administracyjnym i służy ewidencji. Jeżeli lokatorzy będą zamieszkiwali u Pani, to tam powinni być zameldowani, albowiem zameldowanie ich w innym miejscu nie będzie świadczyło o prawdzie.

W mojej ocenie, dla prostoty i zachowania sensu najmu okazjonalnego powinna Pani zdecydować się na akt notarialny i wskazać jako strony umowy osoby, które faktycznie będą zamieszkiwały w Pani lokalu. Jeżeli osoba z Polski chce pomóc, to jako lokal do eksmisji należy wskazać jej nieruchomość wraz z oświadczeniem z jej strony o wyrażeniu na to zgody. Wskazane bowiem przez Panią rozwiązanie nie będzie odzwierciedlało prawdy i zabezpieczało Pani, tak jak by sobie Pani tego życzyła – dlatego proponuję prostsze rozwiązanie, które jest możliwe do wykonania i stanowi istotę najmu okazjonalnego.