Hałasy z mieszkania sąsiadów – co robić?

Wprowadziłem się do nowego bloku i okazało się, że odgłosy z mieszkania sąsiadów są w moim mieszkaniu doskonale słyszalne. Hałas bierze się z tupania dzieci, a nawet zwykłego, głośnego chodzenia. Odgłosy są bardzo uciążliwe, nie pozwalają mi normalnie żyć. Nie wiem, czy to wada konstrukcji budynku, czy sąsiedzi są tak hałaśliwi i egoistyczni (zdarza się to też w nocy). Co robić?

Hałasy z mieszkania sąsiadów – co robić?

Zakłócanie spokoju przez krzyki i hałasy w jednym z mieszkań w bloku

Tytułem wstępu chciałbym wyjaśnić, iż Pański sąsiad jako właściciel lokalu zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) obowiązany jest do utrzymywania swojego lokalu w należytym stanie, przestrzegania porządku domowego, korzystania z nieruchomości wspólnej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałania z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Ponadto, zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275) „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Gdzie zgłosić hałasy w mieszkaniu sąsiada zakłócające spokój innym lokatorom bloku?

Mając na uwadze cytowany przepis Kodeksu wykroczeń, należy stwierdzić, iż skoro hałas dochodzący z mieszkania Pańskich sąsiadów stanowi wykroczenie, powinien Pan wzywać policję w przypadku każdorazowej emisji hałasu, który zakłóca Pański spokój.

W przypadku gdyby po interwencji policji i upomnieniu sąsiadów hałasy dobiegające z mieszkania sąsiadów w dalszym ciągu pojawiały się, policja powinna wystąpić do sądu grodzkiego z wnioskiem o ukaranie.

Gdyby oskarżyciel publiczny, jakim jest w sprawach o wykroczenia policja, nie dopatrzył się podstaw do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie, zastosowanie znajdzie art. 27 § 2 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym „pokrzywdzony może samodzielnie wnieść wniosek o ukaranie jako oskarżyciel posiłkowy, jeżeli w ciągu miesiąca od powiadomienia o wykroczeniu organu uprawnionego do występowania w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego nie zostanie powiadomiony o wniesieniu przez ten organ wniosku o ukaranie albo otrzyma zawiadomienie, o którym mowa w art. 54 § 2”, a zatem proszę pamiętać, iż jeśli w ciągu miesiąca nie zostanie Pan poinformowany o wniesieniu przez policję wniosku o ukaranie bądź otrzyma Pan zawiadomienie o stwierdzeniu przez policję braku podstaw do wniesienia wniosku o ukaranie – wówczas na podstawie powyższego przepisu przysługiwać Panu będzie prawo do samodzielnego wniesienia wniosku o ukaranie. Wniosek należałoby wnieść do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia, a więc sądu właściwego dla Pańskiego miejsca zamieszkania.

Zakłócanie ciszy nocnej w bloku

W mojej ocenie wzywanie policji za każdym razem, kiedy Pański sąsiad wraz z rodziną będą zakłócać Pański spokój, a szczególności po godzinie 22:00, jest skutecznym sposobem rozwiązania problemów, bowiem w większości przypadków grzywny nakładane przez sądy sięgające nawet kilku tysięcy złotych skutecznie skłaniają do refleksji i zastanowienia nad własnym zachowaniem osoby postępujące w sposób określony w art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń.

Pragnę Pana poinformować, iż istnieje również inny sposób prawny, który może znaleźć zastosowanie w Pańskim przypadku – jest nim skierowanie sprawy na drogę postępowania cywilnego.

Mając na uwadze sytuację przedstawioną w pytaniu, należy stwierdzić, że przysługuje Panu prawo do wystąpienia z pozwem o zaniechanie naruszeń, tzn. o zakazanie sąsiadom uciążliwego dla Pana hałasu, z którym należy wystąpić do sądu rejonowego (wydziału cywilnego).

Pozew o zakazanie sąsiadom uciążliwego hałasowania

Podstawą prawną wspomnianego powyżej pozwu jest art. 144 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych” oraz art. 222 § 2, którego treść brzmi następująco: „przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

W trakcie postępowania będzie Pan musiał udowodnić, iż hałas płynący z mieszkania sąsiadów zakłóca korzystanie z Pańskiej nieruchomości, a zatem wskazane byłoby, aby twierdzenia te potwierdzili świadkowie, np. sąsiedzi lub osoby, które były świadkami występującego hałasu. Oczywiście gdyby zdecydował się Pan wcześniej wzywać policję, dokumenty z interwencji również mogą stanowić dowód potwierdzający Pańskie racje.

Proszę mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 126 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) – „każde pismo procesowe powinno zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  2. oznaczenie rodzaju pisma;
  3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  5. wymienienie załączników”.

Zgodnie zaś z art. 126 § 2 „gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze – sygnaturę akt”.

Od przedmiotowego pozwu zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594) należy uiścić 5% wartości przedmiotu sporu, niemniej jednak w Pańskim przypadku z uwagi na trudności w określeniu przedmiotu sporu, uważam za zasadne uiszczenie opłaty podstawowej w wysokości 30 zł, którą można uiścić przelewem lub poprzez naklejenie na pozew znaków opłaty sądowej. Proszę mieć także na uwadze fakt, iż sąd może stwierdzić, że opłata od pozwu powinna być większa i gdyby do takiego przekonania doszedł, zapewne wezwie Pana do jej uzupełnienia.

W przypadku gdyby zdecydował się Pan na wystąpienie na drogę postępowania cywilnego oraz napotkał jakiekolwiek trudności w przygotowaniu stosownego pozwu, służę pomocą w jego przygotowaniu.