Czynności egzekucyjne mimo spłacenia długu

Miałam zadłużenie w firmie windykacyjnej. Spłacałam je nieregularnie, więc firma zaangażowała komornika. Miesiąc później wpłaciłam na konto firmy kwotę odpowiadającą całemu długowi. Jakiś czas później dostałam pismo od komornika, że wciąż mam zadłużenie. Wyjaśniłam to z firmą, okazało się, że wszystko w porządku, a moja wpłata dotarła. Mimo to jednak wciąż dostaję od komornika pisma z „groźbą” egzekucji. Jak wreszcie zakończyć tę sprawę?

Czynności egzekucyjne mimo spłacenia długu

Postępowanie egzekucyjne mimo spłaty całego zadłużenia

Zgodnie z opisem:

  1. toczyło się wobec Pani postępowanie egzekucyjne,
  2. dokonała Pani spłaty długu, ale bezpośrednio do wierzyciela,
  3. nie wiadomo, czy postępowanie zostało umorzone na wniosek wierzyciela (co do jego należności).

Postępowanie egzekucyjne ma to do siebie, że jego dysponentem jest wierzyciel.

Jak widać, firma windykacyjna nie zawiadomiła komornika, że został w pełni zaspokojony, i dlatego komornik działał tak, jakby spłaty nie było. Dzięki interwencji udowodniła Pani, że wierzyciel został zaspokojony.

Wierzyciel (firma windykacyjna) powinien złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. W wyniku tego komornik umarza postępowanie na wniosek wierzyciela. To jednak nie kończy całego postępowania.

Komornikowi nie należą się żadne opłaty egzekucyjne od ściągniętych kwot, bowiem pieniądze nie przeszły przez jego konto. Należy mu się jednak: zwrot wydatków pieniężnych (jeżeli nie zostały pokryte z zaliczki od wierzyciela) oraz opłata od dłużnika z powodu umorzenia egzekucji na wniosek wierzyciela.

Stosownie do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

„Art. 39. 1. Komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. (…)

Art. 43. Za prowadzenie egzekucji i inne czynności wymienione w ustawie komornik pobiera opłaty egzekucyjne. (…)

Art. 49. 2. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

3. W celu pobrania opłat, o których mowa w ust. 2, komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności”.

Wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania

W ten oto sposób komornik ma prawo do opłaty egzekucyjnej w wysokości 5% świadczenia, jakie pozostało do wyegzekwowania, a nie doszło do tego z powodu wniosku wierzyciela o umorzenie postępowania.

Wskażę, że zgodnie z art. 46 „do wartości egzekwowanego świadczenia lub zabezpieczonego roszczenia, stanowiącej podstawę ustalenia opłaty wlicza się odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji lub zabezpieczeniu wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku lub rozszerzenia egzekucji, z zastrzeżeniem ust. 2”.

Trzeba zacząć od sprawdzenia, czy do komornika wpłynął wniosek o umorzenie postępowania wobec Pani z powodu uzyskania zaspokojenia. Jeżeli nie, proszę nalegać na firmę windykacyjną, aby uczyniła to jak najszybciej.

Po złożeniu wniosku przez wierzyciela komornik umorzy postępowanie oraz ustali należne mu jeszcze koszty najprawdopodobniej w postanowieniu o umorzeniu egzekucji.

Takie postanowienie stanowi samodzielna podstawę do dalszego prowadzenia egzekucji w zakresie kosztów, jakie dłużnik powinien zapłacić komornikowi (art. 49 ust. 3).

W chwili otrzymania takiego postanowienia (albo postanowienia o ustaleniu kosztów) istnieje możliwość jego zaskarżenia w ciągu 7 dni od otrzymania. Jeżeli to nie nastąpi, stanie się ono prawomocne i komornik przeprowadzi normalną egzekucję w celu zaspokojenia swoich kosztów.

W zasadzie bój można toczyć tylko o wysokość kwoty należnej komornikowi.

Może Pani zaskarżyć czynność komornika (koszt 100 zł) i liczyć, że koszty zostaną ustalone w mniejszej kwocie (co najmniej o 100 zł).

Gdy korzyść z tego będzie mniejsza, to takie działanie uznałbym za niecelowe.