ePorady24.pl Prawo karne Inne Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych...
Zadaj pytanie › Zadaj pytanie ›

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opublikowane: 04.11.2011

Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B

Czy mogę jeździć skuterem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, jeżeli sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B?

Zgodnie z art. 42 Kodeksu karnego sąd orzeka albo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego rodzaju albo wszelkich pojazdów.

 

W najnowszym orzecznictwie przyjmuje się, że skuter jest pojazdem mechanicznym. Bez znaczenia w kwestii zaliczenia do kategorii „pojazdów mechanicznych” pozostają konkretne właściwości poszczególnych motorowerów czy skuterów (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12.01.2011 r., sygn. akt IV KK 341/10). Niemniej do jego prowadzenia nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy kategorii B.

 

W myśl art. 88 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym „prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:

 

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  • pojazdem, o którym mowa wyżej, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym”.

 

Tym samym nie może Pan prowadzić przez czas trwania zakazu wymienionych pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kategorii B.

 

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia skuter, stąd w doktrynie przyjmuje się, iż skuter jest typem motoroweru. Motorowerem jest „pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h” (art. 2 pkt 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Jeżeli kierujący motorowerem ma ukończone 18 lat, nie jest obowiązany do posiadania szczególnych uprawnień (art. 87 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Samo osiągnięcie pełnoletności uprawnia do kierowania motorowerem w ruchu drogowym. Wystarcza wówczas posiadanie dowodu osobistego. Tym samym osoba pełnoletnia na skuterze o pojemności do 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, może jeździć, posiadając tylko dowód osobisty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj >>

 

Mając na uwadze powyższe, uważam, że może Pan jeździć skuterem, skoro sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wyłącznie kategorii B. Skuter nie zalicza się do pojazdów mechanicznych kategorii B.

 

Niemniej w każdym czasie może Pan wystąpić do sądu, który wydał wyrok skazujący, z wnioskiem o jego wykładnię (interpretację) poprzez określenie, czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ogranicza się tylko do tych pojazdów, do prowadzenia których jest konieczne posiadanie prawa jazdy kat. B. Wniosek jest wolny od opłat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

wersja do druku

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - V =

 

»Podobne materiały

Zakaz prowadzenia pojazdów – możliwości ubiegania się o skrócenie kary

Zabrano mi na 5 lat prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Czy istnieje możliwość wystąpienia do sądu o oddanie wcześniej prawa jazdy z powodu tego, że jestem jedynym żywicielem rodziny?

W mojej sprawie sąd wydał orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów na podstawie tzw. dowodów domniemanych. To znaczy nie było ewidentnych dowodów na to, kto siedział za kierownicą i świadkowie zeznający na policji również nie wskazali tego jednoznacznie. Czy w takim przypadku można wystąpić do sądu o ponowne rozpatrzenie sprawy? W sprawie tej wzięto pod uwagę, kto jest właścicielem pojazdu, natomiast nie złapano sprawcy bezpośrednio za kierownicą.

Zakaz prowadzenia pojazdów przez rok

Za jazdę pod wpływem alkoholu zostałem pozbawiony prawa jazdy na okres jednego roku i muszę zapłacić grzywnę. Czy po tym czasie będę musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy, czy wystarczy zwrócić się do wydziału komunikacji i odebrać dokument? Czy mogę obecnie prowadzić motorower (do 50 cm3 pojemności)? Czy po takim wyroku będę uchodził za osobą karaną i nie będę mógł otrzymać zaświadczenia o niekaralności?

Odwieszenie kary za złamanie zakazu prowadzenia samochodu

Mam sądowy zakaz kierowania pojazdami przez okres 4 lat oraz wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jest to wyrok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Czy jeśli prowadziłbym teraz samochód na trzeźwo, to w każdym wypadku nastąpi odwieszenie kary?

Jazda na skuterze po alkoholu

Kilka dni temu wracałem w nocy od kolegi (mieszka 400 m dalej) na skuterze. Nie załączyłem świateł, bo nie chciałem być zauważony. Miałem jednak pecha i zostałem zatrzymany do kontroli. Okazało się, że mam około 1 promila alkoholu we krwi. Obawiam się kary. Jeszcze się uczę (mam 20 lat), ale pracuję też jako dostawca – muszę jeździć na skuterze. Tym samym pomagam finansowo rodzicom (mama choruje). Czy za jazdę na skuterze po alkoholu grozi mi utrata prawa jazdy? Dodam, że niedługo zdaję egzamin na prawo jazdy kat. B. Czy mogę starać się o umorzenie kary?

Jazda pod wpływem alkoholu

Parę miesięcy temu zostałem zatrzymany przez policję (do rutynowej kontroli); badanie alkomatem wskazało 0,27 mg alkoholu we krwi. Funkcjonariusze zabrali mnie na komendę, gdzie zbadano mnie ponownie i wówczas wynik wyniósł 0,23 mg. Niedawno otrzymałem postanowienie o odebraniu prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu; w uzasadnieniu napisano: „nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie o czyn z art. 178a § 1 Kodeksu karnego”. Mam kilka dni na złożenie zażalenia. Jak mogę się bronić? Dodam, że mam prawo jazdy od kilkudziesięciu lat, nigdy nie jeździłem pod wpływem alkoholu (ba, otrzymałem przez ten czas zaledwie kilka mandatów za przekroczenie prędkości), a w momencie zdarzenia nic nie wskazywało na nietrzeźwość (poprzedniego wieczoru wypiłem dwa kieliszki wódki, było to jednak około 10 godzin przed jazdą), czułem się dobrze, moja żona także nie widziała powodów do zaniepokojenia. W dodatku wsiadłem za kierownicę z ważnego powodu: moja siostra zadzwoniła z informacją, że nasza mama bardzo źle się poczuła, więc musiałem jak najszybciej do niej pojechać. Czy to mogą być okoliczności łagodzące?

Opinie naszych Klientów ››

Zadane pytania:

  • 0
  • 3
  • 3
  • 7
  • 1
  • 6
  • 8
wizytówka
Pobierz aplikację