Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sex za pieniądze

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 03.12.2014

Chciałem umówić się z dziewczyną na sex za pieniądze, więc napisałem do niej. Ona podała konto do przelania pieniędzy. Pieniądze przelałem, ale po chwili napisała mi, że ktoś telefonicznie anulował przelew, nazwała mnie oszustem, grozi prawnikiem i sądem. Po dwóch dniach wróciły na konto przelane pieniądze. Czy mam się czego obawiać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozumiem, że chodzi o kobietę pełnoletnią.

 

W naszym prawie karalne jest zmuszanie lub nakłanianie do prostytucji oraz czerpanie z niej korzyści majątkowych. Stanowi o tym art. 203 i art. 204 Kodeksu karnego.

 

I tak; kto, przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub wykorzystując stosunek zależności lub krytyczne położenie, doprowadza inną osobę do uprawiania prostytucji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 203 Kodeksu karnego). Natomiast, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 204 Kodeksu karnego).

 

Z treści pytania wynika, iż w rzeczywistości nie doszło do obcowania płciowego, zatem Pana zachowanie nie wyczerpuje znamion przestępstwa określonego w art. 203 Kodeksu karnego. Przestępstwo to ma bowiem charakter skutkowy, czyli aby można było mówić o jego popełnieniu musi wystąpić skutek, czyli – oględnie mówiąc – musiałoby dojść do uprawiania prostytucji. Nadto nie bez znaczenia jest tutaj dotychczasowe życie tej kobiety, tj. czy osoba ta trudniła się już wcześniej prostytucją. O doprowadzeniu innej osoby do uprawiania prostytucji można mówić tylko wtedy, gdy osoba ta nie zajmowała się przedtem tym procederem bądź wprawdzie trudniła się wcześniej prostytucją, lecz chciała z niej zrezygnować, a została zmuszona przez sprawcę do kontynuowania procederu.

 

Natomiast, jeśli chodzi o przestępstwo z art. 204 Kodeksu karnego, to sprawa wygląda następująco. Przestępstwo to popełnia osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji (stręczycielstwo) albo jej to ułatwia (kuplerstwo). W Pana przypadku można by było mówić co najwyżej o korzyści osobistej (której i tak Pani nie uzyskał), a nie majątkowej. Zatem na podstawie podanych przez Pana informacji, również nie można mówić o popełnieniu tego przestępstwa, skoro nie odniósł Pan żadnej korzyści majątkowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus jeden =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki